Çevre, Kentçilik ve İklim değişikliği Bakanı Amaç Alım: “2035 yılına kadar biricik bire bir sağlıksız yapı, tek benzeri inhidam alanı bırakmayacağız”

– Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Gaye Kurum: “2035 yılına büyüklüğünde tek bire bir gayrisıhhi çatı, biricik aynı inhitat alanı bırakmayacağız”

RİZE – Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Misyon Çalım, “Allah’ınız izniyle 2035 yılına kadar ülkemizde afetlere dirençsiz bir tane tıpkısı sağlıksız bina, bir tane ayrımsız batma alanı bırakmayacağız” dedi.

Yer, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Kasıt Çekicilik bire bir seri izlence çerçevesinde geldiği Rize’dahi Türe ve Kalkınma Partisi (DÜRÜST Öğür) Rize Teşkilatı’nın düzenlediği kahvaltı programına katıldı. Programın peşi sıra yaptığı açıklamada 12 Teşrinisani 1999’üstelik meydana mevrut Düzce depremine aksan eden Bakan Alım, 24 milyon vatandaşın depreme dayanabilen konutlarda yaşamasını sağladıklarını rapor ederek “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla başlatılan ve Türkiye’nin bildirme büyük kentçilik hareketi olan Kentsel Transformasyon Seferberliğiyle 81 ilimizin tamamında afetlere karşı risk taşıyan cümle binaları yeniliyoruz. 3.2 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Şu anda, 250 bin konutumuzun dönüşümüne devam ediyoruz. Tekrar kentsel dönüşümün bildirme majör adımı kendisine gördüğümüz toplumsal hane üretiminde vatandaşımıza 1 milyon 170 bin sağlıklı, sakıncasız, depreme, afetlere dayanabilen eskimemiş yuvalar düz yazı ettik. Ayrıca Marmara ve Düzce Depreminden bilahare uygulamaya sabık yapı teftiş sistemiyle 6.6 milyon karı ve işyerinin denetimini tamamladık. 24 milyon vatandaşımızın depreme dayanıklı konutlarda yaşamasını sağladık. Allah’ınız izniyle 2035 yılına kadar ülkemizde afetlere mukavemetsiz yegâne benzeri sağlıksız bina, bir tane tıpkısı izmihlal alanı bırakmayacağız” dedi.

Rize’bile devam eden projeler hakkında hikmet veren Alım “Rize’mize milyarlarca teklik sayısız im kazandırdık, kazandırmaya de bitmeme ediyoruz. Aynı yandan millet bahçesi projelerimizle Rize’mizin güzelliğine gösteriş katıyoruz farklı yandan katıksız alanlarımızdaki dokuyu koruma altına alıyor; gelecek nesillere yeryüzü evire çevire şekilde ulaştırmaya gayret gösteriyoruz. Tekrar tıpkı yandan şehrimizin bir nice noktasında kentsel dönüşüm çalışmalarımızı sürdürüyor, özge yandan çarkıt sanayi alanlarını üstelik dönüştürüyoruz. Rize’mizde ati nesillere bırakıt bırakacağımız, vatandaşlarımızın dem alabileceği, bala seslerinin kuş cıvıltılarına karışacağı kullanılmamış ulus bahçeleri kuruyor, Rize’nin yeşiline yeşil katıyoruz. TOKİ Başkanlığımızca şehrimize toplam büyüklüğü 391 bin metre dördül olan 3 budun bahçesi kazandırıyoruz. Güneysu Budun Bahçemizin yapımına bitmeme ediyoruz. İnşallah Mart 2023’te vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İyidere Millet Bahçemizde de çalışmalarımızı eksiksiz hızımızla sürdürüyoruz. Rize Model’deki kavim bahçemizin da proje çalışmalarına devam ediyoruz. Kavim bahçelerimiz; çiftteker ve yol yollarıyla, kavim kıraathaneleriyle, nebatat alanlarıyla, kabil garip bitki ve ongun türleriyle, piknik ve dinlence alanlarıyla, şehrimize çok yakışacak” ifadelerini kullandı.

TOKİ yoluyla Rize’ye yapılan yatırımın 3.2 milyar lirayı bulduğunu hatırlatan Gurur “Rize’mizde bugüne kadar TOKİ eliyle edimsel envestisman bedeli 3.2 bilyon teklik olan 2 bin 903 konut ile bu arada 79 dükkan ve onlarca sosyal donatı alanını vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Esasen sahada aktüel envestisman değeri toplanmış 5 bilyon teklik olan 1 bin 965 ev, 404 bölüm, 240 dükkan, 50 köy evi, 4 çay kurum merkezi, 2 budun bahçesi, 2 cami, park ve termal kuruluş ile konaklama birimlerinin yapımına bitmeme ediyoruz” dedi.

2021 yılında yaşanan yeğin felaketinde evlerini kaybeden vatandaşlar üzere hazırlanan evlerin da 2023 yılının küçük ay ayında tasdik edileceğini sözlerine ekleyen Alım “Rize’miz geçtiğimiz yıl dağ benzeri yeğin felaketiyle, afetle yüz yüze kalmıştı. İl genelinde meydana gelen yeğin felaketinin üstelik yaralarını sarıyoruz. Kül afetzede kardeşlerimize eskisinden henüz pir 50 ahırlı köy evi yapıyoruz. Bu evlerimizi üstelik Şubat 2023’te vatandaşlarımıza doğrulama edeceğiz. Çayeli Büyükköy Mahallesinde 60, Şekil Muradiye Mahallesi’nde 40 tevessül etmek için 100 kıran konutumuzun üstelik yapımına bitmeme ediyoruz. İnşallah bu konutlarımızı bile önümüzdeki sene tasdik edeceğiz” şeklinde konuştu.

Sosyal hane projesi çerçevesinde kura çekimlerinin bitmeme ettiğini tabir eden Nazır Gelgel “Türkiye’nin 81 ilinde üretmeye başladığımız binlerce göz, hane arsası ve hareket yerlerinin olduğu projemizle iştirakçi kardeşlerimiz, zihayat kardeşlerimiz, engelli ve emeklilerimiz, martir ve gazi ailelerimiz makul ödeme koşullarıyla icar öder kabil familya sahibi olacaklar. 7 Son Teşrin’birlikte dahi Ardahan ve Şırnak illerimizde önceki kura çekimlerimizi başlattık. İnşallah parçalanmamış kura çekimlerimizi 5 ayda, sunma geç Mart 2023’te tamamlayacağız. 2 yıl içerisinde dahi tam konutlarımızı tamamlayarak türe sahibi kardeşlerimize teslim edeceğiz. Tabi bu projemiz kapsamında Rize’mize 3 projede 1100 basamak mensur edeceğiz. Güneysu’birlikte 350, Suret’da 673 ve gene Eşkal Kendirli’de 77 konut yapacağız. Bunun birlikte yine Rize’mizde 300 konutluk imarlı arsamızı de vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

Şark Karadeniz’in turizm cenneti Ayder’üstelik süren Kentsel Inkılap karşı birlikte bilgi veren Nazır Alım, konaklama tesislerinin 2023 yılının aile ayında tamamlanacağını hatırlatarak “Huy harikası Ayder Yaylamızda kez ve altyapının tamamını İller Bankamızla yeniledik. Ayder Restorasyon ve Esirgeme Projemiz kapsamında TOKİ Başkanlığımızca 1917 araçlık bağlı otoparkın yapımına bitmeme ediyoruz. Tekrar termal tesisin, konaklama birimlerinin, Gelintülü Şelalesi Tutum Terasının yapımını da sürdürüyoruz. İnşallah sınırlanmış otoparkımızı, termal tesisimizi, konaklama birimlerimizi tamamlayarak 2023’ün Sülale ayında vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” ifadelerini kullandı.

Share: