Çocukları için üretmeye başladığı yumurtaları tanesi 8 dolara sıkıntılı dışına satıyor

Mersin’in Efdal ilçesinde 2 yavru babası Yanardağ Özcan, 4 yıl ilk çocuklarının dinç er bezi tüketmesi için eşinin isteği konusunda tavuk almaya değişmeyen verdi. İlk önceki köy tavuğu almayı düşünen Özcan, sosyal medyadan paçalı, kakülleri olan bezgi tavuklarını görünce, “Bunların da yumurtası yenir” diye onlardan almaya karar verdi. İlk önceki bire bir koşa alan elan sonra araştırma yaparak farklı cinslerini görüp onlardan bile kayran Özcan’ın bu boyut hobisi oldu. Rastgele sabık dönem hobisi kalan Özcan, ziynet tavuklarından aldığı testis ile civciv bile üretmeye başlayarak ticaretine da atıldı. Aynı birinden değişik 25 cinsten 250 bezgi tavuğu sahibi olan Özcan, geçen sene mahdut içinin birlikte Afrika, orta doğu ve Avrupa ülkelerine 7 bin 500 nüsha er bezi ile çokça sayıda kurnaz sattı. Bu sezonda 10 bin husye satmayı hedefleyen Özcan, yurt ortamında yumurtaların 20 ile 80 TL beyninde, yetersiz dışında ise 7-8 dolar bandında kâm gördüğünü aktardı.

AFRİKA’DAN AVRUPA’YA BÜYÜKLÜĞÜNDE ALICISI VAR

Süs tavuğu yetiştiriciliği yaptığını anımsatan Yanardağ Özcan, “Evde çocuklarıma natürel husye yedirme hevesiyle başladı. Bezek tavuklarını gördüm bundan 4 yıl önceki, ‘bezek tavuğu yumurtası yiyelim’ dedim. Hani az buçuk lükse kaçmış kabilinden oldu ama dedim bu üstelik yeniyor, o dahi yeniyor köy tavuğu yumurtası veya doğal yumurta. Daha sonra tıpkısı koşa ziynet tavuğu aldım, alçalma ettim. Onun sonucunda iştiyak arttı. Ziynet tavukçuluğunu o zamana kadar bilmiyordum, ziynet tavukçuluğu diye niteleyerek tıpkı sektör olduğun öğrendim. Bağımsız Milletvekili üstelik evim var, türlü kümesler yapmaya başladım. Kara Tahta kümesler yaptım, sağlıksız olduğunu öğrendim. Çıpa kümeslere dönmeye başladım. Kümeslerimi elan profesyonelleştirmeye kişmiri verdim. Şuanda hep 25 ayrımlı ırkımız bulunuyor. Buna istinaden 250 kart hayvanımız var. Bağımlı bunların civcivleri üstelik bulunan. Uğraşı yerine başladığım ziynet tavukçuluğunda geçen sene edindiğim er bezi sayısı 7 bin civarıydı. Bu yıl ki hedefimiz 10 bin civarı. ve bu yumurtaları az içi ve yurt dışı yerine satışını gerçekleştiriyoruz. Sıkıntılı dışında Afrika, Avrupa ülkeleri, Irak, Suriye ve özellikle Azerbaycan’a yavaş tıpkı şekilde gönderim yapıyoruz. Az içre de hep illere gönderim sağlıyoruz” dedi.

TANESİ 7-8 DOLARA GİDİYOR

Sıkıntılı içre ve dışında hem tavukların hem birlikte yumurtalarının fiyatının ırka bakarak değiştiğine dikkat çekici Özcan, “Eşsiz bulunan ırklar var, mutluluk ortamında çokça kâin ırklar var. Bulunmaz kâin ırklarımızın yumurtaları daraç dışında 7-8 dolar bandında gidiyor. Ev içine dahi gine ırkına göre değişiyor, 20 liradan başlıyor, 70-80 liraya kadar haya fiyatları mevki zarfında kuluçkalık kendisine satılabiliyor” diyerek konuştu.

Elinde hem Türkiye’de hem da ensiz dışında bulunmaz bulunan ırklardan birlikte olduğuna özen çekici Özcan, kart fiyatlarının dahi 250-300 liradan başlayıp cinsine bakarak bin 500 liraya büyüklüğünde satıldığını kaydetti.

Share: