Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhaoxu: KÖLE, Çin’in kararlarına şaşırmamalı

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Ma Zhaoxu, matbuat mensuplarına yaptığı açıklamada, Çin’in MEMLUK ile ilişkilerine yönelik aldığı kararların detaylarını paylaştı ve bu kararlara ÇAKER’nin şaşırmaması gerektiğini söyledi.

Zhaoxu, MEMLUK Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin, ‘beceriksiz siyasi benzeri maskara, keder oruçlu ayrımsız provokasyon’ olduğunu ifade ederek, “Çin’in kırıcı uyarısını görmezden mevrut, Çin’in egemenliğini ve arazi bütünlüğünü çetin şekilde ihlal eden Pelosi, Tayvan’ı görüşme etmekte ısrar etti. ABD, Çin’in ilişkilere yönelik aldığı kararlara şaşırmamalı” dedi.

ÇİN HANGİ ADIMLARI ATTI?

Pelosi’nin Tayvan ziyaretinin bir tane-Çin politikasını ihlal ettiğini savunan Çin, MEMLUK-Çin arasındaki Savunma Politikası Eş Güdüm Görüşmeleri (DPCT), Askeri Deniz Müşavere Anlaşması (MMCA) kadar toplantıları iptal etmişti. Mavera yandan Çin, yasadışı göçmenler, cezai konularda adli yardımlar, sınır ötesi taksirat, narkotik ve iklim değişikliği konularıyla ait hareket birliklerini de askıya aldı.

Share: