Çiğde hasadı başladı

Manisa’nın Demirci ilçesinde üretimi yapılan hünnap hasat edilmeye başlandı.

Başta şeker hastalığı kalkışmak için bir nice hastalığa onma olduğuna inanılan hünnap, toprak halkının yetişkin sözleşme kaynakları arasında düzlük alıyor.

Söğütçük Mahallesi’nde toplanmaya başlanan eser hususi ambalaja alındıktan bilahare tırlarla İstanbul, İzmir ve Ankara kadar kentlerdeki marketlere gönderiliyor.

Demirci Kaymakamı Fıkdan Kayaç, Belediye Reisi Selami Selçuk ve İl Tarım ve Orman Müdürü Zorlu Öztürk de çiftçilerle tarlada hünnap hasadına katıldı.

Bereketli aynı zaman temennisinde kâin Kaymakam Kaya, “Sabık yıl ziyaretimizde sandık ve çiğde boylama makinesi talebinde bulunulmuştu. Kaymakamlığımız, belediyemiz ve Tarım İl Müdürlüğü ile projelendirildi ve kasa ve makine realizasyon edilerek tasdik edildi. Devletimiz rastgele ahit çiftçinin ve üreticinin birlikte.” diyerek konuştu.

Demirci Belediye Başkanı Selami Selçuk ise yaş kâr çekicilik merkezinin genişletilmesi üzere çalışmalara başlanacağını söyledi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürü Mukavim Öztürk ise üreticilerin taleplerini dikkate aldıklarını, hesabına haberdar etmek amacıyla bile çaba gösterdiklerini dile getirdi.Share: