Cumhur Reisi Erdoğan, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” anne atma töreninde sıra verdi: 2028’e kadar 500 bin konutun tamamını bitireceğiz

8 milyona andıran âdem başvurduğu “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki 5 bin 615 toplumsal konutun önce temelleri atılıyor. Cumhur Reisi Erdoğan Ankara’da planlı törende konuşuyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÜRETİLEN GÖZ SAYISI 3 MİLYONU BULDU”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Göreve geldiğimizde TOKİ yoluyla düz yazı edilmiş göz sayısı 43 bindi. Zaman 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen konut sayısı 3 milyonu buldu. Ülkemizde 28.5 milyon konutun 13.5 milyonunun serencam 20 yılda mensur edildiğini görüyoruz. Bugün Ankara’birlikte 2 bin 171, Kırşehir’üstelik 458, Yozgat’ta 141, Konya’birlikte 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’bile 158, Elazığ’birlikte 88, Tunceli’birlikte 118, Erzurum’de 158, Amasya’da 87, Bolu’de 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’bile 364, Yardımcı’ta 158, Manisa’üstelik 78, Aydınlık’bile 265 ve Muğla’da 154 ev olmak amacıyla 5 bin 615 konutun temeli atılıyor.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Evvel Kovid-19 salgını ile sarsılan sonraları Rusya- Ukrayna Savaşı ülkemizi bile etkiledi. Icar fiyatlarında ocak sahipleri, kiracılara zulmetti. İşte bunun üzerine kira artım sınırlamaları üzere tedbirleri hayata geçirirken senkronik namına birlikte arzdaki artışı temin edecek bu çalışmaları başlattık. Sonuç dönemde 2019’da 50 bin ayrımsız ahir sene birlikte 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı sosyal göz projesine milletimizin gösterdiği ilgiden de aldığımız cesaretle Cumhuriyet tarihinin en balaban kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin konut, 250 bin yer ve 50 bin hareket yeri kampanyamız işte bu hazırlığın neticesidir.

“ARZ ŞIŞMAN MÜKAFAT, ALDIĞIMIZ DUADIR”

Daha sonraları arsa sayısını ne yaptık 1 milyona çıkardık. Ne dedik? Ad Çekme ile bu arsaların üstelik dağıtımını yapacağız. TOKİ desteği ile kendi evini açmak isteyen mecmu vatandaşlarımızı bu kampanyaya dahil ettik. Atacağımız etap nedir? Atacağımız kadem şu; Altyapıyı tığ yapacağız konutu de vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla karı sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim için sunu iri mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır.

“BAŞVURU SAYISI 8 MİLYONA YAKLAŞTI”

Kampanyaya referans sayısının 8 milyona yaklaşması hangi büyüklüğünde akıllıcasına bir gelişim yaptığımızı, ne iri ayrımsız ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Konut ve arsalarımızın bütünü hizmete girdiğinde yaklaşık 6 milyon vatandaşımız elan rahat, elan tehlikesiz yuvasına kavuşmuş kısaca yarım yamalak milyon insanımızı istihdam edecek hareket yerleri faaliyete önceki olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten hoppadak 40 dönem bilahare yaptığımız bu temel atma töreni bile milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin yanı sıra hareket yapma kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir. Temelini attığımız önceki girişim 5 bin 615 konut Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Münevver, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Yardımcı, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.

“TEMELLERİ 81 İLİMİZİN TAMAMINDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri bodur bir sürede 81 ilimizin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracağız. Türkiye ekonomisi proje kapsamında yapılacak 900 bilyon liralık yıpranmamış yatırımla 2 trilyon teklik ivme kazanacaktır. İnşallah kortej verdiğimiz şekilde 2 sene içre 250 bin konutluk evvel etabı 2028’e kadar bile 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine doğrulama edeceğiz. Akşam Ezanı başka sabahleyin başka, biber dolması namevcut ha. Hangi dediysek o. Bugüne kadar hangi dediysek o. TOKİ’nin mamul konutlarını biliyorsunuz bunları bilcümle görüyorsunuz. Temel atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin üçüncü, İzmir depreminin ikinci yılında yapıyor olmamız üstelik antrparantez anlamlıdır. Depremle sarsılan şehirlerimizdeki vatandaşlarımızı 40 bin basamak mensur ederek lacerem en bodur sürede yuvalarına kavuşturduysak inşallah bu projeyi bile ayrımsız kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu tarihi projenin hazırlıklarını örümcek ve icrasını gerçekleştiren Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’mize, müteahhit firmalara, mimar, mühendis ve işçilerimize şahsım, milletim namına teşekkürname ediyorum.”

Share: