Çin’deki göz krizi siyasileri zora sokabilir

Çin Fehamet Başkanı Şi Cinping güzeşte biraz yıl içre ülkenin balaban uygulayım bilimi şirketlerini sınırladı, Hong Kong’daki demokratlık talebini dizginledi ve Covid-19 vakalarının azaltılması amacıyla Şangay’dahi 26 milyon kişinin karantina altında kalmasını sağladı.

Zorlu dönemeçlerden sıyrılmayı başaran Şi, hane krizinden çarpış alabilir. Krizin anbean derinleşmesi nedeniyle Şi, aile sahibi kalkışmak isteyen ılımlı sınıflardan umulmayan ayrımsız kayran okumayla yüz yüze.

Varlıklarının değerinin eridiğine şahit olan itidalli sınıflar inşaatı tamamlanmamış daireler üzere tutulu ev kredilerini ödemeyi reddediyor.

AYAK HALKLARININ SERVETİNİN %70’İ MÜLKLERE BAĞLI

Gayrimenkul piyasası ülkenin kazançlı faaliyetinin beşte birini oluşturuyor. Öte yandan Çin’bile gömlek halklarının servetinin kısaca yüzdelik 70’i mülke ilişkin ve bu nedenle hane krizi dümen açısından en alıngan siyasi konulardan biri.

Aylardır lüks manivela kullanan Çinli gayrimenkul geliştiricilerini dizginlemekte azimli davranan Şi’nin hamleleri en bir iki 24 önde mevrut taşınmazlar şirketini çöküşün eşiğine getiren rekor tıpkısı inat dalgasına misil açmıştı. Bu süreçte denizaşırı tahvil piyasasından 80 bilyon dolardan fazla tutar silinmişti.

91 ŞEHİRDE 301 PROJE BOYKOT EDİLİYOR

Bloomberg’in haberine göre halihazırda Çinliler kısaca 91 şehirde sunu bir iki 301 projeye yaygın bir boykotla ayaklanma ediyor.

Çinliler ipotekli göz kredilerini ödemeyi reddediyor ve müteahhitleri ödemesini yaptıklarını söyledikleri daireleri konfirmasyon etmemekle suçluyor. Boykottan etkilenebileceği düşünülen ipotekli hane kredilerinin değeri durum olarak 2 trilyon yuana (297 bilyon dolar) yükseldi.

‘EVLERİN NEGATİF VARLIK HALİNE GELMESİ AHIRET YOLCULUĞU KALIM MESELESİ’

Singapur Millî Üniversitesi’nde doçent olan Alfred Wu, “Çin’da karı alan eşhas bu prosedür için genellikle birlik ailenin kaynaklarını aynı araya getirir. Evlerinin aksi geçim haline gelmesi onlar üzere ölüm kalım meselesi” ifadelerini kullandı.

Fakat akse sülale sahibi görünmek isteyenler kadar Şi açısından birlikte pespaye üzücü sonuçlar doğurabilir. Her ilkokul yılda bir gerçekleştirilen Çin Komünist Partisi Kongresi’ne aylar kaldı ve Şi bu kongrede üçüncü posta koltuğunu yüklenmek istiyor.

ÖDEMELERDE ERTELEMEYE GİDİLEBİLİR

Çin Çap Başkanı bu bağlamda sorunu çözmeye yönelik adımlar atıyor. Bloomberg pazartesi, Çin’in durdurulan projelerdeki ipotekli göz kredilerinin ödemesinin her ceza yükümlülüğü olmadan geçici namına durdurulmasına imkân tanıyabileceğini bildirmişti.

Bu hamlenin yerli yönetimleri ve bankaları, geliştiricilerdeki finansman eksiklerini kapatmaya seslenmek dahi karışma piyasayı istikrara sarmak üzere hazırlanan daha serbest aynı traksiyon kapsamında uygulanabileceği belirtilmişti.

‘Şİ’NİN İSTİKRARI KORUMASI ÖNEMLİ’

Fransa merkezli geçim yönetimi şirketi BNP Paribas Asset Management’ın mümessil Asya Pasifik envestisman stratejisti Chi Lo, “Çin’da bu kök bire bir tutulu emlak kredisi boykotunu ilk defa görüyoruz ve kilitsiz küreksiz benzeri biçimde Pekin’in dikkatini çekmiş durumda. Şi’nin 20. öğür kongresinden ilk istikrarı koruması şanlı” dedi.

Rastgele hangi kadar boykotlar portföylerin sadece epey aynı bölümünü etkilese da protestoların derhâl tırmanması, sakıt göz fiyatları ve duran projelerin elan degaje aynı hoşnutsuzluğu tetikleyebileceğine müteveccih endişeler bulunan.

Pekin merkezli iletişim araçları kuruluşu Caixin yüzlerce inşaat firmasının, geliştiricilerin onlara medyun olması nedeniyle faturalarını ödeyememekten şikayet ettiğini bildirdi.

Singapur merkezli UOB Kusma Hian şirketinde analist olan Liu Jieqi’ye göre krize müteveccih mekanizmanın titiz tıpkısı şekilde tasarlanması gerekiyor, aksi hâlde henüz aşkın can boykota katılabilir.

YÖNETİME DAİR FARKLI HOŞNUTSUZLUKLAR KÂIN

Ev piyasasındaki huzursuzlukların yanı sıra Çin, akıbet aylarda sosyal meselelerle ilgilendiren tıpkısı dizi film çevrimiçi protestoya üstelik tanıklık etti. Boynundan zincirlenmiş halde bulunan sekiz çocuk annesinin görüntüleri şubatta infiale hastalık olmuştu. Güzeşte kamer restoranda aşındırmak yerken çarpma edilen kadınların görüntüleri dahi şişman aksülamel çekmişti.

Çin’deki sosyal aktivizm örneklerini inceleyen Kentucky Üniversitesi’nden Zixue Tai ülkedeki bir nice protestonun belli başlı bir sonuca yansımak üzere “ciddi adına zat kendini sınırladığını belirtiyor. Tai bu garip huzursuzlukları tekrar Şi yönetimine yönelik tepkinin bir yansıması yerine düşünülebileceğini dile getiriyor.

Tai, “Ulusal hükümetin göz açısına bakarak, vatandaşların sesini bastırmaktansa, halkın bunu cevaz sunulan aynı dereceye büyüklüğünde dışarı atmasına imkân tefrik etmek belli henüz güvenli” ifadelerini kullanıyor.

‘SİSTEMSEL BİR SİYASİ KRİZ YAŞANABİLİR’

Çinli emlak şirketlerini uzun inceleyen yatırımcı araştırı platformu Smartkarma’bile Asya piyasası uzmanı ve bağımsız milletvekili çözümleyici olan Travis Lundy ise, yerli yönetimlerden bindi istenebileceğini söylüyor. Lundy’ye göre projelerde ekalliyet hisseleri almak, hususi amaçlı tahviller eliyle kaynak toplayarak devreye başlamak kabil.

Yetkililer, rekor temerrütler yurt sektörünü vursa bile alıcılara ocak tasdik etmenin gerekliğini vurguluyor. Ancak, boykot edilen kredilerin çoğu, temerrüde sakıt inşaatçıların projelerine tutkun.

Çin’e dayalı tetkikat yürüteç Orient Capital Research Inc.’in umumi müdürü Andrew Collier, çok elan aşkın sayıda kişinin benzer benzeri endişeye kapılması yerinde boykotların sistemsel tıpkı politik kriz yaratabileceğini söyledi.

2023 yılında bölük piyasasını neler bekliyor?

 

Çin, Zalim enerjisine 25 bilyon dolar harcadı

 

BM: Çin nüfusu 2023’ten itibaren azalacak

 

Share: