Diyarbakır haberi: Diyarbakır Milli Eğitim Müdürü, Erdoğan’ın Mitingine Katılma İçin İlçe Müdürleri ile Okul Ekol Planlama Yaptı: Hedeflediğimiz Kalabalığı Oraya…

SİNAN TARTANOĞLU

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Erek Küçükali’nin; Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Ilk Teşrin Alım Satım haset Diyarbakır’bile yapacağı mitinge okullardan ortaklık çıkarmak amacıyla ilçe milli eğitim bilimi müdürleri ile derinti yaptığı ortaya imdi. Toplantıda, ekol meslek planlama yapıldığı, ayrımsız ilçe milli terbiye müdürünün mitinge katılması üzere seçme okuldan tıpkı başöğretmen, iki müdür muavini, bire bir odacı, iki öğretmen belirlediğini, bu şekilde mitinge 500 ile 1000 güç beyninde katılma sağlanacağını belirttiği aktarıldı. Küçükali’nin ise “Koca bire bir miting, gerekli desteği sağlamamız lazım. İnşallah beraberlik ile amaçladığımız hedeflediğimiz kalabalığı oraya toplayacağız. Tehlikesiz olun ki Türkiye’nin bildirme heybetli mitingi bu olacak. Bire Bir meşale yanacak buradan, arzu edilen kalabalık toplanırsa…” dediği anlatım edildi.

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Ekim Ahzüita haset, Diyarbakır’birlikte toplu açım törenine katılacak.

Erdoğan’ın Diyarbakır programının 15 Ekim’de yapılması planlanmış, fakat 14 Ilk Teşrin akşamı Bartın Amasra’dahi 41 beyaz zehir işçisinin yaşamını yitirdiği maden kazası zımnında ertelenmişti. Programını fek fail Erdoğan, facia bölgesine gitmiş ve incelemelerde bulunmuştu.

Edinilen bilgiye göre, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Tasavvur Küçükali, 19 Ekim’dahi ilçe milli terbiye müdürleri ile bir toplantı yaptı. İl Milli Eğitim Müdürü Küçükali, toplantıda; Erdoğan’ın 23 Teşrinievvel programını hatırlattı.

“ÖNEMLİ BİR MİTİNG, GEREKLİ SAĞLAMAMIZ LAZIM”

Küçüali’nin, ilçe milli terbiye müdürlerine; 15 Ilk Teşrin mitingi öncesinde tıpkısı planlama yaptıklarını, o planlamanın değiştirmeden uygulanacağını ancak miting üzere toplanacağı söylenen sayının yeterli olmadığını belirttiği öğrenildi. Küçükali’nin, “Mefret tıpkısı miting, muktezi desteği sağlamamız geçişsiz” dediği kaydedildi.

Küçükali’nın ayrıca; toprak milli eğitim bilimi müdürlerine, meslek müdürlerinin tamamına direkt mesaj atmamaları talimatını verdiği aktarıldı. Küçükali’nin, “Gâh ilçe müdürlerimiz, okul müdürlerimize niyet atmış. Demiş kim, ‘İl Müdürümüz bizden şu kadar sayıda katılım bekliyor. Hep öğretmenlerini ayarlasın. Sistem şu sayıda elemanını, öğretmenini, hizmetlisini toplasın. Miting alanında çeksin, bana atsın, ego bile milli terbiye müdürüne atacağım.’ Bu şekilde tıpkı mesajı müdürlere çekmeniz akilane değil” dediği ifade edildi.

“GÜVENDİĞİMİZ MÜDÜRLERLE BİREBİR ÇALIŞIYORUZ”

Küçükali’nin “Siz müdürlerinizi biliyorsunuz. Ki bu işe rağbet vermiş, ki kuvvetli; onlarla irtibata geçiyorsunuz. O müdürleriniz da okullarındaki öğretmenleri biliyor. Güvendiği öğretmenlerle birebir görüşüyor. Ayrıksı öğretmenlere filhakika valilikten aynı kanaat gidiyor, katılımları ile ilişik. Davetiye gidiyor birlik öğretmenlere. Amma tığ güvendiğimiz müdürlerle uygun çalışıyoruz, onlar güvendikleri öğretmenlerle uygun çalışıyorlar” dediği belirtildi.

Küçükali’nin sözlerinin ardından gâh kaymakamlık milli terbiye müdürlerinin, mitinge katılımı tedarik etmek üzere bittabi bir tertip yaptıklarını anlattığı tabir edildi. Bir kaymakamlık milli eğitim bilimi müdürünün beherglas bölüm müdürüne 5 okul müdürü; 5 okul müdürünün herhangi bir birine üstelik 10 ekol müdürü zimmetlediğini; gelişigüzel okuldan bir başmuallim, iki müdür yardımcısı, ayrımsız odacı, iki sarıklı belirlediğini, bu şekilde mitinge 500 ile 1000 kişi ortada paydaşlık sağlanacağını belirttiği aktarıldı.

“BİR YANARCA YANACAK BURADAN, HEVES EDİLEN KALABALIK TOPLANIRSA”

İl Milli Terbiye Müdürü Küçükali’nin toplantıda sonuç yerine şu yönde tıpkısı izah yaptığı ifade edildi:

“Bu Meclis’e büyüklüğünde taşındı. ‘Diyarbakır İl Milli Yetişek Müdürlüğü şöyle yapıyor, böyle yapıyor’, diyerek. Büyük mi, tek eke değil amma. Gine biz işi usulüne uygun yapalım. İşi cimri tutmamız gerekiyor. İnşallah el birliği ile amaçladığımız hedeflediğimiz kalabalığı oraya toplayacağız. Emniyetli olun ki Türkiye’nin arz koskocaman mitingi bu olacak. Bire Bir yanarca yanacak buradan, umu edilen cıvıl cıvıl toplanırsa…”

YILDIRIM KAYA: “ÖĞRETMENLERE DOKUNMAYIN. ÖĞRETMENLE OYNAMAYIN”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, konuyla ilişkin ZÜMRÜDÜANKA Vukuf Ajansı’na şu değerlendirmeleri yaptı:

“Diyarbakır İl Milli Terbiye Müdürü, meslek müdürlerine yegâne bir tane ulaşamayacağı amacıyla ‘Saadet Zinciri’ oluşturmuş. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’a gidecekmiş. Doğruluk ve Kalkınma Partisi sıfatıyla, orada miting yapacakmış. Bu mitingin canlı olabilmesi amacıyla; Diyarbakır İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü, biricik yegâne kaza milli eğitim bilimi müdürlerini arıyor. beherglas ilçe milli eğitim müdürüne, 10 okul müdürü zimmetli. 10 meslek müdürü, benzeri eksantrik 10 meslek müdürüne zimmetli. Rastgele okuldan aynı müdür, müdür muavini, memur, hoca atılmak üzere mecmu 10 kişi getirme zorunluluğu var. Bu getirme zorunluluğunun ispatı birlikte miting alanından selfie çekecek sarıklı ve okul müdürüne gönderecek. Meslek müdürü kaza milli terbiye müdürüne, kaymakamlık milli eğitim bilimi müdürü dahi milli yetişek müdürüne gönderecek.

Sayın Milli Eğitim Müdürü, senin görevin eğitim yapmak. Gitmeyen öğretmene hangi yapacaksın? Hangi türel gerekçe ile o mitinge gitmeyen öğretmene soruşturma açacaksın. Sizde tek mi sıkılma namevcut. Hiç mi utanç bulunmayan? Ey Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. Mitingde kalabalık toplamak istiyorsan, politik iradenle topla. Tek kimseyi, zorla özlük mitingine nida ettirip, henüz bilahare da CHP Umumi Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na hodri kayran çekme. Hodri vadi çekeceksen; kendi siyasi örgütlerinle, memleket başkanınla, kaza başkanınla… Daha geçmiş sana oy veren seçmeni kaybettin onu biliyoruz. O seçmenle buluşmayı denesene.

Diyarbakır Valisi’ni, Diyarbakır İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü’nü uyarıyorum. Öğretmenlere dokunmayın. Öğretmenle oynamayın. Hoca, öz isterse, tıpkısı politik partinin mitingine gider özlük taleplerini haykırır. Amma on paralık kimse öğretmeni zorla bu nev mitinglere götüremez.”

CHP’li Kaya ayrıca, Küçükali’nin kaza milli eğitim bilimi müdürleri ile yaptığı toplantının ses kaydının ortaya çıktığını belirterek, içtimai iletişim araçları hesabında; Reisicumhur Erdoğan’ın Diyarbakır’da yapacağı mitinge, öğretmenlerin katılımı üzere külfet yapıldığını açıklamıştım. Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali’nin miting üzere ekol yönetimlerine buyuru veren patırtılı kaydı bundan sonra” açıklamasını yaptı.

KÜÇÜKALİ DÖNÜŞ YAPMADI

SIMURG Bili Ajansı, kaza milli eğitim bilimi müdürleri ile yaptığı toplantı ve toplantıdaki sözleri ile ait adına Diyarbakır İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Amaç Küçükali’ye paye bıraktı. Bu sabah saatlerinde ulaşılan Hususi Cins Müdürlüğü, bodur sürede dönüş yapılacağını bildirdi. Güdük müddet sonradan Özel Türlü Müdürlüğü’nden “İl Milli Yetişek Müdürü’nün ilçelerde tehlikeli aynı programının olduğu, gün içinde dönem yapılacağı” yanıtı verildi. Ancak, haberin servise verildiği 13.30’a kadar seçkin periyot yapılmadı.

Share: