“Demir Print” operasyonu sonrası açılan önce davada savunmalar tamamlandı

Demir polat sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı iddia edilen firmalara müteveccih “Çıpa Print” operasyonu sonrasında, Erol Eşrefoğlu’nun (Evcil) birlikte aralarında bulunduğu 17 kişi üzerine açılan evvel davada, sanık ve avukatlarının savunmaları tamamlandı.

Ankara 21. Pahal Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sanıklar ve avukatları katıldı.

Mahkeme Heyeti Başkanı Abdullah Fırat Ara, müptedi duruşmada tutuklu ve tutuksuz sanıkların sorgularının tamamlandığını belirterek, savunma yapmaları üzere maznun avukatlarına kortej verdi.

Müvekkillerinin kanıt edildiği gibi yanlışlık örgütü kurucusu ve üyesi olmadıklarını, kamuyu zarar uğratmadıklarını ancak şirketlerinin ödenmemiş vergi borçlarının olduğunu savunan avukatlar, tutuklu sanıkların boşaltma edilmesini talebinde bulundu.

Beyanların peşi sıra meydanlık kararını açıklayan murafaa heyeti, cürüm örgütü kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlanan Evcil’in dahi aralarında bulunduğu 5 sanığın tutukluluk halinin devamını karar verdi.

Duruşmaya, 11 Ocak 2023’te bitmeme edilecek.

46 sanıklı ikinci davanın görülmesine 18 Kasım’dahi başlanmıştı

Demir polat sektöründe paravana şirketler üzerinden sahte faturalarla kamuyu 25 bilyon liralık zarara uğrattığı argüman edilen firmalara yönelik 28 Haziran’üstelik “Çipo Zor” operasyonu düzenlenmişti.

Ankara Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca düzenlenen iddianamede, sanıklar Erol Evcil, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Miğfer Demirel’in “suç örgütü dayamak”fecir 4’er yıldan 8’er yıla, “müteselsil şekilde amme kurumlarına yönelik ayyarlık”tan 5’er yıldan 17 yıl 6’şar ayak tabanı ve “müteselsil şekilde amme alacağının tahsiline hapsetmek” suçundan ise 8’er aydan 5 sene 3’er aya büyüklüğünde hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin, “suç örgütüne üye gelmek”, “amme kurumlarına müteveccih ayyarlık” ve “zincirleme şekilde amme alacağının tahsiline engel olmak” suçlarından 7 sene 8 aydan 26 sene 9 taban, Fettah Fazilet, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Bağlı Fırat Ekşioğulları’nın, “cürüm örgütüne organ görünmek”fecir 2 yıldan 4’er yıla kadar hapsi kâm ediliyor.

“Hiyerarşik yapıya dahil olmamakla alay malay örgüte yardım” suçundan sanıklar Mücahit Şengül, Ayten Yerel, Berat Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Yerel Şengül ve Salih Yerli’in da 2 yıldan 4’er yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

Aynı anket kapsamında açılan, Hüseyin Eryılmaz’ın dahi aralarında bulunduğu 46 sanıklı ikinci davanın görülmesine ise Ankara 33. Aheste Ukubet Mahkemesince 18 Kasım’bile başlanmıştı.

Share: