Çin’de yurt krizinde 90 milyar dolarlık zayi

Çin’de siyasa gündeminin da evvel sıralarına yerleşen emlak krizinde şirketlere sâdır fatura üstelik netleşiyor.

Bloomberg Intelligence’mağara araştırmasına göre Çinli gayrimenkul şirketlerinin hisse değerlerinde 2022 esasen bu yana hisselerinde yaklaşık 55 milyar dolar kaybetti.

Bloomberg ara kazanç endeksi temel alınarak yapılan hesaplamalara bakarak sektörün dolar bazlı tahvilleri bile kestirmece 35 milyar dolar ayar kaybetti. Yaşanan kayıplarla Çinli şirketlerin hisseleri 10 yıldır görülmeyen seviyelere düşerken, dolar gâh tahvilleri üstelik tarihi düşük seviyelere getirdi.

Pekin yönetiminin, gayrimenkul sektörünü istikrara sarmak amacıyla önceliğinin geliştiriciler değil karı sahipleri olduğunu açıklaması sonrası endüstrinin görünümünde bedbinlik daha bile bilge olmaya başladı.

Daha ince vadede ise yaşlanan koca ve gayrimenkulü kamu malı adına baştan tanımlamayı hedefleyen politika değişiklikleri sektörün patlama yaşadığı dönemin çoktan geride kaldığına belen ediyor.

“Istirdat hamlesi taşınmazlar pazarını ve basamak halkı güvenini hedefleyen önlemler içeriyor geliştiriceleri değil” diyen Natixis SA Kıdemli Ekonomisti Gary Ng Pekin’mağara sonuç dönemde muallel mütezayit projelerin tamamlanması yönelik hamlelerine dikkat çekerek, “Kayda değer siyaset değişiklikleri koparmak belkili olmasa üstelik hızlı dirimlik tahaccüm ve gayrimenkul geliştiricilerinin kaldıraçlı dirimsel elde ettiği dönemin akıbet ermiş olması iri ayrımsız ihtimal” ifadelerini kullandı.

Çinli geliştiricilerin servetleri, borçların azaltılması yönünde sonu gelmeyen kamu politikası ve ocak satışlarında kül sene süren düşüşler sonrası bu yıl zarfında değişmez bir şekilde düşüş yaşadı. Bu boyut finansal sisteme sıçrama riski da haiz benzerine rastlanılmamış bire bir akçe sıkışıklığına posta açmış ve içtimai istikrarı yıldırma edilmesine neden olmuştu.

Çin’da yurt sektörü amacıyla istirdat paketi

 

İngiltere’üstelik taşınmazlar sektöründe daralma

 

S&P, Çin’deki taşınmazlar satışlarını değerlendirdi

 

Share: