“Defans Sanayinin Millileşmesi ve İş Gücü Durumu Çalıştayı” Yalova’da yapıldı

Türk Harb-İş Sendikası Umumi Başkanı Alaattin Soydan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihinde biricik kalemde yapılan arz iri ihracat kalemi MİLGEM’ler. İkisi Pakistan’üstelik, ikisi İstanbul tersanesinde yapılıyor.” dedi.

Soydan, sendika vasıtasıyla Yalova’nın Çınarcık ilçesinde bire bir otelde düzenlenen “Defans Sanayinin Millileşmesi ve İş Gücü Durumu Çalıştayı”nda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin defans alanında yüzde 80 civarında millileşmeyi yakaladığını söyledi.

Havelsan, Aselsan, Roketsan, TAI üzere firmaların daha çok hep marifetiyle bilindiğini belirten Soydan, “Şunu bilcümle samimiyetimle söylüyorum: Bizim entrika ettiğimiz arkadaşlarımız, fabrikalarımız bu ülkenin 7 çevrim 24 saat, 365 devir radarlarını deli dolu sara gözlerini berrak markajcı eşhas. Denizaltıları yüzdüren, F16’ları uçuranlar bizim arkadaşlarımız.” ifadelerini kullandı.

Milli Sefine (MİLGEM) projesine değinen Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tarihinde biricik kalemde yapılan en nazik ihracat kalemi MİLGEM’ler. İkisi Pakistan’de, ikisi İstanbul tersanesinde yapılıyor. Kayseri Albeni İkmal’deki A400 M Retrofit anlaşmaları… Bugün bilcümle Avrupa’daki A400 M kargo uçaklarının retrofitlerini Kayseri Çekicilik İkmal’dahi bizim arkadaşlarımız yapmaya başladılar ve yapıyorlar. Bugün göğsümüzü gere gere söylediğimiz Fırat Kalkanı’nda, Afrin’da ne işler aklınıza gelirse teröristlere oraları güçlükle etti dediğimiz fırtına obüslerini fail eşhas bizim arkadaşlarımız. Halen yapmaya devam edenler gene bizim arkadaşlarımız. Halen Sakarya Birinci Asıl Bakım Fabrikamızda devam ediyor bu faaliyetleri.”

“İşçiler birlikte orduevlerinden ve misafirhanelerden faydalansınlar istiyoruz”

Soydan, çalışanların bunları yaparken kırıcı sıkıntılar da yaşadıklarını anlattı.

Bu konuda destek beklediklerini aktaran Soydan, şunları kaydetti:

“Emirlere, nizamlara, kurallara, genelgelere uyulmak bahis konusu olduğu antlaşma ‘Siz askeri personelsiniz, siz dahi uyacaksınız mecbursunuz’ amma biz sosyal haktan istifade etmek söz konusu olduğunda ‘Siz işçisiniz, sizi ait benzeri özdek bulunmayan. Bu askeri personel içindir’ denir. Bu bizim arkadaşlarımızı seçkin ant yaralayan, seçme ahit ikinci sınıfa itildiğini hissettiren aynı konudur. Diğer tıpkısı konu ise ‘Sınırda şu kurumların birlikleri var’ söylenirken, bir nice yaşama sayılırken bizim arkadaşlarımız hiç sayılmaz. Halbuki bizim arkadaşlarımız 365 ahit o sınırda görev yapar hassaten sınırın ötesine geçer akçe. Ameliyat hattında askerle gelişigüzel cephede engelleme kadir tanklara. Çöl içre tankın motorunu indirir onarım eder ve kavrayışsız takar. Izdırap hattında yapar bunları amma bizim arkadaşlarımız orada tek konuşulmadığı zaman tıpkısı maraza çıkıyor. En önemlilerinden biri orduevleri ve misafirhanelerden intifa konusu. Bizim talebimiz asla tatil maksatlı değil. Yani iştirakçi rüfeka dinlence üzere gittiğinde orduevlerinden faydalansınlar. Gezmeye gittiklerinde askeri misafirhanelerde kalsınlar kabil tıpkı talebimiz namevcut. Bizim talebimiz; devlet amacıyla göreve gittiğinde otel bulamıyor. Orduevinde parası mukabilinde devletin ona verdiği harcırah karşılığında durma etsinler istiyoruz. İşçiler dahi orduevlerinden ve misafirhanelerden faydalansınlar istiyoruz.”

Soydan, özel pasaport, zırh transfer ruhsatı ve izni, isteğe sadık adına Kalabalık Yardımlaşma Kurumuna üyelik hakkı ve TSK askeri personeline tanınan iskontolu gezi hakkının sendika üyelerine birlikte verilmesi taleplerini aktardı.

“İnsansız hava araçlarında 97’lik tıpkı millileşmeyi yakaladık”

Sendikanın Genel Başbuğ Danışmanı Tarkan Varlıklı ise Türkiye’birlikte defans sanayinin akıbet 20 yılda müthiş ayrımsız evolüsyon gösterdiğini vurguladı.

Ensesi Kalın, 2002 yılında 5,5 milyar dolarlık tahminî 62 defans sanayi projesinin olduğunu hatırlatarak, “Şu anda 750’yi aşan savunma endüstri projesi var ve bütçesi dahi 75 bilyon dolar oldu. Burada defans sanayi projelerinde 12 katlık tıpkısı artım, defans bütçesinde de 14 katlık bir artım söz konusu. Bunun esas nedenlerinden biri dahi AR-GE’ye ayrılan bütçe. AR-GE’birlikte son 20 yılda 30 katlık benzeri artma söz konusu. 2002 yılında AR-GE’ye ayrılan defans sanayindeki bütçe 49 milyon dolar, şu anda 1,5 milyarı doları aşmış durumda.” diye niteleyerek konuştu.

Savunmada yerlilik oranının yüzdelik 20’lerden yüzde 80’lere çıktığını dile getiren Zengin, şöyle devam etti:

“Yapıt bazlı baktığımızda ara sıra ürünlerde yüzdelik 97. Söz Misali insansız gelgel araçlarında 97’lik tıpkı millileşmeyi yakaladık. Bazı ürünlerde yüzde 100 millileşme. Örneğin füzeler, ara sıra akıllı mühimmatlarda o noktayı yakaladık. Tabiatıyla burada bunları yakalarken zahir başardık? Türkiye’birlikte defans sektörü konuşulunca Türk Silahlı Kuvvetlerini Ihya Vakfına sadık olan Aselsan, TUSAŞ, TAI üzere kurumlar var, özel sektör var ama bütün bunların esas temelini oluşturan askeri fabrikalar var. Askeri fabrikalar 100 almanak, 110 almanak fabrikalar var. Söz Gelişi tersaneler Osmanlı’dan devralınmış. İstanbul Tersane Komutanlığı var. Tıpkı askeri hareket yeri, yapı tarihi 1453 olarak akseptans ediliyor ve resmi namına da orada tarihçesinde yazıyor. Dolayısıyla burada oluşan hisse senedi gücü dahi esasta hususi sektörde yatırım eden girişimcileri belirliyor.”

Ensesi Kalın, defans sanayinin vaktiyle yemeden içmeden birey ve mal güvenliğini ilgilendiren tıpkısı konu olduğunu belirtti.

Bu sanayinin demincek dijital güvenlikten besin güvenliğine ve ekonomi güvenliğine haddinden fazla henüz açık bir alanı kapsadığını, Türkiye’nin dahi bunun farkında olduğunu tabir fail Zengin, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Defans sanayinde takkadak fert ve dünyalık güvenliğimiz için değil bu değişik alanlardaki asayiş sistemini bile bina etmek için seçkin alanda ruh ve mücahede yürütüyor. Burada da Türkiye’nin üç şanlı gücü var. Birincisi defans sanayinde gelişmeyi bitmeme ettirecek tıpkısı politik iradeye ve kararlılığa eş. İkincisi bu ürünleri üretecek nitelikli hisse senedi gücüne erbap. Üçüncüsü da bu ürünlerin bakım ve idamesini sağlayacak yine ustalık altyapıya topluluk. Dijital ayrımsız performansa erbap. Hep bunları önümüzdeki günlerde daha açık göreceğiz. Defans sanayinde imdi Türkiye tıpkı alışveriş olmaktan artık. Global bire bir oyuncu olma yolunda çokça yetişkin gelişmeler kaydetti. Bunun meyvelerini zaman de görüyoruz, gitgide bile göreceğiz. Çünkü defans sanayindeki gelişme takkadak bu alana has bire bir özdek değil; sizi aut bağımlılıktan kurtarıyor, uluslararası ilişkilerde mehabetli ayrımsız ağır kazandırıyor, yeni ittifaklar kurmanıza neden oluyor. Karabağ’üstelik, Libya’üstelik gördük.”

“AA, savunma sanayisinde çalışmaları bir güzel izlem ediyor”

Çalıştaya katılan Rum Ajansı (AA) Umumi Heyet Üyesi ve Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Özkır da çalıştayın enformasyon bölümündeki konuşmasında, AA’nın savunma sanayi çalışmalarına özel bir ehemmiyet verdiğini aktardı.

13 dilde eser özne AA’nın savunma endüstri alanında birçok habere imza attığını, Türkiye’bile yapılan yatırımları ve koskocaman gelişmeleri hem dar içre hem birlikte sıkı dışına servis ettiğini vurgulayan Özkır, “AA, savunma sanayisinde çalışmaları enikonu izleme ediyor ve bunları haberleştiriyor. Bu konuda mehabetli tıpkı misyonu çizi ediyor ve Türkiye’nin sesini elverişsiz zarfında ve dışında duyuruyor. Bunu yemeden içmeden bire bir habercilik anlayışından tezayüt Türkiye’nin yerlileşme ve milli projelerine muhteşem aynı destek olarak görüyoruz ve üzerimize sakıt görevi uyarınca hesabına getirmeye çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Türk Harb-İş Umumi Komutan Yardımcısı Hasan Kişmiri ise askeri fabrikalarla ilişik yemek yaptı.

Sendikanın Umumi Sekreteri Yaşar Ağır, akademisyenler, üdeba ve gazetecilerin katıldığı çalıştay, müşavere bölümünün ardından sona erdi.Share: