Diyarbakır’da yöresel lezzetler fuarı açıldı

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) yoluyla planlı ve Diyarbakır Valiliği ile Büyükşehir Belediyesince desteklenen 55 ilden 157 firmanın katıldığı Mezopotamya Tatbilir ve Dernekevi Lezzetler Fuarı açılışı gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl 246 bin rekor ziyaretçi ve 52 ayrımlı ilden 150 firmaya sülale sahipliği fail ve serbest bire bir yelpazede varlıklı haz çeşitliliği sunan 4. Mezopotamya Gurme ve Yöresel Lezzetler Fuarı ile yerel ürünlerin markalaşarak bakir pazarlara teferrüç hamlelerine önemli katkılar sağlanması hedefleniyor.

Bölgede gastronomi turizminin gelişimi itibarıyla bile kocaman benzeri zemin olan fuar, yedi ayrımlı coğrafi bölgeden ve yurtdışından gelen olan 167 firma ve kuruluşun katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Dördüncü öğün kapılarını açan fuarda 55 değişik ilden 167 firma ve kuruluş ürünlerini 6 çevrim boyunca ziyaretçilerle buluşturacak. Yedi Coğrafi Bölge’nin nazirsiz dernekevi lezzetlerinin sergileneceği fuarda, haysiyet konuğu Hatay’a ilişkin yöresel yemekler de tayf mutfakta hazırlanarak ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Adlı reis, tatbilir, öğretim üyesi ve bloggerların üstelik vadi aldığı yemek atölyeleri, söyleşiler ve yarışmalar ile renklendi.

Fuarda gazetecilere açıklamalarda mevcut Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şanlı İhsan Akarsu, yerel lezzetler fuarının şehirlerin tanıtımı açısından kocaman afi oynadığını söyledi.

Hem Diyarbakır’ın hem üstelik fuara katılan firmaların tanıtımının iyi olacağına değinen Akarsu, “Hem ilimizin hem üstelik buraya katılan illerin firmaları, yerel lezzetlerinin tanıtımı açısından çok haddinden fazla önemlidir. Bu anlamda buraya katılan seçme ilimiz ve firmalarımız o ilin yöresel lezzetlerini tanıtmış olacaklar. Hem bunların tanıtımını gerçekleştireceğiz, hem da fuarda ticari anlaşmaların yapılabildiği imkan sağlayan organizasyonların buna dahi büyük tıpkı katkısı olacağını düşünüyorum. Biz Diyarbakır ili kendisine 48 parça ürünümüz bulunmakta. Bu ürünlerimizi fuarda sergiliyoruz. Farklı illerimiz üstelik ürünlerini sergiliyor” dedi.

Van’dan fuara Van balının tanıtımı amacıyla mevrut Van Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Nayif Süer dahi, “Göreve geldiğimiz günden bu yana Van’ın değerlerini lanse etmek üzere elimizden geleni yapıyoruz. Tecim borsası adına burada Van balı ve otlu peynirini takdim etmek için standımızı açtık. Amacımız Van’ımızın hamur balını tanıtmaya çalışmaktır” ifadelerinde bulundu.

Daha sonradan Vali Akarsu, fuarın açılışında örgü peynirini kestikten sonra firmaların dernekevi lezzetlerinden tattı.

Fuara Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ali İhsan Akarsu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, Yenişehir Kaymakamı ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Uğur Beşikci, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Diyarbakır Tecim ve Uran Odası Başkanı Mehmet Kayaç, Doğruluk ve Kalkınma Partisi (AK Tümen) Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Mübarek Ziyalı, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, fuarın değer konuğu Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Savaş ve ziyaretçiler ortaklık sağladı. – DİYARBAKIR

Share: