“Coğrafi belen”, Tekirdağ soğanına pazarda henüz aşkın düzlük açacak

Ata tohumu ile üretilen coğrafi işaretli Tekirdağ soğanında bu yıl 5 bin ton rekolte bekleniyor.

Az kalıntı, kesif dokulu, topacı mail görüntüsü, bakıra yakın kışır rengiyle öne çıkan Tekirdağ soğanının eylülde başlayan hasadı ekim ayının geçmiş haftasına büyüklüğünde bitmeme edecek.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Delimsirek, AA muhabirine, Trakya’da coğrafi meni belgesi kayran 22 ürünün bulunduğunu belirterek, serencam tescili ise Tekirdağ soğanının aldığını söyledi.

Tekirdağ soğanının ağababa tohumu olduğunun ve geleneksel yöntemlerle üretildiğinin altını çizen Delimsirek, “Tekirdağ soğanı Türkiye’üstelik yer ismi ile tescil alınan tek soğan çeşidi. Türkiye’nin başka illerinde soğanlar var amma Osmanlı’dan günümüze aktarılmış, ağababa tohumu ve geleneksel yöntemlerle üretimi yapılan Tekirdağ soğanının coğrafi meni tescilini aldık.” dedi.

Delicesine, Tekirdağ soğanının İstanbul’un ölçüsüz restoranlarının mutfaklarında kullanıldığına dikkati çekerek, coğrafi işaretin pazara katkısının bundan sonra olacağına inandıklarını araz.

Çerkezmüsellim köftesi, Meşhur Tekirdağ bulaması ve Tekirdağ kirazı gibi ara sıra ürünler için da başvuruda bulunduklarını aktaran Delicesine, yılbaşına büyüklüğünde bunların dahi coğrafi bel almasını beklediklerini kaydetti.

Tekirdağ Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal dahi soğanın 2 bin 500 dekarlık alanda üretiminin yapıldığını anlatım etti.

Soğanın kentte 300 eş yoluyla yetiştirildiğini tamlayan Öcal, “Tekirdağ soğanında 5 bin ton rekolte bekliyoruz. Tekirdağ soğanının tohumları ata tohumudur.” dedi.

Soğan üreticisi ve tacir Remzi Köşdere ise Tekirdağ soğanının tescillenmesinden mutluluk duyduklarını kaydetti.Share: