Doğu Anadolu’daki 7 ilde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata saygı duruşu” etkinliği yapıldı

Maşrık Küçük Asya’daki 7 ilde, İçişleri Bakanlığınca talih genelinde “Yayalara evleviyet duruşu, hayata ihtiram duruşu” sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’un Palandöken ilçesindeki Polis Emmi İlköğretim Okulu önünde yapılan pratikte, Ilbay Okay Memiş, İl Inanma Müdürü Levent Tuncer, İl Cingöz Komutanı Miralay İlker Parıltı, Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar ve öğrenciler muvakkat geçidini kırmızıya boyadı.

Etkinliğe katılan öğrencilerle dostane fail Memiş, trafik kurallarının önemine belen ederek öğrencilerle yoldan geçen sürücülere bu kuralların meydan aldığı broşür verdi.

???????Memiş, burada yaptığı açıklamada, sürücülerin palyatif önceliği uygulamasına kimi vakit uyma etmediğini gördüklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu kurala uymamız gerekiyor amma ne yazık yeterince uymadığımızı görüyoruz. zaman zaman bulaşıcı geçidinde durarak yayaya misil veren araçlara arkadan gelen apayrı aynı otomobilin çarptığı anları dahi gördük. Bu farkındalığın artması üzere yapılan program haddinden fazla durumunda ayrımsız uygulama. Bu farkındalığı beş çağındaki evlatlarımıza vermeye çalışıyoruz.”

Ardahan

Ardahan’daki izlence, Kazım Karabekir Caddesi’nde 23 Gücük Ay İlkokulu uğrunda yapıldı.

Programda yolcu geçitlerini öğrencilerle boyayan Vali Hüseyin Öner, “Kampanyamız ‘Yayalara evleviyet duruşu, hayata ihtiram duruşu’. Biz dahi bunu infaz etmek ve bu farkındalığı sağlamak üzere buradayız.” ifadelerini kullandı.

Etkinliğe katılanlara teşekkür eden Öner, öğrencilerle arkadaşça edip çikolata izaz etti.

Öner, sürücülere ise trafikte bulaşıcı önceliğine ilişik farkındalık tasarlamak amacıyla bazı broşürler dağıttı.

Tunceli

Tunceli’bile üstelik Vali Mehmet Yüce Özkan’ın katılımıyla Atatürk Mahallesi’ndeki 15 Orak Ayı Bulvarı’nda yolcu geçidi pentür etkinliği düzenlendi.

Uygulama kapsamında kentteki esas arterler ve caddeler ile okul çevrelerindeki yolcu geçitlerinde kırmızı çizgiler çizildi.

Ilbay Özkan, trafikte sâri önceliğinin oluşturulması için sürücülerle dostane ederek, onlara değişik hediyeler verdi.

Kars

Kars’ta birlikte Ilbay ve Şehremaneti Başkanvekili Türker Garip’ün katılımıyla Cumhuriyet Altını Meydanı’nda etkinlik gerçekleştirildi.

Sahipsiz, beraberindeki İl Güven Müdürü Ağır Sağdıç, İl Kurnaz Komutanı Albay Hıdır Ayçiçek ile sürücülere kurallara uymaları üzerine uyarılarda bulunarak risale dağıttı.

Yoldaki arızi geçitlerini öğrencilerle kırmızıya boyayan Kimsesiz, trafikte yayalara evleviyet tanınmasını istedi.

Iğdır

Iğdır’üstelik birlikte Vali ve Uray Başkanvekili Hüseyin Açık Deniz Sarıibrahim, İl Bitirmiş Komutanı Albay Nejdet Esmer, İl Güven Müdürü Oğuzhan Yonca, Milli Eğitim Müdürü Dünyalık Etkili ve öğrencilerin katılımıyla etkinlik düzenlendi.

Kurtuluş İlkokulu önündeki etkinlikte öğrenciler ellerindeki Türk Bayrağı ve muhtelif dövizlerle okullarının önündeki geçici geçidine yürüdü.

Etkinlikte öğrenciler ve katılımcılar bulaşıcı geçidinin önce şeridini kırmızıya boyadı.

Sarıibrahim, öğrencilerle dostça yazar gidiş geliş kurallarının önemine belen etti.

Ağrı

Ağrı’daki etkinlik ise Şemsi Türkmen Küçük Asya Lisesi önünde bulunan geçici geçidinde yapıldı.

Ilbay Osman Varol, İl Inanma Müdürü Nihat Dikkat ve İl Milli Terbiye Müdürü Hasan Kökrek ile ellerinde Türk bayrakları olan beş öğrencilerine trafik kurallarıyla ilişik değişik broşürler dağıttı.

Etkinlikte öğrencilerle bulaşan geçidini boyayan Varol, yayaların trafikte önceliği olduğunu ve alelhusus meslek bölgelerinde sürücülerin elan tetik olması gerektiğini söyledi.

Polis ekipleri üstelik çocuklara düdük armağan etti.

Erzincan

Erzincan’dahi ise Mimar Sinan Mahallesi’ndeki Şehit Açıkgöz Uzatmalı Çavuş Fırat Tığ İlkokulu uğrunda kayran düz bulaşıcı geçidinde etkinlik yapıldı.

Ilbay Mehmet Kibrit, etkinlikte öğrencilerle bir süre trafik kurallarına ait dostça ederek, geçici geçidini boyadı.

Etkinlikte polis güçleri ve açıkgöz ekipleri bile öğrencilere pentür kitabı dürü etti.

Share: