Davutoğlu’ndan 6’lı masayla ait haddinden fazla konuşulacak sözler: Herkesin düşünce oranına göre bakanlığı olacak

Ati Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, Habertürk TV’bile Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtladı. Gündeme dair balaban açıklamalarda bulunan Davutoğlu, 6’lı masayla ilişkin ilgi çekici ifadeler kullandı. Davutoğlu, 6’lı masadaki partilerin rey oranına bakarak bakanlığı olacağını söyledi.

Davutoğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Cumhurbaşkanının arkasında duracağız, üzerinde durmayacağız. Ilk Cumhur Reisi olacak arkasında 6 kesim evet da 5 sunum Reisicumhur yardımcısı olacak. El bilecek kim, 5 ya birlikte 6 umumi başbuğ onun birlikte. Yetkiyi ve sorumluluğu da paylaşıyor diye niteleyerek düşünecek.

“6’LI MASADAKİLER ARZ BIRKAÇ 1 BAKANLIK MATLUP”

Bizim açıklamamızı 5 Karı’ta dikkatli okuyanlar fark etmiştir. Milletimiz müsterih olsun. O masa hem ferah işleyecek hem de ülkeyi teltiksiz yönetecek. Orada dedik ki, ‘Cumhurbaşkanlığı adaylığı süreci ile milletvekili adaylıkları birlikte değerlendirilecek’. Biz topluca 360’ı takip etmek amacıyla en optimum intihap algoritmasını kuracağız. Demin bu ne demektir? Hep gücümüzle Meclis’te 360’ın üzerine çıkmak amacıyla algoritmalar geliştireceğiz. Birçok mebus varsa o kadar vekâlet takanak. Diyelim ki A partisi balaban çoğunluğa cemaat 7-8 bakanlığı olacak. 6’lı masada olanların bütünü reisicumhur yardımcısı ve yer beş alti 1 bakanlık algi. Aynı zamanda tartı üstleniyoruz. Risk alıyoruz. Zat kitlemizi kandırma edeceğiz. Muadele ciddi kararlarda. Mesela mehabetli atamalar. Herkesin içine, toplumun içine sinecek şekilde. Intihap günü akşamı Türkiye’bile hiçbir kesimin ‘biz kaybettik’ anlayışına kapılmaması.

“BU SİSTEMİN BASIK UZLAŞIDIR, DEMOKRASİDİR”

Cumhur Reisi adayından geçmiş prensipleri belirledik. Cumhur Reisi çizginin dışına çıkarsa, genel rüesa şunu diyebilir ‘Bak tığ anlaşmıştık’. Eskimemiş tıpkı Türkiye doğuyor. Bu sancıları yaşayacağız. 4 Sülale günü Beştepe’da kimlerin hangi konuştuğunu biliyorum; yarın bu masa çökecek dendi. Çöktü mü, çökmedi. Akıllıcasına 6 siyasi liderler oturdu. Aramızda şekerli anif tartışmalar oluyor. Metni ortaya çıkardık. Kimsenin biricik başına, tıpkısı kesimi temaşa fail olmasın. Bugün Erdoğan’ın atamaları ne tasalı ediyor? Çünkü yakınlarını atıyor, kimseye danışmıyor, liyakate bakmıyor. Şekil Bankası tecrübesi sıfır birisini Merkez Bankası Başkanı atıyor. Alacağımız önümüze özgeçmişleri, tecrübesine bakarız. Bu akla yatkın insanların ortak buluştuğu sistemin adı uzlaşıdır, demokrasidir. Aynı vasilik asla olmayacaktır.

“EŞ AKILSAL İŞLETECEĞİZ”

Cumhurbaşkanımız seçildiğinde, oturacak. Kendim vesayete alın sahn boyu mücadele ettim. Hep makamları terk ettim. Bizim burada uzlaşıyla oluşturduğumuz benzeri metni kabul eden Reisicumhur adayı alay malay rejim üstüne irade beyan fail Cumhurbaşkanının seçilirken da gelişigüzel savaş edeceğiz. Bu tabiatıyla kim ilkesel. Şu gününkü Cumhurbaşkanı Sedir’te bağımsız çoğunluğa sahip olduğu için Divan arık kadar gözüküyor. Halbuki Reisicumhur’nın kararını tahvil hakkı var Sedir’in. Ortak aklı işleteceğiz. Kriz mi oldu, oturup, konuşup, çözeceğiz. Hiç düşkünlük etmeyin, anayasal dava çıkmayacak. Haddinden Fazla hayat dolu ayrımsız posta haritası açıklanacak, eş politikalar metni açıklanacak. İl devlet formül üreteceğiz. O Sedir’te Cumhurbaşkanının ayrımsız çoğunluğu olacak. Bir Tane başına cereyan ederse o Meclis çoğunluğunu kaybedeceğini bilecek.”

Share: