Dikmelik çalışanları 60 yıl esbak işçilerin pozunun aynısını verdi

Kastamonu Orman Nahiye Müdürlüğüne mecbur Daday Fidanlığı’nda 60 sene evvel tohum ekimi sırasında çekilen fotoğrafın aynı, o dönemki işçilerden “Tahir Çavuş”un dahi katılımıyla yeniden çekildi.

Kastamonu’nun Daday ilçesinde 1962 yılında kurulan fidanlık şefliğinde çam çeşitlerinin beraberinde yabani yemiş ve Daday’a başmaklık türlerin fidanları üretiliyor.

Dikmelik Şefi Nurcihan Esra Gedikoğlu Kayacık, arşivi incelerken 1962 yılında ilk teşrin sırasında çekilen yağız beyaz zehir aynı fotoğraf buldu. Hala kullanılmaya bitmeme fail tıpkı traktörün etrafında ilk teşrin yapan orman şefleri ve işçilerin meydan aldığı fotoğrafın aynısını 60 sene sonra görmek isteyen Kayacık, fotoğraftaki kişilere duyulmak amacıyla çalışma başlattı.

Fotoğraftakilerin balaban çoğunluğunun hayatını kaybettiğini, yaşayanların çoğunun üstelik evden çıkamadığını öğrenen Kayacık, 80 yaşındaki Tahir Kütahyalı’ya ulaştı.

Kayacık, 60 sene ilk beğenilen traktörün etrafında, Tahir Kütahyalı ve aktüel çalışanlara aynı pozu verdirerek fotoğrafı yeniden çekti.

Siyah parafin fotoğraf güncellendi

Nurcihan Esra Gedikoğlu Kayacık, AA muhabirine, güzün arşivi karıştırırken kâh fotoğraflara denk geldiğini belirterek, “Bu fotoğraflarda bizim şu anda yaptığımız işlerin yapıldığını gördüm. O fotoğraflarda şunu fark ettim; insanlar değişse, yıllar geçse dahi hepimizin amacı bire bir, geleceğe dem başlamak. Bunu harlatmak istedim.” dedi.

Altmış yıl sonra tıpkı karede vadi aldı

Fotoğrafın hikayesini araştırmaya başladığını anlatan Kayacık, şu değerlendirmede bulundu:

“Amut ekim döneminde çekilen tıpkı foto olduğunu öğrendim. Fotoğrafta tanıdığımız benzeri sima vardı. O birlikte çarkıt çavuşlarımızdan Tahir çavuştu. Fotoğraftaki benzeri kişinin o olduğunu öğrendik. Kendisinden fotoğrafın hangi ahit çekildiğini, kimler olduğunu öğrendik, buraya davet ettik. Bize o fotoğrafın hikayesini, o yılları anlattı. Ekimimize destek verdi, tecrübelerini anlattı.”

Benzeri yerde fotoğrafı baştan çektiklerini anlatım fail Kayacık, “Traktörümüzü tıpkı yere yerleştirdik. Tahir çavuşumuz 60 yıl evvel durduğu yerde durdu. Arkadaşlarımızdan dilek ettim, o fotoğrafta 60 yıl evvel olduğu kadar durdular. Ego da fotoğrafı çektim. Bozuk ile yeniyi ayrımsız araya getirmiş olduk.” diye konuştu.

Tahir Kütahyalı ise Dikmelik Şefi Nurcihan Esra Gedikoğlu Kayacık’ın namına ulaşıp fidanlığa nida ettiğini belirterek, “Altmış yıldan bilahare Allah bize şans etti yine bu fidanlığa konuk olarak geldik. Şefimiz o gün fotoğrafta olanları toplamaya çalıştı ama çoğuna ulaşamadı. İşçilerimiz ve şefimizle bire bir o aktarılma olduğu kabilinden ışık çektik. Çokça iyicene oldu, bahtiyar oldum.” ifadelerini kullandı.

Share: