DİYARBAKIR – Atatürk’ün Diyarbakır’a gelişinin 85. yıl dönümü törenle kutlandı

Şişman Alemdar Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Diyarbakır’a gelişinin 85. sene dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Yenişehir Kaymakamlığınca Diyarbakır Garı’nda yapılan törende, Atatürk’ün Diyarbakır’a trenle 15 Teşrinisani 1937’birlikte gelişi ve karşılanması temsili olarak canlandırıldı.

Trenden nazil gaziler, Yenişehir Kaymakamlığına vekalet eden Bağlar Kaymakamı İsmail Pendik’e Türk bayrağı arz etti.

Kaymakam Pendik de öperek teslim aldığı Türk bayrağını öğrencilere verdi.

Törende, İstiklal Marşı ve öğrenciler marifetiyle şiirler okundu.

Kaymakam Pendik, törende yaptığı konuşmada, bu düşündürücü günü büyük tıpkı coşkuyla tebrik etmek istediklerini ancak İstiklal Caddesi’nde geçmiş dolaşma gerçekleştirilen, 6 kişinin öldüğü 81 kişinin yaralandığı yıldırı saldırısı dolayısıyla kâh programları tağyir ettiklerini söyledi.

“Diyarbakırlılar bu acıyı, kederi İstanbullular kadar, Türkiye’nin ciharıyek tarafındaki kardeşlerimiz kadar paylaşıyor ve onlar kadar bu derin üzüntüyü kalbinde hissediyor. Bu ağır saldırıda hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralanan kardeşlerimize da müstacel şifa diliyoruz.” ifadelerini kullanan Pendik, Diyarbakır’dan terörü, terörü destekleyenleri ve onların ipini elinde tutan yayılımcı güçleri kınadıklarını belirtti.

Pendik, Diyarbakır’ın tarihi, kültürü ve konumuyla hem bölgenin hem ülkenin hem de dünyanın yeryüzü mehabetli kentlerinden biri olduğunu anlatım ederek, Diyarbakır’ın irtibat, el birliği ve beraberlik kenti olduğunu dile getirdi.

Diyarbakır’ın Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün birlikte çokça sevdiği ve gelişigüzel ahit desteğini arkasında hissettiği benzeri site olduğunu vurgulayan Pendik, Atatürk’ün vefatından geçmiş Diyarbakır’ı görüşme etmesinin şişman fehva içerdiğini kaydetti.

Pendik, Atatürk’ün bu ziyaretinin Diyarbakır’a olan sevgisini ve muhabbetini gösterdiğine işaret ederek, “Türkiye Cumhuriyeti devletini ilelebet yaşatmak ve kalıcı buyurmak üzere muktezi vazifeyi yapacağımızın azmi ve kararlılığı içerisindeyiz.” dedi.

Törene, askeri erkan, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Share: