Cumhurbaşkanı Erdoğan, Balkan turunun ardından uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ati hafta detayları kamuoyuyla paylaşılacak Cumhuriyet Altını tarihinin yeryüzü iri toplumsal konut projesiyle ilgili “Bu kampanyanın vatandaşımızı çok çokça müspet istikamette etkileyeceğine inanıyoruz. Burada elden konut değil, ayrımsız şekilde yer projemiz var. 250 bin ev, 100 bin altyapılı bölük arsası içeriyor.” dedi.

Erdoğan, Bosna-Hersek, Sırbistan ve Hırvatistan’ı kapsayan Balkan ülkeleri ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilere değerlendirmede bulundu, sorularını yanıtladı.

Avrupa’nın, tarihinin sunu iri enerji krizini yaşadığı, aksama yaşanacak sektörlerde istihsal üzere Türkiye’ye kayma olmasının beklendiği belirtilerek, “Şu temel büyüklüğünde buna müteveccih yatırım ya da teşrikimesai talebi geldi mi Avrupa’dan? Buna müteveccih ayrımsız hazırlık var mı?” sorusunun yöneltilmesi üstüne Erdoğan, şu anda lüzum Avrupa’dan ister dünyanın değişik yerlerinden yatırım üzere Türkiye’nin kapısını araklayıcı firmalar olduğunu söyledi.

Erdoğan, “Tabiatıyla hassasiyetleri sebebiyle bu firmaların kimler olduğu konusuna girmeyeceğim ancak şu an bakımından toplamda 20 milyar dolar kabilinden Türkiye’da envestisman etme konumunda olan firmalar var. Bu misil inşallah daha da yükselecek, anca gözüküyor.” diyerek konuştu.

Bunun yanında mali noktada haricen parasını Türkiye’üstelik otopark fail firmalar da olduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çünkü ayrıksı ülkelere yiğitlik kalmadı. Amma Türkiye’ye bu noktada cesaret var. Bununla ilgilendiren yerine bir nice görüşmeleri ben ve arkadaşlarım yürütüyoruz ve bu görüşmeler neticesinde üstelik olumlu neticeler alıyoruz. İşi gevşetmeyeceğiz, hasis tutacağız ve bu süreci birlikte genişlik güzelce şekilde inşallah değerlendireceğiz, atlatacağız. Zira Model Bankamızda dikkat ederseniz hele rezerv yükselmeye başladı. Bu tabii döviz rezervi noktasında bizim abat akıntı etmemizi sağlamış oluyor. Bu konuyla ilgilendiren birlikte şu anda bir nice arkadaş devlet zaruri desteklerini sıhhatli olsun veriyorlar. Onlardan borçlanmamız Merkez Bankası olarak güçlenmemize illet oluyor. İnşallah bunu başarmak yoluyla bile dövizdeki bu sıkıntıyı aşmış olacağız. Tıpkı farklı taraftan bile özellikle ihracatta bilindik anca ürünler var ki bunlar ithale dayalı, bu ürünlerde dahi dövize ihtiyacınız var, bunları birlikte bu yolla karşılamış oluyoruz. Bu noktada şu anda ilgilendiren bakanlıklarımız, kurumlarımız çalışmalarını sürdürüyor.”

Turizmde da çok ciddi gelişme olduğunu belirten Erdoğan, “Turizmdeki gelişmeyle dahi hamdolsun koronavirüs döneminin öncesine geçtik ve şu anda turizmde ister Rusya gerek Ukrayna lazım Garp’dan vahim gezici çekmeye başladık. Bu konuda birlikte bittabi Hars ve Turizm Bakanıma teşekkürname ediyorum. Zira bu işi kovalamadığınız sürece bulgu ahzetmek bile olanaklı değil. Benzeri şekilde İngiltere’den de yavaş manada gezmen alıyoruz. Hakeza ayrımsız dönemin içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

“Bu yapıdan tek husus çıkmaz”

Erdoğan, “Altılı masada CHP’den gelen ‘HDP’ye bakanlık verebiliriz’ çıkışıyla başlayan ağız dalaşı karşılıklı atışmalarla sürüyor. Seçime birlikte birkaç beş on kaldı ama buna karşın seçkin namzet belirleyememiş olmaları üstelik ayn önünde bulundurulursa bu yapının mutluluk yönetimine dilemek istemesini elbette değerlendiriyorsunuz?” sorusunu ise şöyle yanıtladı:

“Yani onu benim değerlendirmem akıllıca evet mu? Ben böyle temelsiz tahtalara basmam. Yani bu adı altılı masa olan, nereye gideceği belli sıfır bu yapıdan hiçbir şey sokak. Varsa adayınız adayınızı açıklarsınız değil mi? Ama şu anda altılı ganyan masanın yaptığı biricik aksiyon var; ‘Önümüzdeki toplantıyı kimin evinde yapacağız?’ Yegâne yaptıkları gelişim bu. Sıralamaya koymuşlar. Başka tıpkı şeyi on paralık duydunuz mu? ‘Önümüzdeki toplantıyı kimin evinde yapacağız?’ Hep bu. Ayrımsız mesafe karşı, bire bir etap atın; bulunmayan. Herhalde bunlar Faziletkâr Seçme Kurulunun açıklamayı yaptığı anne büyüklüğünde bire bir karar alamayacaklar diyerek düşünüyorum.”

“Asla hakeza aynı şeye prim çevirmek gibi değil”

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun KHK’lıların göreve iade edileceği yönündeki sözlerinin hatırlatılması konusunda Erdoğan, şunları söyledi:

” ‘Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda, canı cananı bilcümle varımı alsın de çalap, etmesin yegâne vatanımdan beni dünyada cüda’ diyoruz. Ama bunların şüheda diye aynı dertleri var mı? Yok. Sözde; FETÖ’cülerle, KHK’lılarla ilgilendiren ‘ben bırakacağım’ diyor. Sen kimsin, sen neyi bırakıyorsun? Şayet bu devlet aynı ahbaplık devletiyse bu hukuk devletinde bu kararı verecek olan merci bellidir. Neresidir? Yargıdır. Hâkimiyet bunun kararını verir. Ama o, bu kararı yargıya bırakmıyor, kendisi bu kararı verecekmiş! Yani bunların bir defa ünsiyet tanımazlığı da var, yasa tanımazlığı bile var. Mösyö Kemal’e sormak geçişsiz ‘sen bu yetkiyi nereden alıyorsun?’ O masanın etrafında olanlarda bile bu konuyla ilgili gariplikler var. hele böyle tıpkısı mezuniyet namevcut. Deminden zaten bunlara kalsa hangi yapacaklar; ‘Abdullah Öcalan’ı bile ayrımsız KHK kararıyla bırakacağım’ derler. Demirtaş için da derler. Diğerleri üzere birlikte derler. Öyle bir mezuniyet var mı? Bizim bu büyüklüğünde şehidimiz var. O şehitlerimizin anacıkları ve bu milletin evlatları bu işe kuşkusuz bakar! Asla böyle benzeri şeye prim isnat etmek türlü değil. Bu büyüklüğünde şehidimiz olacak, bütün bu şehitlerimizin faillerine siz boşaltma kararı vereceksiniz yahut aklanma kararı vereceksiniz! Bizler bu ülkede yöntem yaptığımız sürece yalınç değil bu işler.”

“Bu dönemin sunma büyük operasyonlarından biri”

“Sonuç günlerde Türk asayiş güçlerinin arka arkaya teröristleri paketlediği haberleri geliyor. Geçtiğimiz hafta Yunanistan’de terbiye gören PKK’lı İstanbul’dahi eylem hazırlığındayken yakalandı. İkincisi Diyarbakır’da tekrar eylem hazırlığında 4 PKK’lı, Gaziantep’te eylem hazırlığında olan DAEŞ’lı teröristler, tekrar FETÖ üyeleri paket paket getiriliyor. Bu paketler aslında iri benzeri paketin fragmanı mı? Bu anlamda yıldırı örgütlerine ve teröristlere müteveccih yıpranmamış bir operasyon evet üstelik yakalama haberi var mı?” sorusuna eşit Erdoğan, şu bilgileri paylaştı:

“Inanma Umumi Müdürlüğü ile İstanbul Itimat Müdürlüğü ve MİT Başkanlığı, DEAŞ terör örgütüne müteveccih makro benzeri operasyona henüz imza attı ve DEAŞ’ın genişlik kebir üst düzem yöneticileri ortada mevcut ‘Abu Zeyd/Üstad Zeyd’ harf ünlü Bashar Hattab Ghazal Al Sumaidai ünlü terörist Türkiye’de yakalandı. Bu yıldırıcı, DEAŞ yıldırı örgütü lideri Ebubekir Umum Bağdadi ve ondan ahir lideri Abdullah Kardaş’ın öldürülmesinden sonradan, teşekkül içerisinde yeryüzü oylumlu arka düzey yöneticilerden biriydi. Arsıulusal raporlarda ve BM Asayiş Raporunda de DEAŞ terör örgütünün eğin dozaj yöneticilerinden olduğu bilgileri meydan alıyordu. Sorgusunda bile teşkilat içerisinde sözde kadılık, güya terbiye bakanlığı ve doğruluk bakanlığı yaptığı yönünde öz beyanları bulunuyor. Bu teröristin uzunca bir süredir Suriye ve İstanbul’daki bağlantıları izleme ediliyordu ve yasadışı yollarla Türkiye’ye antre yapacağı yönünde istihbari bilgiler edinilmişti. ve bu terörist, Itimat İstihbarat, MİT ve İstanbul Emniyetinin kudretli operasyonuyla yakalandı. İstanbul güvenlik birimlerince teröristin düzme kimlik kullandığı ve gösterici değiştirdiği belirlendi. Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve İstanbul Inanma Müdürlüğünün sorgulamasının ardından bu DEAŞ’lı yıldırıcı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla adli makamlara sevk edildi. Bu dönemin en koskocaman operasyonlarından bire bir tanesi gerçekleşmiş oldu.”

“Kamuoyuyla sunu evire çevire şekilde paylaşmayı planlıyoruz”

DÜRÜST Tümen ve Cumhur İttifakı namına şüphesiz bir seçim kampanyası yürütecekleri, ne başlıkları öne çıkaracakları, seçimlerin anne mottosu ve temasının ne olacağı yönündeki soru konusunda Erdoğan, partide ilişik ekiplerin şu anda bahis üzerinde çalıştığını söyledi.

Bu çalışmaların muhtemelen bire bir noktaya gelmesinin ardından kampanyanın temel başlıklarını açıklayacaklarını dile getiren Erdoğan, “Biliyorsunuz bu konularda DÜRÜST Tümen’nin deneyimi, tecrübesi herhangi bir ant amacıyla diğerleriyle kıyas edilemeyecek derecede ileridir, iyidir. Şu anda bu çalışmaları tay tay arabası arkadaşlarımız bizlere sunumlarını yapıyorlar ve bu sunumlardan bilahare üstelik galiba benzeri olgunluğa gelince bunu kamuoyuyla sunu iyicene şekilde paylaşmayı planlıyoruz.” dedi.

“Sedir’in açılışıyla gelişigüzel gündemimizde”

Akıbet dönemlerde sosyal medyada manevi değerlere müteveccih taşlama ve eylemlerin arttığının hatırlatılması, bunlara karşı gençleri dulda noktasında aynı hamle atılıp atılmayacağının, sosyal medya düzenlemesinin ne antlaşma Divan gündemine geleceğinin sorulması üstüne Erdoğan, “Içtimai medyayla ait aranjman Meclisin açılışıyla gelişigüzel gündemimizde.”yanıtını verdi.

Gençlerin terbiye öğretimlerini sürdürürken, teknoloji kullanımını artırırken milli manevi değerlerle hemhal olmalarının boşlama edilmemesi gerektiğini tamlayan Erdoğan, “Ancak söz gelişi Meral Hanım’ın Şehriyâr Abdülhamid’e müteveccih yaptığı hakareti neyle izah edeceğiz? Üstelik birlikte sen tarihçiyim diyerek geçineceksin ve Sultan Abdülhamid’i anlamakta, onu yaşamakta bilgisiz olacaksın. Tabii bu konularda gençlerimizi çokça daha farklı ayrımsız şekilde işlememiz, anlatmamız gerekiyor. Ama tabiatıyla tabuların hâkim olduğu ayrımsız bina var ve bu tabular anca müstakbel safhada kim esas anlaması, anne zat dünyasına yerleştirmesi gerekenleri maalesef yakalamıyor. Kâm ederiz ki inşallah bu işi de muhtemelen tıpkısı yere oturtalım.” diyerek konuştu.

“Kendi topraklarına dönme imkanı hazırlıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mağrip ülkelerinde İslamofobi üzerinden planlı rasizm ve tiksinme söylemi, ara sıra ülkemizde birlikte Suriyeli göçmenler ve Fellah turistler üzerinden siyasal getirim elde edilmek amacıyla kullanılıyor. Özellikle zihayat nesli etkileme amacı haiz bu ırkçılık ve tiksinti söylemine cebin hangi kabil tedbirler alınıyor, bu konuda neler düşünüyorsunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı:

“Demokratik haklarını, maatteessüf hedef ve tiksinti türü hatalı yollara sevk etme konusunda yapı fail başta anne aykırılık partisi ve onun yandaşları, yavruları ülkemize gelen bu misafirlere alın böyle aynı kampanyayı sürdürüyorlar. Şurası çok çıplak net söylemem gerekir; birinci derecede Suriye, ikinci derecede Afganistan ayrıca Irak, buralardan gelenlere cebin biz asıl muhalefetin durduğu yerde değiliz. Çünkü tığ taşınma kültürünü ongun biliriz. Göçmen kimdir, bunu haddinden fazla çokça bol biliyoruz. Aynı zamanda bir göçmen olan sevgililer sevgilisi Peygamberimiz yanındaki sahabelerle Medine’ye muhaceret etmişti. Tığ ensar-göçmen ilişkisini arz iyi şekilde anladık, yaşadık. Hani ‘taleal bedru aleyna’ diyoruz evet, bilcümle bunların hepsi benzeri yere dayanıyor. Ama asıl muhalefetin başındaki adamın bundan haberi var mı? Bulunmayan. Onun barhana nedir, göçmen nedir, ensar nedir; bundan haberi bulunmayan kim. O değişik benzeri dünyada yaşıyor. Demin onunla bu arada altılı masada onun birlikte olanlar dahi maatteessüf tıpkı şekilde davul tokmak misali yola bitmeme ediyorlar. Tığ ise asla böyle benzeri yanlışın içerisine girmeyiz, giremeyiz. Biz bu kardeşlerimize sonuna büyüklüğünde sahip çıkacağız. İşte biz örneğin bu briket evleri münasebet yapıyoruz? Bu insanlar aynı savaştan kaçıyorlar. Savaştan kaçıp ülkemize mevrut bu insanlara gine özlük topraklarına dolaşım imkanını hazırlamak amacıyla STK’lerimizle o briket evleri hazırladık, hazırlıyoruz ve onlar dahi demin yavaş yavaş oraya dönmeye başladılar ve oraya yerleşiyorlar.”

“Faziletli icar bedeli almak aracılığıyla korsanlık yapanlar da burada sunu şişman darbeyi yiyeceklerdir”

Icar artışlarının yüzde 25 ile sınırlandırıldığı, 13 Eylül’birlikte da Cumhuriyet Altını tarihinin sunma şişman toplumsal basamak projesinin açıklanacağı anlatım edilerek, “bahis konusu projenin 250 bin konut olacağı anlatım ediliyor. Bu kampanya vatandaşımızı zahir etkileyecek?” sorusunun yöneltilmesi konusunda Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu kampanyanın vatandaşımızı haddinden fazla çokça müspet istikamette etkileyeceğine inanıyoruz. Burada sadece ev değil, bir şekilde arsa projemiz var. 250 bin basamak, 100 bin altyapılı hane arsası içeriyor. İcabında yurttaş ‘ben kendim yapacağım’ diyorsa, onlara bile ‘buyur kardeşim, 100 bin yer var, kendin dahi yapabilirsin’ diyoruz. Antrparantez 10 bin sanayi sitesiyle vatandaşımıza kişi işini ihdas imkanı bile sağlanacak. Gençler, emekliler, engelliler, martir yakınları ve gazilere müteveccih özel kontenjanlar olacak. Vatandaşlarımıza böylece familya sahibi olabilme kolaylığı sunuyoruz. Bunlarla gelişigüzel inanıyoruz kim erdemli kira bedeli ahzetmek vasıtasıyla korsanlık yapanlar dahi burada arz iri darbeyi yiyeceklerdir.”

(Bitti)

Share: