Çocuk ziyaret merkezleri 60 ilçede henüz hizmete giriyor

Hak Bakanlığınca, 60 ilçede elan yetke altındaki çocukların teslimi ile çocukla kişisel alışveriş kurulması işlemlerinin yapılacağı bala mülakat merkezlerinin ferda hizmete alınmasıyla, Türkiye genelindeki hat sayısı 198’e yükselecek.

AA muhabirinin derlediği bilgiye göre, İcra ve İflas Kanunu ile Bazen Kanunlarda Mübayenet Yapılması Hakkında Kanun kapsamında “yavru teslimi ve çocukla ferdî muamele kurulması”na ilgili yıpranmamış düzenlemelerin yürürlüğe girmesinin arkası sıra Doğruluk Bakanlığınca, valilikler ve belediyelerin desteğiyle evvel olarak 11 ilde çocuk ülfet merkezi kuruldu.

Bu kapsamda, tartışmalara de neden olan “yürütme vasıtasıyla yavru teslimi”hangi akıbet veren bakir aplikasyon, 4 Nisan’dan itibaren Adıyaman, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Kırıkkale, Kırşehir, Mardin, Muğla, Sivas, Tekirdağ ve Uşak’ta faaliyete başladı.

Hak Bakanı Bekir Bozdağ’ın çocuk müzakere merkezlerinin sayısının artırılmasına müteveccih talimatı üstüne diyar ve ilçelerde merkezlerin kurulması amacıyla mücahede başlatıldı. Bu kapsamda, çocuk musahabe merkezlerinin bulunduğu memleket sayısı 44, ilçe sayısı ise 94’e yükseltildi. Böylelikle bugüne büyüklüğünde 138 ülke ve ilçede yavru konuşma merkezi kullanıma sunuldu.

Merkezlerde, 4 Nisan’dan bu yana 2 bin 395 bala teslimi ve çocukla şahsi alım satım işlemi yapıldı.

Çocuk görüşme merkezi, yarından itibaren 60 ilçede elan kullanıma sunulacak. Böylecene, ülke genelinde minval sayısı 198’e yükselecek. Merkezlerin 2023’ün ağustos ayına kadar yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Çocuk teslimi ve çocukla zatî ahzüita kurulması işlemlerinde fariza alacak uzmanlara süreçle ilgilendiren yüz yüze ve çevrim içi eğitimlerin verilmesine dahi devam ediliyor.

Teslim işlemleri ücretsiz

Yavru teslim işlemi, daha evvel yürütme müdürlükleri aracılığıyla sınırlı benzeri harç ve ecir yatırılarak yürütme memurları ve manşet kuvvetleri yoluyla yapılıyordu.

Yeni düzenlemeyle yavru musahabe merkezlerindeki işlemler, daha çok adli destek ve mağdur hizmetleri müdürlükleri eliyle yerine getiriliyor. Bala teslimine ilişkin işlemlerde, harç ve harcama evet üstelik bambaşka seçme ücret alınmıyor. Masraflar, Adalet Bakanlığının bütçesinden karşılanıyor.

Çocukların gözyaşı ve hareket düzeyleri gözetilerek hazırlanan musahabe merkezlerindeki işler, uzmanlar tarafından zorla değil, çocukla ve taraflarla iletişim kurularak, zahir davranmaları gerektiği üzerine kılavuzluk edilerek ve rızaya dayalı gerçekleştiriliyor.

Görüşme merkezlerinin ülke genelinde yaygınlaştırılmasına yönelik icraat sürüyor.

Share: