Cıbıltepe Ski Merkezi’nde kar yağmadığı için turizmciler tahakküm eyyam geçiriyor

Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Cıbıltepe Ski Merkezi’nde, kar yağmadığı üzere turizmciler el günler geçiriyor.

İl merkezine 54, Sarıkamış ilçesine ise 2 kilometre uzaklıkta bulunan kayak merkezinde, özellikle adrenalin tutkunlarına hususi snowboard için mücehhez pistler bulunuyor.

Otel ve apart evleri ile 2 bin 830 yatak kapasiteli ski merkezi ve civarında, güzeşte şita sezonunda ancak içinden ve İran, Azerbaycan ile Rusya’dan çokça sayıda gezici ağırlandı.

Her sene şita sezonunda çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan sarıçam ormanlarıyla kuşatılmış Cıbıltepe, bu sene tam kar yağışı olmadığı üzere sezonu açamadı.

Pistler ve oteller boş kaldı

Yeni yıla karsız giren, pistlerin ve otellerin boş kaldığı kayak merkezindeki turizmciler üstelik yumruk durumda kaldı.

Sarıkamış Ski Otelleri Derneği Başkanı Halit Taş, AA muhabirine, şimdiye kadar genel olarak bu dönemlerde otellerde bilcümle yüzde 100 doluluk oranı olduğunu söyledi.

Şu anda otellerin cemi yetenek hazır olduğunu ancak doluluğun düşük seviyede seyrettiğini anlatım eden Taş, şöyle konuştu:

“Avrupa’dahi de bir nice kayak merkezine kar yağmadı fakat müstear karlama ile bu işi çözdüler. Türkiye’de de bir nice ski merkezinde karlama sistemi olmasına karşın maatteessüf kayak merkezimizde halen karlama sistemini çözemedik. Bununla ilişkin yetkililerimizin gayretlerini bile biliyoruz. Müstear karlama olmadığı ant otellerden tutun bu işin içre olan sistem aksi etkilenmektedir. Şu anda dal taraftaki pistlerimizde kar var, güzeşte akşam da yağdı. Kestirmece 10-15 santimetre kar yağmasıyla inşallah sezonu açacağız ve kayakseverleri nida edeceğiz.”

“Misafirlerimiz etrafı gezerek koridor geçiriyor”

Ski merkezinde hizmet veren bir otelin genel müdürü Eksiksizlik Sönmez bile sabık sene bu vakitlerde yüzdelik 100 doluluklarda olduklarını anlattı.

Şu zaman otellerin yüzde 20 seviyede dolulukta olduğunu tamlayan Sönmez, “Şimdiye büyüklüğünde misafirlerimizi bütün natürel karda kaydırdık. Burada tıpkısı sıkıntımız eğreti karlama makinamızın olmamasıdır. Şayet karlama olsaydı daha er sezonu açacaktık. Misafirlerimiz etrafı gezerek ayakyolu geçiriyor. Önümüzdeki sömestr öncesi çokça kar yağışı bekliyoruz. Sömestre büyüklüğünde olan rezervasyonlar gücük ay ve mart aylarına erteledi. Sömestrden itibaren beklediğimiz kar yağar, tığ birlikte misafirlerimizi saf karda ağırlamaya bitmeme edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: