Diyarbakır’da koşa erkendoğan bebekler hastaneden ‘mezun oldu’

Diyarbakır’de koşa erkendoğan bebekler hastaneden ‘mezun oldu’

Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin prematüre bebeklerden bazısı eskimemiş yaşını kutladı birtakımı birlikte taburcu oldu

Türkiye’da yılda 350 bine andıran prematüre veladet gerçekleşiyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır’üstelik tahminî 35 haftalık dünyaya gelen koşa bebek, Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nin yeni doğan sakil hizmet ünitesinde 2 hafta süren tedavisinin arkası sıra hastaneden mezun edildi. 2 sene geçmiş gebeliğinin 32. haftasında veladet yapan ve 3 kamer bilahare bebeğini kucağına alan anne ise çocuğunun 2’nci gözyaşı gününü hastanede kutladı.

Prematüre doğumun Avrupa’de yılda kısaca 500 bin, ülkemizde ise 350 bine yakın gerçekleştiğini tamlayan Diyarbakır Yavru Hastalıkları Hastanesinde Yeni Doğan Tehlikeli Bakım Uzmanı Dr. Berat Kanar, yenidoğan bebeklerin 50 bine yakınının, yenidoğan kilolu bakım ünitesinde sunulan tedavi desteğine gerekseme duyduğunu tabir etti.

37 haftası dolmadan doğan bebekleri prematüre olarak tanımlandığını belirten Dr. Kanar, “Bu bebekler temel karnında geçirmesi gereken süreyi dışarıda kılmak zorunda kaldıkları için okkalı oranda yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Bu hastalar bize geldiklerinde yaşanak ismini verdiğimiz ve hususi adına ısıttığımız cihazların içerisine alıyoruz. Gelişimleri tamamlanmadığı ve solunumları ferah olmadığı üzere biz bu bebekleri teneffüs cihazlarına bağlıyoruz. Ayrıca sindirim sistemleri üstelik dolgunca gelişmediği için hususi kendisine yaradılış yolundan besliyoruz” dedi.

Diyarbakır Yavru Hastalıkları Hastanesinde Bakir Doğan Çetin Hizmet Ünitesi Hekimlerinden Dr. Tekebbür Tüzün ise erkendoğan tevellüt gerçekleştikten ahir süreci anlatarak şunları söyledi:

“Tutkun geçmiş geldiğinde vahim tedavilere maruz kalıyor. Hastayı galiba benzeri müddet büyümeye bırakıyoruz. Bu süreçte bildirme sevdiğimiz bekçi anne ile tıpkısı araya getirdiğimiz yasakçı. O süreç bizi hem heyecanlandırıyor hem birlikte duygulandırıyor. Bu devir dilimi bundan sonra bebeğin yavaş yavaş taburcuya alıştırdığımız proses. Bu süreçten bilahare tabi kim hastayı eve göndermekle aksiyon bitmiyor. Bu işin fizyoterapisi, işitme ile ait sorunları, görmeyle ilişkin problemleri, bala aksiyon uzmanları ile beraber bu işi sürdürüyoruz. Dallar muhtemelen ayrımsız yaşa gelene büyüklüğünde tığ takiplerini bitmeme ettiriyoruz”

2 yıl önce kızı Sarya’nın kestirmece 8 aylıkken doğduğunu ve şu anda 2’nci gözyaşı gününü kutladıklarını tamlayan ana Saime Üngür, on paralık fevkalade çabucak doğumun gerçekleştiğini söyledi.

Yaşanan bu süreci İhlas Olgun Ajansı Muhabirine anlatan Üngür, “8 ay civarı bir hamilelik bahis konusu oldu. Bu antlaşma zarfında çok kötüydüm. Çocuğumu kaybedeceğim korkusuyla psikolojim de bozulmuştu. Amma çocuğumu buraya getirdiğimiz devir haddinden fazla evire çevire benzeri şekilde doktorlarımız apotr oldu. Zinde bir şekilde çocuğumu 3 kamer sonradan kucağıma aldım. Haddinden Fazla mutlu olduk. Şuanda da bebeğim büyüdü ve 2 yaşına girdi. Koruyucu olan herkesten Tanrı razı olsun. Çokça hararetli olduğum için duygularımı ifade edemiyorum” ifadelerine düzlük verdi.

Hastaneden eskimemiş çıkışlı olan koşa bebeklerin annesi Çimen Oruç ise çokça bahtiyar olduklarını dile getirerek, “İnsanın evladının olması çokça adamakıllı bire bir his” dedi.

İkiz bebeklerinin taburcu olduktan sonradan iki ve üçüncü bebeklerini kucağına aldığını aktaran Oruç, “İlkinde tıpkısı kızım oldu. Bu ikizlerim birlikte az buçuk erken dünyaya geldi. Tabi insanın evladının olması çok domuzuna tıpkısı duygu. Söylediğim üzere az buçuk er dünyaya gelince çekinmek ve endişelerim oldu. Bebeklerimi kucağıma aldıktan bilahare bütün çekinmek ve endişelerim geçti. Allah’a şükür haddinden fazla mutluyum. Hastanede çok ferah bakım edildiği için bebeklerimin sağlık durumu da yerinde. Bundan ufuk buradaki bilcümle doktor ve hemşirelere çokça teşekkür ederim” ifadelerinde bulundu.

Hastanede planlı intaç töreninin ardından Diyarbakır Yavru Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Serhat Samancı ailelere hediyelerini sunma etti.

Share: