Cezaevindeki zeytinyağı fabrikası üretime başladı

Manisa’nın Akhisar ilçesindeki zahir cezaevinde kurulan tesiste zeytinyağı üretiliyor.

Türkiye’nin önde mevrut zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden Akhisar’birlikte mevcut Açık Ceza İnfaz Kurumu, 2017 yılında Süleymanlı Mahallesi’nde, üreticilerden alınan zeytinleri salamura yaparak üretime başladı.

İlçedeki eski Inhisar tesislerini devralan kurum, Doğruluk Bakanlığı İşyurtları Daire Başkanlığının desteğiyle 2 bin 500 metrekarelik iki depoyu sofralık zeytin ve zeytinyağı istihsal tesisine çevirdi.

Bu sene ilk kez üreticilerden alınan periferi zeytinlerle zeytinyağı üretimine başlandı.

Her çevrim 28 hükümlünün fariza aldığı yapılış, kesim üreticisi amacıyla üstelik balaban tıpkısı almaşık oluşturdu.

Akhisar’daki üreticilerin celi ceza uygulama kurumunun zeytin ve zeytiyağı fabrikasına getirdiği mahsulat işlenerek “Elban Akhisar” markasıyla devlet genelinde satışa sunuluyor.

“Sektöre nitelikli öge kazandırmayı amaçlıyoruz”

Akhisar Vazıh Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Mecit Demirci, AA muhabirine, vakfedilmiş ve hükümlülerin cezalarını tamamladıktan sonra nitelikli şekilde hisse senedi hayatına atılabilmeleri amacıyla çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bölgede zeytinciliğin mefret soylu erki faaliyetlerden birisi olduğunu belirten Demirci, yıllık 600 titrem sofralık zeytin, 230 titrem da zeytinyağı üretim kapasitesine eş üretim kurduklarını tabir etti.

Hükümlülerin dirimlik birlikte sağladığını nâkil Demirci, şu bilgileri verdi:

“Bölgedeki üreticilere, işletmelere personel beslemek üzere arz doğru proje, zeytin ve zeytinyağı alanında olan yatırımdı. Bu nedenle bizim hazırladığımız proje, İşyurtları Ofis Başkanlığında bilirkişi ekipler marifetiyle incelendi. Daha bilahare icazet verildi ve zeytinyağı üretimi amacıyla mukabele geldi. Bu yıl bile zeytinyağı üretimine başladık. Burada zeytin ve zeytinyağı sektörünün gelişim gücü piyasasına nitelikli öge kazandırmayı amaçlıyoruz, ekonomiye katkı arz etmek istiyoruz. Buradaki hükümlülerin işi öğrendikten sonraları, dışarıda da benzer tıpkısı sistem olduğu üzere uyumu cılız oluyor. Akhisar’dahi 190’dan aşkın zeytin ve zeytinyağı işletmesi var. Burada yetişen hükümlüler, onların ihtiyacını karşılayacak düzeyde vukuf ve birikime erbap oluyorlar.”

Share: