Çalışma ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilim Adamı, Bayburt’ta konuştu: (1)

Mücahede ve Içtimai Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Tığ çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak aynı ücret politikası, toplumsal yöntem projeksiyonuyla bakıyoruz geleceğe ve bugünümüzü yarına taşıyacak tedbirleri bugünden alıyoruz.” dedi.

Âlim, DÜRÜST Parti Bayburt İl Başkanlığında düzenlenen, “Türkiye Yüzyılı Başlıyor, 2023’e Makul Site Buluşmaları Bayburt” adlı toplantıda yaptığı konuşmada, akıbet zamanlarda enflasyon sorununu fora etmek üzere uğraştıklarını söyledi.

Dünyanın her tarafında olan enflasyonun Türkiye’yi henüz fazla etkilediğini tamlayan Âlim, “Neden bizi elan çok etkiledi? Zira heyetiyle petrolde, natürel gazda dışa tabi tıpkı ülkeyiz. Beniz yıldır yapılmayan şeyi şimdi yapıyoruz, nedir? Çekirdeksel yapılış yapıyoruz, çekirdeksel enerji ile Türkiye’yi yeni tanıştıracağız. Tanıştırdığımız devir dışa bağımlılığımız daha azalacak. İlk defa gaz bulduk, tabii gazı inşallah martta Türkiye’bile hizmete sokacağız, soktuğumuz antlaşma Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı elan azalacaktır. değişik çok özdek.” diyerek konuştu.

Bilim Adamı, Yusufeli Barajı’nın kısa süre önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan eliyle hizmete açıldığını anımsatarak, “Türkiye’nin enerjideki dışa bağımlılığının getirdiği ilave bire bir maliyet var. Kestirmece maliyet 50 bilyon dolar. Onun amacıyla Türk ekonomisinde bu 50 milyar doların meydana getirdiği aksi aynı güçlük var.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye büyüdükçe sav nakız kabiliyeti küsurat tıpkı ülkedir”

Kâh kişilerin, “Neden para şişkinliği Almanya’bile bu büyüklüğünde değil?” diye niteleyerek sorduğuna meni eden Bilgin, şu değerlendirmede bulundu:

“Almanya’üstelik da müstahsil fiyatlarında enflasyonun yüzde 35’in üstüne çıktığını söyleyeyim bu arada bile amma illet o kadar değil, bunun için o kadar değil. Zira burada maliyetler çok yüksek, maliyetlerin anne girdisi bile iblağ altyapısı, onun maliyeti yani petrol, natürel gazın dışında bütün erke üretimi, hayatiyet üretiminin üstelik dışa tabi olması. Bunları dışa bağımlılıktan kurtardıkça, adım adım bu projeleri devreye soktukça Türkiye ilerlemeye devam edecek amma Türkiye’nin bilcümle bu damarı bozuk şartlara karşın başardığı tıpkı husus var, Türkiye ekonomisi büyümeye bitmeme ediyor.”

Bilim Adamı, “Türkiye büyüdükçe sevgili hal kabiliyeti artan benzeri ülkedir.” ifadesini kullanarak, “Türkiye, 1 trilyon dolarlık aynı ekonomiye akıllıcasına, onun eşiğindedir, ilerledikçe sorun nakız kabiliyeti artacaktır. Bunun hızlı hızlı yansıyan, gündelik hayatımızda bir anda hissedilen neticesi nedir? İstihdam yaratmasıdır büyümenin. Türkiye’nin hesaplı büyümesi, kestirmece 1 milyondan aşkın sene sonu itibarıyla istihdam yaratacaktır, tahminimiz 1 milyon 100 bin, 1 milyon 200 bin olmasını bekliyoruz.” dedi.

Türkiye’nin istihdam yaratarak, büyüyerek bu sorunu aşacağının altını çizen Bilim Adamı, şöyle bitmeme etti:

“Ama bu sorunun tıpkı apayrı yönü bile şudur, çalışanların, düşük dirimsel gruplarının korunmasıdır. Ego alelhusus öz Bakanlığımızla ilişik bunu söylüyorum. Biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi koruyacak tıpkı ecir politikası, sosyal siyaset projeksiyonuyla bakıyoruz geleceğe ve bugünümüzü yarına taşıyacak tedbirleri bugünden alıyoruz. Neler bunlar, geçtiğimiz dönemde matematik yerine asgari ücreti yüzde 80’nin üzerinde artırdık. Tam oldu mu? Olmadı. Bugün baştan ele alıyoruz. Yarın Minimum Ücret Komisyonumuz toplanacak, toplantıdan sonradan de yeniden varılan noktayı, inşallah uyum noktasını buluruz, değerlendireceğiz ve benzeri karara varacağız. Varacağımız kararı daha ilk de biraz kere belirttim. İş verenlerimizin ödeyebileceği ama emekçilerimizin abat soluk alabileceği rakama ulaşacağımızı düşünüyorum. Hedefimiz o, onu gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.”

“Sorunları çözerek ileriye akla yatkın revan bire bir Türkiye var”

Bilimci, özge bire bir meselenin dahi emeklilikte hoşnutluk takılanlar (EYT) denilen serbest bir kitleyi ilişkin sevgili olduğuna dikkati çekerek, “Bu, 8 Ilkgüz 1999’dan bugüne mevrut tıpkı iş, bunu dahi çözüyoruz. Bu uzun uğraşılarla çözüm aşamasına gelmiştir çünkü bir nice meselenin boyutu vardır. Mali boyutunun dışında bile beceri boyutları vardır, onları de çözmek üzereyiz, onları da bu ay içerisinde çözdükten sonradan Meclisimizin gündeminde yer alacağını planlıyoruz.” diyerek konuştu.

Sorunları çözerek ileriye akıllıcasına revan benzeri Türkiye olduğunu vurgulayan Bilimci, şunları kaydetti:

“2023’e Cumhuriyetimizin 100. yılına girerken de ekonomisi büyüyen, toplumsal sorunlarını çözen, toplumsal siyasa yaklaşımıyla toplumun bilcümle kesimlerini hele çalışan, amele, zahmetli ve çöllük kesimlerini, dirimlik dağılımından henüz düşük dirimlik alanları destekleyerek onları yukarıya doğru tırmandıracak aynı toplumsal siyaset yaklaşımıyla ülkü çözüyoruz. Bizim sevap politikamız da buna dayanmaktadır, asgari sevap politikamız birlikte bu stratejiye dayanmaktadır. Yer altta ücretleri yukarıya akıllıcasına tırmandırmak, yukarıdakileri daha yukarıya tırmandırmak, dolayısıyla ücretlilerin milli gelirden aldığı payı tasarruf etmek, siyasetimizin özetini hakeza yapabiliriz.”

(Sürecek)

Share: