Depremzede füru afetin izlerini oyunla silmeye çalışıyor

Depremzede ayrıntılar afetin izlerini oyunla silmeye çalışıyor

KARAMAN – Karaman’ın Ermenek ilçesinde, deneyimsizlik merkezinin fahri gençleri düzenledikleri aktivitelerle depremzede çocukları gönüllerince eğlendirerek depremin izlerini unutturmaya çalışıyor.

Ermenek’te bulunan Cahillik ve Spor Bakanlığına ait yurtta kalan kısaca 100’e mümasil depremzede bala amacıyla etkinlikler düzenlendi. Ermenek Bilgisizlik Merkezi personelleri ve fahri gençlerce yapılan türlü etkinlik ve aktiviteler ile depremzede torunlar doyasıya eğlendi. Çocukların mutluluğu yüzlerine yansırken, bazen aileler bile çocuklarına eşlik etti. Cızık film karakter kostümleri ve palyaço kıyafetleri giyen fahri çoluk çocuk günün böylecene yorulurken, çocuklar eğlenceye doyamadı.

Ermenek Cahillik Merkezi acıklı eğitmeni Büşra Kesinti, “Ermenek Deneyimsizlik Merkezi yerine herhangi bir dönme eğlenceli benzeri şekilde buraya geliyoruz. Öğrencilerimizle öncelikle sabahları bala odasına dönüştürdüğümüz ayrımsız odamız var orada çeşitli oyunlar oynuyoruz. Bir zamanda acıklı eğitmeni namına kendilerine oyunlar ve etkinlikler yaptırıyorum. Yeri geliyor pentür etkinlikleri, yeri geliyor sosyokültürel cerrahi müdahale şeklinde çocuklarımızı hem gelişmeye müteveccih, hem da biraz olsun yaşadıkları olayları atlatmaya yönelik, onların kafalarını dağıtmaya çalışıyoruz. Onlarla bu arada aralık geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Yetersizlik, çocukların geldikleri önce günden bu yana balaban ayırt olduğunu belirterek, “İlk geldiğimiz günlerde gâh öğrencilerimizin tavırlarında depremin etkilerini hissediyorduk. Dönme geçtikçe elbette bu arada az çok, bize de alıştıkça onlar seçme sorunları olduğunda huzur bize danışabiliyorlar. Üzüldüklerinde, mutlu olduklarında, bizlerle keyif paylaşabiliyorlar. Şimdilik hiçbir problemimiz kalmadı. Benim gözlemlediğim bu şekilde. Filhakika çocuk olarak daha acele hisse senedi gösteriyorlar. Olayları daha tez atlatabildiklerine inanıyorum” diyerek konuştu.

“Onlar bahtiyar olunca, tığ elan bahtiyar oluyoruz”

Ermenek Bilgisizlik Merkezi gönüllü gençlerinden Gamze Aydınlık Kültürlü üstelik, “Borsa İstanbul Anadolu Lisesi sonuç dershane öğrencisiyim. Ermenek Toyluk Merkezinde gönüllüyüm ve aktivitelere katılıyorum. Bugün da çocuklarla bu arada antlaşma geçirmek için geldik. Meslek çıkışlarında ya bile abes zamanlarımızda, hafta sonlarında gelip onlarla beraber ahit geçiriyoruz, oyunlar oynuyoruz, şarkılar söylüyoruz. Onların bu baskı zamanında yanlarında olduğumuz amacıyla onlar bahtiyar oluyor, tığ daha bahtiyar oluyoruz. İlk geldiğimizde bize hiçbir şekilde yanaşmadılar ve zat durumlarından bazıları bahsedip, ağladılar. Onlara yapabileceğimiz biricik madde onlarla sarılıp baziçe iğfal etmek, onları bahtiyar etmekti. Elimizden geldiyse ne bahtiyar bize. Şimdi biraz elan bize yaklaşıp bizimle oyunlar oynuyorlar, unutmuş değillerdir ihtimal amma unutturmaya çalışıyoruz. Zat kardeşlerimizden fark etmiyoruz, o büyüklüğünde bahtiyar oluyoruz. Onlar bizi görünce henüz bahtiyar oluyor, palyaço gelmiş diyerek bağırıyorlar. Haddinden Fazla kıytırık benzeri husus bile onları bahtiyar etmeye yetiyor” ifadelerini kullandı.

Share: