DOĞRU Fırka Umumi Başbuğ Yardımcısı Yazıcı’dan anayasa değişikliği çalışmalarına ilgili kıymetlendirme Açıklaması

SELIM Parti Umumi Başbuğ Yardımcısı Dirimlik Kalem Erbabı, başörtüsüne müteveccih temel değişikliğinin seçimden önce çıkacağını belirterek, “Genelde din ve vicdan özgürlüğünü düzenleyen 24’üncü maddeye bir arttırma tüm konumlamak vasıtasıyla bunu Meclisin onayına sunacağız.” dedi.

Muharrir, A Fen etkin yayınında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Başörtüsüne yönelik kanunuesasi değişikliği çalışmasının sürdüğünü hatırlatan Kalem, “Genelde din ve vicdan özgürlüğünü düzenleyen 24’üncü maddesine benzeri arttırma eksiksiz yerleştirmek kanalıyla bunu yüce Divan’in onayına sunacağız.” diyerek konuştu.

Kalem, esas değişikliği teklifinin ne devir Meclise sunulacağı sorusuna, “Cumhurbaşkanımız elverişsiz dışından dönsün, yine bire bir musahabe yapacağız. Takvim o devir netleşir. Aranjman sene sonuna kadar nazik olasılıkla, yer azından seçimden evvel çıkar.” yanıtını verdi.

Aileyi güçlendirmeye yönelik düzenlemeye ilişik istifham konusunda Müellif, ailenin, Türk toplumunun genişlik anne ünitesi olduğunu dile getirdi.

Aile hangi kadar güçlüyse toplumun o büyüklüğünde aktif olacağını kaydeden Yazar, “Dinamik sosyete zihayat devleti oluşturur. Yani biz aileye sonuç etap ehemmiyet veririz. Bugün bu aileyi dejenereye çevrilmiş kimi ameliyat, bazen aşağı taleplerin var olduğunu de derhâl dizge bilmektedir. Nedeniyle bu alandaki davranışların Türkiye’nin gündemine sav yerine yerleşmesini göğüslemek üzere ocak kavramını anayasal düzeyde güçlendirmeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Anayasa’üstelik doğrusu aileyle ilişik tensikat olduğuna bel eden Musannif, “41’inci maddede ‘Ailenin Korunması’ başlığı var. Bu husus içerisinde ailenin kimlerden oluşacağı ve eş-kocanın haklarının neler olduğuna ait ayrımsız cümleden ibaret düzenleme çalışması yapıyoruz. Başörtüsü konusu ile birlikte mi getirelim, ayrımlı tıpkı zamanda mı gelsin, bunu dahi antrparantez tartışıyoruz.” dedi.

CHP’li milletvekilinin TBMM Umumi Kurulunda çekiçle çökertme telefonunu kırması

CHP Muğla Mebus Burak Erbay’ın, dezenformasyonla savaş yasa teklifine tepki için Meclis kürsüsünde çekiçle cep telefonunu kırmasına ilişkin istifham üstüne Musannif, olayın çok hâl verici olduğunu belirtti.

Yazar, milletvekilinin çekiçle Meclise girmesinin olayı daha önceden planladığının göstergesi olduğunu rapor ederek, “Fiilin hukuka aykırılığı çok yalınlık beyninde. Töre Bilimi kurallara muhalif. Meclisin banko aynı düzen bağı cezası uygulaması gerekir. Telefon kendisinin telefonu, o bakımdan bir ızrar suçu kapsamına girmez ama çekiçle Meclise gelip kürsüden bu fiili kamunun uğrunda yürütme etmesi kategorik sıkı düzen yaptırımını gerektirir.” değerlendirmesini yaptı.

“Kılıçdaroğlu’nun 7-8 saat ortadan meknuz olması kuşkuları güçlendiriyor”

Yazar, “Kılıçdaroğlu’nun seçimden ilk ABD’ye gitmesini elbet değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, “Hem zamanlama bakımından hem gezinin açıklayan içeriği itibarıyla siyaseten izahı gibi sıfır tıpkı tutum biçimi olarak görüyorum.” yanıtını verdi.

MHP Umumi Başkanı Mehabet Bahçeli’nin ziyarete yönelik “İcazet almaya gitti.” yorumunun hatırlatılması üzerine Musannif, “Siz tutumlu yerine açıklama edemezseniz bunu, o ahit bunun arkasında almak ki orada gidip birileriyle temas etmek vasıtasıyla ‘olur alma’ hedefinin henüz yöre planda olduğu çıkarımı nahak ayrımsız yaklaşım değil. Izlem edilirken 7-8 saat ortadan metfun olması birlikte bu kuşkuları güçlendiriyor.” diye konuştu.

“Akşener’in altılı masanın adayı olabileceği kanısındayım”

İzmir Milletvekili Mehmet Mehabetli Çelebi’nin AK Öğür’ye katılmasına yönelik eleştirilerin mesnetsiz olduğunu anlatım eden Musannif, ilk defa bire bir milletvekilinin ayrıksı partiye geçmediğini ve bunun dümdüz bire bir boyut olduğunu söyledi.

Kalem Erbabı, “altılı masa”nın cumhurbaşkanı adayı tespit sürecine ilişik soru üstüne, “Görünürde Sayın Kılıçdaroğlu, aday olma konusunda bir tırmanış içerisinde yürüyor. Bakalım kurullarında değişik arkadaşlar hangi söyleyecek? Amma gözlemim Meral Akşener’in dahi namzet adına çıkabileceği yönünde. Akşener’in altılı masanın adayı olabileceği kanısındayım. Gözlemlerim bana bunu söyletiyor.”

Cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene çekilmesi ihtimaline ilgili istifham konusunda Yazıcı, seçimlerin 6 April 2023’ten önceye alınmasının kabil olmadığına bel etti. Yazıcı, “Çünkü Saylav Seçimi Kanunu’nda, Politik Partiler Kanunu’nda ve seçimlerin ana hükümlerine ilişik kanunda yaptığımız başkalık 6 Nisan 2023’te tıpkısı yılı dolduracak. Dolayısıyla bu kanun maddelerinin uygulanmasını göz ardı edecek benzeri seçim takvimi söz konusu değil.” şeklinde konuştu.

Zaman antlaşma 14 Mayıs tarihinin dillendirildiğine dikkati calip Kalem, “Bu dahi tıpkı yakıştırma namına söyleniyor, seçimler inşallah 18 Haziran tarihine balya düşüyor 24 Haziran’dan 1 hafta geçmiş alım satım günü, inşallah 18 Haziran’bile intihabat yapılacak.” dedi.

Share: