Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Anne Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu akıbet kampanyayla TOKİ vasıtasıyla milletimize sunduğumuz ev sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel inkılap projeleri bile hemencek ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen hane sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Ana Atma Töreni”ne katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, zaman gazi hükûmet merkezi Ankara’nın iyicene ilçesi Sincan’de, Türkiye’nin sunma şişman basamak, gelişim yeri ve arsa kampanyasının evvel ana atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası müsrif, programsız ve berenarı acul bire bir şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden kaza ve yer merkezlerine, hassaten büyükşehirlere yönelen göçü yönetecek sağgörü olmayınca, ortaya gecekonduların ve gayrisıhhi beton yığınlarından oluşan iskân alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan bir anda kalan nüfusun göz ihtiyacı yeterince karşılanamazken, farklı yandan düz yazı edilen yapıların ustalık kontrolünün yapılamadığına dikkati calip Erdoğan, bu sağlıksız yapılaşma zımnında temas depremde yüreklerin ağza geldiğini, birçok insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü de harekete geçirmiştir”

Yaşanılan değme deprem, sel ve toprak kayması felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’üstelik, Malatya’da, Elazığ’bile, Simav’üstelik, Türkiye’nin dört bir yanında yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin sunma iri acısı olan 1999 depreminin arkası sıra bu doğrultuda bazen adımlar atılmışsa de millete temenni ettiği hesaplı ve konforlu göz arzının yeteri kadar sunulamadığına bel eden Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ yoluyla nesir edilmiş basamak sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Biz, bugün bu rakamı 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Ayrıca bu konut bölgeleri ve çeşitli kurumlar üzere 26 bin içtimai tesis düz yazı ettiklerini aktaran Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu serencam kampanyayla TOKİ yoluyla milletimize sunduğumuz göz sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel tahavvül projeleri üstelik tezce ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen basamak sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Daha geçenlerde İstanbul Esenler’dahi 60 bin konutluk kentsel transformasyon projesinin önceki etabının konfirmasyon töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine ortak olduk. Tabii 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını havi bu iri konut atılımı ve kentsel inkılap projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü bile harekete geçirmiştir. Hakikat zaman ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun son 20 yılda mensur edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Evvel Kovid-19 salgınıyla sarsılan, arkası sıra Rusya- Ukrayna Savaşı’yla elan da derinleşen tıpkı krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi birlikte etkilediğine belen fail Erdoğan, konut ve kira fiyatlarında yaşanan, tek hesaplı ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların mağdur olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların efdal kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun üstüne kira artış sınırlamaları kadar tedbirleri hayata geçirirken, eş anlı adına bile arzdaki artışı realizasyon edecek bu çalışmalara başladık. Akıbet dönemde, 2019’birlikte 50 bin, bire bir sonraki yılda 100 bin haneyi havi iki ayrı toplumsal konut projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesurca, Cumhuriyet tarihinin sunu büyük kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin bölük, 250 bin arsa ve 50 bin gelişim yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir. Elan bilahare arsa sayısını hangi yaptık? 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Kura ile bu arsaların dahi dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle kişi evini fethetmek talip kül vatandaşlarımızı bu kampanyaya çağırma ettik. Atacağımız aşama nedir? Atacağımız adım şu, altyapıyı tığ yapacağız, konutu de vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’da TOKİ’nin sunduğu imkanlarla sülale sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim üzere genişlik balaban mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Bugün dahi yıpranmamış kampanyamızın temelini atarken, gine vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diye konuştu.

“İş etme kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması, ne kadar akla yatkın hisse senedi yaptığımızı, hangi nazik tıpkısı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, hane ve arsaların hep hizmete girdiğinde kısaca 6 milyon vatandaşın elan erinçli, emniyetli yuvasına kavuşmuş, tahminî kem milyon insanı istihdam edecek aksiyon yerlerinin faaliyete önceki olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten hoppadak 40 dönme bilahare yaptıkları bu temel atma töreninin de millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin yanı sıra aksiyon etme kapasitelerinin büyüklüğünü da gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları ilk hamle 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Münevver, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını aktaran Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri gelişmemiş ayrımsız sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: