CHP’nin Özelleştirme Uygulamalarının Araştırılması Önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda Reddedildi.

CHP’nin, özelleştirme uygulamalarının araştırılması amacıyla verdiği Meclis Araştırma Önergesi, TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP oyları ile reddedildi. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “1986 yılından 2002 yılına kadar tamam 12 hükümet gelişim başına mevrut ve bu süre süresince 3 milyarlık bire bir özelleştirme gerçekleşmiş; 2003 yılından günümüze ise özelleştirmeden elde edilen gelirlerin toplamı 121 milyar. Bu özelleştirme sonucunda elde edilen 121 milyar nereye gitti? Hak ve Kalkınma Partisi Umumi Başkanının söylediği kadar, onun deyimiyle: Yandı, bitti, bütün oldu; o paralar gitti, anlaşılan değil. İşte, hele, bu fenomen araştırılmaya muhtaç” dedi.

CHP’nin elan ilk özelleştirme uygulamalarının araştırılması üzere verdiği önergenin, gündeme alınmasına ait teklif, bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. CHP Ankara Mebus Tekin Bingöl, şunları söyledi:

“Özelleştirmelerin başladığı 1986 yılından 2002 yılına kadar tüm 12 hükümet iş başına mevrut ve bu süre zarfında 3 milyarlık tıpkı özelleştirme gerçekleşmiş; 2003 yılından günümüze ise özelleştirmeden elde edilen gelirlerin toplamı 121 bilyon. PETKİM özelleştirilmiş, TELEKOM özelleştirilmiş… Faaliyet sayabildiğin kadar… Bütün tesisler, fabrikalar ve işletmeler özelleştirilmiş ve sonuçta özelleştirilecek hiçbir şey kalmamış. Evet, bu özelleştirme sonucunda elde edilen 121 milyar nereye gitti? Hak ve Kalkınma Partisi Genel Başkanının söylediği kadar, onun deyimiyle: Yandı, bitti, eksiksiz oldu; o paralar gitti, mahsus değil. İşte, hele, bu olay araştırılmaya kadın.”

Bingöl, özelleştirme sonucu birçok kurumun satıldığını kaydederek, “Bu özelleştirmede satılanlar satıldı, bitti. Amma erk partisine para geçişsiz. Ne amacıyla? Seçime gidiyoruz. O antlaşma benzeri özdek fethetmek lazım. O ant devreye gözleri nurlu, fosforlu ışıltılı, acele acul dönen Maliye Bakanı Bitkisel devreye girdi. Ne yaptı Türkiye’nin tıpkı ucundan bire bir ucuna hazine yani halkın arazilerini satılığa çıkardı. AKP iktidarı öncesinde ve AKP’nin önceki yıllarında özelleştirilen hazine arazisi gelir, 7 bilyon 900 milyon. Ama Nebati’nin nazır yardımcısı ve nazır olduğu dönemde yapılan özelleştirmeden elde edilen dirimsel üstelik 7 bilyon 600 milyon” diye konuştu.

İYİ Parti Mersin Ağacı Milletvekili Behiç Çelik ise özelleştirilen kurumları açıklayarak, “İnsanın aklı almıyor. Sağlık Fonunu da söyleyemiyoruz. 76 borsa şirketi, geçen yılın eylül ayına toplanmış altı onda 3 milyar dolar olan karını ilkgüz ayında dokuz onda 2 bilyon dolara çıkardığını ifade ediyor. Şirketler dolar bazında yüzde 46 kar artışı sağladılar” dedi.

HDP Mersin Ağacı Saylav Rıdvan Turan da “Özal ‘Satalım’ diyordu, hatırlarsınız. O zamandan bu zamana Cumhuriyet tarihinin bilcümle birikimleri 65 bilyon dolar kabilinden tıpkısı paraya satıldı” diye, özelleştirme sonucu devletin dirimsel kaynağından olduğunu anlatım etti. Turan, KİT’lerin özelleştirilmesinin milli güvenlik sorunu olduğunu kaydederek, “Şu anda niye Zalim buğdayına, Ukrayna’nın günebakan yağına muhtaçsınız biliyor musunuz, bu düzenleyici mekanizmaları ortadan kaldırdığınız için” dedi. Turan, sağlığın de özelleştirildiğini belirterek, “Esenlik bir dengelem kalemi haline dönüştü. Bunlarda paraya bakılmaz. Bu halkın çıkarı içindir” diye niteleyerek vurguladı.

CHP’nin, özelleştirme uygulamaları üzere verdiği Meclis Araştırı Önergesi’nin gündeme alınması önerisi AKP ve MHP oyları ile reddedildi.

Share: