DOĞRU Parti’li Kurtulmuş, Kahramanmaraş’ta sivil topluluk kuruluşları buluşmasında konuştu Açıklaması

DOĞRU Fırka Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Türkiye’nin bu coğrafyada global adına oynanan oyunların farkında olduğunu belirterek “Türkiye hep sorunların barışçıl bire bir şekilde çözülmesinden yanadır.” dedi.

SELIM Fırka Kahramanmaraş İl Başkanlığınca bire bir otelde düzenlenen “Sivil Toplum Kuruluşları Buluşması” programda konuşan Kurtulmuş, sivil toplum kuruluşlarının toplumun farklı kesimlerine daha rahat anlayış ve halkın beklentilerinin belirlenerek çözüme kavuşturulması noktasında muhteşem tıpkısı yere ehil olduğunu söyledi.

Dünyanın kazançlı ve siyasi namına etraflı yıllardır yaşamadığı iri sıkıntıların içerisinde olduğunu anlatan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

“Bire Bir taraftan işte Karadeniz’birlikte devam eden Ukrayna- Rusya meselesi, özge taraftan Irak Şarki’da, Asya’bile bitmeme fail Amerika ile Rusya beyninde Tayvan üzerinden gündeme gelen gerilimler. Özge taraftan yine yıllardır yaşadığımız ilkin bizim coğrafyamız girmek üzere dakikasında Türkiye’nin güneyinden başlayarak Yemen’e kadar ulaşan o coğrafyadaki bağırsak savaşlar, çatışmalar, gerilimler, yıldırı örgütlerinin ortaya koymuş olduğu birtakım patırtı ortamları, Afrika’daki gerilimler, Asya’daki gerilimler, Şark Akdeniz’de petrol ve hidrokarbon arama faaliyetleri itibarıyla yaşanan gerilimler, yine Türkiye namına baktığımız devir Ege’birlikte Yunanistan üzerinden Türkiye’nin köşeye sıkıştırılması çabaları. Balkanlar’birlikte bakir denklemlerin ortaya çıkarılması ve kullanılmamış gerilim alanları içerisinde bazı patırtı alanlarının yaratılma çabaları. Bir şekilde Kafkaslar’de görüyorsunuz. Ermenistan baştan Azerbaycan’a saldırarak bizim orada oluşturmaya çalıştığımız yürek ve istikrarı bozucu adımlarını atmaya çalışıyor. Orada Kafkaslar’de alelhusus Cenup Kafkasya’bile yaşanan kimi gelişmeler. Hep bunların hepsine baktığınız ahit, dünyanın derhâl tezce değme durumunda iri güçlerin dünyadaki küresel mücadelenin kendilerini merkezi namına gören güçlerin ihtimal bile serencam on yıllar boyunca göze alamadıkları gerilimleri, çatışmaları gündeme getirdiğini görüyoruz. Rusya’nın, Çin’in, ABD’nin, Avrupa’nın ve sair gâh aktörlerin küresel ölçekte benzeri hesaplaşma, küresel ölçekte ayrımsız mücadele ortaya koyduğu bu dönemde aslında yaşananlar hem siyaseten hem hesaplı adına dünyada verilen hakimiyet mücadeleleridir. Bu hakimiyet mücadelelerinin verildiği coğrafi alanların çabucak çabukça tamamının ılımlı noktasında birlikte Türkiye vardır.”

Türkiye’nin bu coğrafyada ruhlu tıpkısı şekilde ayakta durmaktan hatta koşarcasına ilerlemekten bambaşka hiçbir şansının bulunmadığını vurgulayan Kurtulmuş, yaşanan bu süreçte irtibat ve kardeşlik içerisinde milli doğrultu tayin etmenin kayıt olduğunu dile getirdi.

Kurtulmuş, Türkiye’nin iç ve aut politikada zihayat tıpkısı şekilde için devam ettiğini hatırlatarak sonuç zamanlarda yakalanan bu ivmenin muhteşem ve hayati olduğunun altını çizdi.

Yaşanan iktisadi krizle ait Hükümetin Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde bir numaralı önceliğinin “tezgahı dağıttırmamak” olduğunu anlatan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Türkiye tıpkısı taraftan konuşu büyümesini bitmeme ettirirken büyümeyi de adaletli ve hakkaniyetli vatandaşımızla bu süreci geçirebilmek amacıyla gelişigüzel soy desteği ortaya koyabilmektedir. Türkiye bu süre içerisinde tekrar öz iktisadi gücünü artırabilmek için başta doğalgaza bağımlılığı ortadan kaldırabilmek üzere biliyorsunuz Akdeniz ve Karadeniz’dahi doğalgaz kontrol faaliyetlerini sürdürüyor. İnşallah en gelişmemiş zamanda Karadeniz’de bulunduğu kadar Akdeniz’birlikte üstelik doğalgaz kaynakları bulunarak Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı ortadan kalkacaktır. Yeniden bir şekilde bu proses içerisinde Türkiye hele savunma sanayisindeki gelişmelerine haddinden fazla nazik balaban ayrımsız şekilde ivme kazandırmış kısaca yüzde 75-80 seviyelerinde yerlilik oranlarına ulaşarak dünya defans sanayisi liginde parmakla gösterilen ülkelerden birisi haline gelmiştir. “

Vareste, Türkiye’nin dünyadaki gelişmelere asla umursamayan kalmayan ve hal üreten tıpkı devlet olduğunu anımsatarak bunun için Ukrayna ve Rusya arasındaki savaştaki arabuluculuk hamlesine bakılmasının tam olacağını söyledi.

ABD ve bazen ülkelerin savaşın bitmesini istemediği üzere barış ortamın sağlanamadığını belirten Kurtulmuş, “Besin krizinin çözülmesi üzere Ukrayna ve Rusya’dan tahılların dünya piyasalarına çıkarılabilmesi için her makule sorumluluğu Türkiye namına getirdi. Şu dakika birlikte merkezi ve koordinasyonu İstanbul’dahi olan tıpkı tahıl koridoru açıldı, dünya piyasalarına bile bu anlamda bu tahıl yer edilmiş oluyor. Türkiye bölgesindeki ve dünyadaki bilcümle olaylarda aktif ve beribenzer çözüm üreten aynı ülke. Türkiye kendisinin milli menfaatlerini sonuna kadar müzaheret etmek üzere uğraş fail bir ülkedir.” diye konuştu.

Yunanistan’a tavsiyede bulundu

Bazı kesimlerin büyüyen Türkiye’nin başına ara sıra badireler fethetmek istediğini, Ege’dahi Yunanistan üzerinden Türkiye’yi kapatmak, Türkiye’yi köşeye daraltmak isteyenler olduğuna meni eden Vareste, şunları kaydetti:

“Türkiye bu coğrafyada toptan namına oynanan oyunların farkındadır. Türkiye hep sorunların barışçıl bir şekilde çözülmesinden yanadır. Bu amaçla üstelik herhangi bir şekilde ortaya konulacak ve Türkiye’yi taciz edecek bu girişimlerin Yunanistan’a tek yarar sağlamayacağını biliyoruz ve buradan üstelik bitişik bire bir mevki, hem birlikte sınırdaşımız tıpkısı devlet yerine Yunanistan’a şu tavsiyede, şu teklifte bulunuyoruz. Türkiye Yunanistan arasındaki mesail evet otururuz, konuşuruz çözeceklerimizi çözeriz, çözemediklerimizi birlikte komşuluk ilişkileri içerisinde bunları fasletmek üzere çaba gider ederiz. Aman ha sakın ha birilerinin sırtınızı sıvazlamasına kanmayın, birilerinin sırtını sıvazlayıp ortaya atanların daha sonraları o ülkeleri elbet tıpkı şekilde serbest bıraktığının onlarca örneği vardır. en son örneğini de Ukrayna’da görüyoruz.”

Share: