Denizli bilgelik… Şimal Kore’den Güney Kore deniz sınırına tümden atışı

Yıldız Kore’nin Kore Yarımadası’nın şark ve batısına doğru 250 tümden atışı gerçekleştirdiği bildirildi. Tümden mermileri bahir sınırı adına belirlenen tampon bölgenin Kuzey Kore tarafına düşerken, Cenup Kore ordusu Pyongyang’ı bombardımanları durdurmaya çağırdı.

Yıldız Kore’nin arka arkaya gerçekleştirdiği zırh testleri uluslararası kamuoyunu çalışır etmeyi sürdürürken, Pyongyang’dan gerilimi tırmandıracak bakir benzeri aşama geldi. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Şimal Kore’nin evvel 250 bütünüyle atışı gerçekleştirdiğini duyurdu. Saat 22.00 sıralarında Cenup Hwanghae eyaletinden yarımadanın batısındaki Soluk Deniz’e kısaca 100 bütünüyle mermisi ateşlendiği bildirilirken, saat 23.00’te ise güneydoğudaki Kangwon eyaletinden Japon Denizi istikametine 150 atış yapıldığı kaydedildi. Tümden mermilerinin deniz sınırı kendisine belirlenen tampon bölgenin Şimal Kore tarafına düştüğü öğrenilirken, Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, “Yıldız Kore’nin bitmeme eden provokasyonlarının Kore Yarımadası’nın ve uluslararası toplumun hazar ve istikrarını baltalayan eylemler olduğu” belirtilerek, Pyongyang’a bombardımanları derhal tevkif çağrısı yapıldı.

Tansiyon düşmüyor

Bu yılın başından bu yana aralarında ayrımlı menzillerdeki balistik füze ve gidiş füzelerinin de bulunduğu 27 füze denemesi gerçekleştiren Şimal Kore, Cenup Kore ordusunun 13 Ekim’üstelik kişi sınırı yakınında tümden atışları yapmasına tepki göstermişti. Kore Ahali Ordusu (KPA) sözcüsü imzasıyla fehamet kontrolündeki Kore Merkezi Bilgelik Ajansı’na (KCNA) yapılan mukayyet açıklamada, “Güney Kore ordusunun alnaç hattındaki bu kışkırtıcı eylemini ciddiye alarak, dallı güllü askeri önlemler alındığı” kaydedilmişti. Açıklamada Pyongyang’ın bölgede çarpışma jetlerini uçurması ve füze denemeleri yapmasına atıfla, “KPA, yüzlü yüzlü hareketlerle cephe bölgesinde askeri gerilimi kışkırtan Güney Kore ordusuna sert bire bir ikaz gönderdi” ifadeleri kullanılmıştı. Serencam yerine mazi, Güney Kore ve MEMLUK’nin, bu kamer sonunda KÖLE F-35B hayalet avcı uçaklarını da içeren büyük ölçekli benzeri gelgel tatbikatına başlayacağı kamuoyuna yansımıştı. Bu nedenle Şimal Kore’nin sonuç adımı Seul – Washington ittifakına yeni benzeri zılgıt olarak yorumlandı. – SEUL

Share: