Cali icazet ile 42 almanak mimarlığa yansıtma

Cali diploma ile 42 yıllık mimarlığa yanlışlık duyurusu

Yapmacıklı diplomalı mimar üzerine Mimarlar Odası cürüm duyurusunda bulunacak

ANTALYA – Antalya’da cali geçici mezuniyet belgesiyle 42 yıldır hususi ve ara sıra kamu projelerinde mimar ve şantiye şefi kendisine fariza eden şahısla ilişik çıkışlı olduğunu iddia ettiği üniversite ve Antalya Valiliğince anket başlatıldığı bildirildi.

Mimarlar Odası Antalya Bölüm Başkanı Hasan Çerçiler, şahsın odaya kaydının olmadığını belirterek, “Mimarlar Odası Genel Merkezi dahi bu konuyla ilgilendiren harekete geçiyor. Bu yeterlilikleri verenler, hem de yeterlilik talebinde mevcut düzme mimar namına suç duyurusunda bulunacağız. Lazım adli soruşturmayı kovalayacağız” dedi.

Ülke gündemini tıpkısı süredir meşgul eden ‘yapmacıklı doktor’ vakasının arkası sıra Antalya’da ise ayrımsız çok hususi ve kamu projelerinde görev fail yapı yeri şefi ve mimar yerine çalışan Avni Tekinaslan’ın diplomasının sahte olduğu ortaya çıktı. Antalya Valiliği’ne yapılan benzeri ihbarın peşi sıra yapılan araştırmada 42 yıldır hususi ve ara sıra amme projelerinde mimar ve yapı yeri şefi olarak çalışan Tekinaslan’ın noter musaddak arızi intaç belgesi, Gazi Üniversitesi’ne aktarıldı. Üniversite yoluyla yapılan önceki incelemede, vesika suretinin cali, gâh bilgilerin ise başka çıkışlı kişiye ait olduğu belirlendi.

Tekinaslan’ın, 2016 yılında Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürlüğü’nün koordine ettiği Av Köşkü’nün, 2018’dahi Antalya Mevlevihanesi’nin restorasyonunda görev aldığı, antrparantez HıdırlıkKulesi çevresinde 1 yıl ilk başlayan arkeolojik kazılarda şantiye şefi namına görev aldığı öne sürüldü. Antalya Valiliğince Tekinaslan için yönetsel sormaca başlatıldığı bildirildi.

“Haddinden Fazla sayıda paylaşım”

Tekinaslan’ın sosyal medya hesabından görev aldığı projelerle ait çokça sayıda paylaşım yaptığı ve denetlemeye gelenlerin olduğunu içeren görsellere düzlük verdiği görüldü.

“Yanlışlık duyurusunda bulunacak”

Konuyla ilgilendiren açıklamada kâin Mimarlar Odası Antalya Idarehane Başkanı Hasan Çerçiler, yaptıkları araştırmada şahsın Mimarlar Odası’na gelişigüzel kaydının olmadığını söyledi.

Yaptıkları incelemede şahsın mimar olarak yeterlilik almış kabil göründüğünü nâkil Çerçiler, “Evrakta sahtekârlık yaparak ve bunu senelerce devam ettirerek, benzeri sonuca ulaşmaya çalışmış ama genişlik böylelikle yakalandı. Şahsın Antalya’da aynı çok projede düzlük aldığı görülüyor. Bunu özlük paylaşımlarından ve izinli kılındığı için işinde topluluk kendisine gösterilmiş yıllardır. Ama mimari eğiminden uzak, gösterişli tıpkısı restoratör şuan tanıdık o. Mimarlar Odası Genel Merkezi da bu konuyla ilgilendiren harekete geçiyor. Tığ yıllardır çıkışlı olan mimarların ve mimarların denetiminin basar marifetiyle yapılmasının gerektiğini söylüyorduk. Ancak çeşitli kanallardan odaların etkinliği azaltılmaya çalışılıyor. Bunun neticelerinden biridir bu. Şahsın şuan aldığı yeterlilikleri araştırıyoruz. Bu yeterlilikleri verenler, hem de ustalık talebinde bulunan düzme mimar adına cürüm duyurusunda bulunacağız. Lazım adli soruşturmayı kovalayacağız” dedi.

“Meslek onuru zedeleniyor”

Mimarlık mesleğinin öneminin böyle eşhas tarafından zedelenmesini eleştiren Çerçiler, “Patika onuru zedeleniyor. Mesleğini akıllıca eden arkadaşlarımızın böyle sentetik mimarlarla hem aldıkları mal hem da bütün çabaları boşa gitmiş oluyor” diye niteleyerek konuştu.

Share: