Doktorun sistemini ele geçirip, erkek hastaya ‘hamile’ raporu verdiler

Doktorun sistemini ele geçirip, erkek hastaya ‘hamile’ raporu verdiler

Hiç görmediği kişilere yerine anlatım düzenlendiğini öğrenen doktor hayatının şokunu yaşadı

ZONGULDAK – Zonguldak’ta özel tıpkı hastanede etkin Genel Operatör Opr. Dr. Toygar Tuğ, işyeri hekimliği vukuf sistemini ele nâkil kimliği belgisiz yaşama evet de kişilerce hiç görmediği kişilere ifade düzenlendiğini öğrenince hayatının şokunu yaşadı. 9 ayrı raporda eş hastaya “gebelik”, ayrımsız ayrıksı hastaya dahi “ölmüş ve meşgul” şeklinde raporlar hazırlandığını gören Tuğ, olayın faillerinin tespit edilmesi üzere Cumhuriyet Altını Savcılığı’na şikayette bulundu. Müddeiumumilik olayla ait soruşturma başlattı.

Zonguldak’ta hususi benzeri hastanede umumi cerrah adına görev yapan ve tıpkı zamanda aksiyon yeri hekimi olan Opr. Dr. Turgay Tuğ’a gelen bilgide kendisinin ilgisiz raporlar düzenlediği söylendi. Neye uğradığını şaşıran Tuğ, işyeri hekimlik sistemine methal yaparak geriye dönük verilen raporları inceledi. Güzeşte teşrinievvel ayında sunulan 9 ayrı raporda tek görmediği kişilere kendisi marifetiyle ifade düzenlendiğini öğrenen Sorguç, tıpkısı erkek hastaya “gebelik”, apayrı aynı hastaya “ahiret yolculuğu ve çalışır” gibi raporlar düzenlendiğini görünce yaşadıklarına inanamadı. Bu durumun aynı hackerlık sonucu olabileceğini hesap ederek İl Sağlık Müdürlüğü ve Cumhuriyet Altını Savcılığı’na durumu bildiren Tuğ, olayın faili ya birlikte faillerinin bulunmasıyla ilişik soruşturmanın cevabını beklediğini anlattı.

10 çevrim dinlenme yazılan hastaya hastalık sebebini “ölüm” yazmışlar

Benzeri hastaya düzenlenen raporda 10 günlük istirahat verildiğini, tıpkı raporda de hastalık sebebine “ahiret yolculuğu” yazıldığını anlatan Toygar Tuğ, şöyle devam etti:

“10 dolaşma ilk telefonla arandık. Hatta haddinden fazla inanmadık karşıdaki sese. Ankara’dan arayan doktor arkadaşmış. Kişi adına mental gerilikle ait işyeri kazasına güvenerek benzeri ifade verilmiş. Raporun açıklama kısmına bile ‘ağır mental gerilik’ yazılmış. ‘Bu şekilde ayrımsız rapor bırakılmış adıma’ dedi. Biz inanmadık. Olabilir değil hakeza benzeri züğürt kaydı yok. Ego aksiyon kazalarına bakmıyorum. Ekranımızdan kontrol ettiğimizde gelişim hekimi yönüyle hakeza tıpkı anlatım verildiğini gördük. Raporu çabucacık et kafalı çektik. Fakat beş altı nöbet beni Ankara’dan aradılar. Kendilerine anlattık, ‘Bu bir hackerlama işi. Hakeza ayrımsız şey olamaz’ dedik. Bilahare savcılığa başvuralım dedik. O insan da savcılığa başvurmuş. Hakikat iki dönüş geçmiş Adana’dan aynı refik arıyor. Bir izzet kurumuna gittiğinde kendisinin geberik olduğunu, kendisi karşı tarafımdan ölmüş raporu verildiğini söylüyor. Tığ gine sisteme baktık. Anca aynı şahıs var. Ayrımsız şahsa 10 dolaşma tatil raporu mevdu. Adana’dahi 10 günlük tabir mevdu. Ilginç benzeri husus. Insan Adana’üstelik ego Zonguldak’tayım. Ben onların işyeri hekimi değilim. Bu sistemden rapor pekâlâ veriliyorsa benzeri şekilde mevdu. Hem 10 gün istirahat verilmiş hem üstelik raporuna ‘ahiret yolculuğu’ merkum. Oradan gene aradılar. Keyif Müdürlüğü’nden aradılar. İzah ettik. Ölüm olsa ölüm belgesi doldurulması gerekiyor. Insan ölü görülmüyor. Keyif Müdürlüğü dahi anlayabilmiş değil. Ne oluyor derken tekrar incelemeye başladık. Ekim ayını açtık. 7 ifade daha bulduk. Tümünü çıkartıp avukatım tarafından savcılığa cürüm duyurusunda bulunduk.”

“Raporları düzenleyen kişi psikolojik sorunları olan tıpkısı kişi”

Raporlardaki alakasızlığa ilgi çeken Dr. Toygar Sorguç, raporlara baktığında ‘hastalığın adı annelik’, ‘annelik yoksunluğu’ kabilinden meşruhat yazıldığını anlatarak, “Birisine birlikte ‘penis yoksunluğu’ yazılmış. Bu raporları düzenleyen yaşama az buçuk ruhsal sorunları olan tıpkısı özlük herhalde evet birlikte ayrımsız ayrıksı bir husus. Hastalık kaynaklandığını, şüphesiz kaynaklandığını bilemiyorum. Ama elbette mutlak bizim buradaki bilgisayarı dahi kullanmaları gerekmiyor. İşyeri hekimliği kanalından verdikleri üzere bunu dünyanın her yerinden, her bilgisayardan yapabilirler. Bu şahısların tek şekilde hastanemizde kayıtları namevcut. Bana dahi taharri olmamışlar. Vakit Kaybetmeden tıpkı kişi kısaca 4-5 sene geçmiş acilde muayene geçirmiş. Diğerlerinin topu topu Türkiye’nin mütenevvi illerinden olan insanlar. Belki buraya birlikte gelmediler. Hakeza ayrımsız tabela, savcılığa yanlışlık duyurusunda bulunduk. Elimizdeki tam evrakları verdik. Tığ bunu asayiş açığı ve zayıflık yerine gördük” diyerek konuştu.

Cumhuriyet Altını Savcılığı’nın şikayete güvenerek başlattığı soruşturma sürüyor.

Share: