Donald Trump, ahit altında sorgulanmadan evvel sosyal medyadan reaksiyon gösterdi: Muz cumhuriyeti

45. KUL Başkanı Donald Trump, mülklerinin değerleri konusunda açılan sormaca çerçevesinde erte New York Başsavcılığı’nda ant altında sorgulanacak.

“MUZ CUMHURİYETİ”

76 yaşındaki Trump sosyal medya platformu Truth Social’dahi yaptığı açıklamasında mülklerinin ant altında sorgulanacağını doğrulayarak, MEMLUK tarihindeki yer şişman cadı avının devamı amacıyla rasist New York Başsavcısını göreceğim. Nazik şirketim ve ben rastgele taraftan saldırıya uğruyoruz. Muz cumhuriyeti!” sözlerini kullandı.

Açıklama, Trump’ın Florida’daki Mar-A-Lago malikanesinin güzeşte Federal Sormaca Bürosu (FBI) ajanlarınca basılmasının ardından geldi.

TRUMP’A YÖNELİK SEVGILI SÜRECİ

New York Başsavcısı Letitia James, Trump Organization isimli şirkete ilgili gökdelenler ve golf sahaları gibi varlıkların değerinin 10 yıldan aşkın süredir mali tablolarda kavisli yansıtıldığını argüman ettiği sormaca çerçevesinde Trump ve çocuklarını tabir vermeye çağırmış fakat Trump ve avukatları herhangi bir seferinde karara itiraz ederek başsavcılığın istediği belgelerin kendilerinde bulunmadığını söylemişti.

Uzun tıpkısı süreç sonrasında iki hafta geçmiş, New York Eyalet Temyiz Mahkemesi soruşturmayla ilgilendiren Trump’ın mahkemeye gelerek ifade vermesi gerektiği kararını onaylamıştı.

Bir bölüm sonra de federal tıpkısı hâkim, Trump’ın, James’in kendisi karşı yürüttüğü soruşturmayı durdurmak üzere mahkeme kararı çıkartma girişimini hırçın yanıtlamıştı.

Share: