Bu merkezde sakat dallar eğitim bilimi, aileleri koku alıyor (2)

Aileleri marifetiyle daim denetleme altında tutulan desteğe muhtaç özürlü erler, Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığına ilişkin Gün Bakım Rehabilitasyon ve Aile Müzakere merkezlerinde aldıkları ücretsiz şahsi gelişim eğitimiyle yaşam kalitelerini arttırarak, yoldaş içinde sosyalleşip hayata tutunuyor.

Bakanlık ile Bayrampaşa Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında oluşturulan Bayrampaşa Devir Hizmet Rehabilitasyon ve Familya Müşavere Merkezi, yüzde 70’in üzerinde zihnî yahut bedenî engeli bulanan, 13 yaş üstü özel gereksinim müstelzim bireylere karı sahipliği yapıyor.

Ebeveynlerine bağımlı zihayat hususi gereksinimli bireylere merkezde ruh bilimci, fizyoterapist, içtimai hizmet ve çocuk hareket uzmanlarınca ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve yeteneklerini değerlendirebilmeleri amacıyla eğitimler veriliyor. Tıpkısı yandan gruplar halinde oyunlar oynayan ve spor alışkanlığı kazandırılan efrat, farklı taraftan çalgı aleti, el işi, bahçe ve aş damı atölyelerinde repertuvar kazanıp sevinçli zaman geçiriyor.

Özel araçlarla evlerinden alınan, eğitimleri sonrasında yine evlerine bırakılan mânialı fertler, tuvalet, hijyen ve yeme-içme üzere hayatlarını kolaylaştıracak pratik alışkanlıkları dahi gine bu merkezde öğreniyor.

Rastgele bireye başmaklık hizmet modeli verilen merkezde, ailelere de ücretsiz danışmanlık hizmeti sunuluyor. Hem merkezde hem dahi uzmanların ev ziyaretlerinde sorularına karşılık bulan veliler, tamlık zamanlı, yarı zamanlı ya bile seanslı bakım modeline akla yatkın şekilde çocuklarını merkeze bırakabiliyorlar.

Öğrencilerinin hususi günlerini birlikte yakından takip fail uzmanlar, hususi gereksinimli bireylerin doğum günlerini merkezdeki arkadaşlarıyla kutlamalarına olanak sağlıyor.

“Bu tür çocukların topluma kazandırılmaları, eğitimleri öyle çarpık çurpuk tıpkısı iş değil”

Bayrampaşa Şehremini Atilla Aydıner, AA muhabirine, ailelerden mevrut talepler doğrultusunda bu suret amacıyla planlama yaptıklarını, projeyi da Ev ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı ile yürütmeye başladıklarını söyledi.

Hizmet binasını düz yazı ettikten bilahare yanına “yalınlık hayat parkı” yaptıklarını belirten Aydıner, merkezle alay malay ailelerin çocuklarına, çocukların ise ailelerine bağımlı yaşamasının önüne geçildiğini anlatım etti.

Merkezde halihazırda 86 ailenin evladının bulunduğunu, bu sayının bazı bazı 110’a çıktığını dile getiren Aydıner, “Karı sıra çocuğunu bize getiriyor, akşam ezanı yeniden alıyor. Gâh ailelerin çokça elan sıkıntıları vardır. Ara Sıra bunları 2 aktarılma alıyoruz. Nedeniyle 86 yavrumuzu 1 hafta içre sirküle ediyoruz. Bütünü buradan faydalanıyor.” dedi.

Aydıner, ebeveynlerinin desteğine rağmen evinde kaşıkla birlikte kemirmek yiyemeyen engellilerin merkezde yemek yiyecek ve kovanlık üzere bir nice alışkanlığı kazandığını anlatarak, şöyle devam etti:

“Tığ burada kemirmek yemeyi üstelik öğretiyoruz. Elhak burada beş altı yavrumuz yemek yemeyi öğrendi hassaten annesi kapıdan içeri girdiğinde evladının kaşıkla yemek yediğini gördüğü dakika hüngür hüngür ağlamaya başladı. Bunu bire bir şeyle ölçemezsiniz, bunun manevi tıpkısı hazzı var. Antrparantez, kâh çocuklarımızın tuvalet problemleri vardı. Bunları da burada çözdük ve aileleri bu şekilde rahatlattık. Eve gittiğinde kendisi ferah ferah aralık ihtiyacını görebilme imkanına kavuştu. Onun dışında sakat yavrularımız burada hem kılık hem bile Cenabıhak’ın vermiş olduğu zekayı kullanarak bazen işler yapıyorlar. Yaptıkları işleri üstelik buradaki sergi salonlarında sergiletiyoruz.”

Bayrampaşa Belediye Başkanı Aydıner, ailelerin merkezdeki ortamı görünce duygulandığını, ailelerle ve çocuklarla duygudaşlık kurduklarını söyledi.

Onlarla diyalog kurabildiklerine dikkati calip Aydıner, “Beni gördükleri zaman heyecanlanıyorlar, ayağa kalkıyorlar. Alkışlarlar, bana sarılırlar. O tabloyu gördüğünüz antlaşma bahtiyar olmamanız üzere rastgele etmen namevcut. Size dünyayı verseler, bir da bunların bu mutluluğunu verseler, tığ dünyayı değil bunların mutluluğunu alırız. Çünkü ego biliyorum ki bunların bize vermiş olduğu sinerji ile Allah’ın huzurunda inşallah bunların mükafatını kazanacağız. Ayrımsız üstelik bu cins çocukların bakımları, bu asıl çocukların topluma kazandırılmaları, eğitimleri öyle çarpık çurpuk bir aksiyon değil. Doğrusu burada mevcut öğretmenlerimiz üstelik bunu samimi yapmaları geçişsiz ki buradaki personelimizin kâffesi candan bu işi yapıyorlar.” diye niteleyerek konuştu.

Aydıner, ailelerin bu üzere merkezlere ihtiyaç duyduğunu, bu nedenle ülkede yaygınlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

“Cenabıhak bin misil razı olsun bu okula çalışma harcayanlardan”

Eşini üç sene önceki kaybettikten bilahare Ayfer (46) ve Habip (45) isimli mânialı çocuklarıyla baş başa küsurat 68 yaşındaki Adlar Maslak, oğlunu yolda gören minval görevlilerinin kendisini aradığını, çalışmalardan malumattar olduktan bilahare sonunda iki çocuğunu buraya gönderdiğini söyledi.

Merkezdeki eğitimlerin çocukların hayat kalitesini etkilediğine değinen Maslak, “Bundan Sonra daha heyecanlılar, istekliler. Buraya karışmak üzere sabırsızlanıyorlar. ‘Anne öğretmen böyle yapıyor’, ‘Anne mutfağa girip hakeza yaptık’, ‘Anne parkta oynadık’, ‘Öğretmenler bize bunları gösterdi’ diye niteleyerek anlatıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Çocuklarının çok arzulu olduğunu, öğretmenlerini ve arkadaşlarını sevdiğini vurgulayan Maslak, “Onlar kıvançlı ve hevesli olduktan sonradan ego dahi hayhay memnunum, rahatım, içiş bayındır. Rahat kafayla yolluyorum onları. Dallar eve geldiği ahit cıvıl cıvıl, güler yüzlü, anlatıyorlar yaptıklarını. Bu okula mesai harcayanlardan Allah bin kez razı olsun.” dedi.

Oğlunun gezmeyi sevdiğini, kızının el işlerine alışmış olduğunu anlatan Maslak, “Kız bilfarz boyama yapar, boncuk dizer. Evde ayrımsız husus yapıyorsam, ‘Anne ego yapayım mı?’ der. Kek yapıyor, pentür yapıyor. Burada hangi yaptıysa anlatıyor ve evde bile yapmayı seviyor.” diye konuştu.

Çocuklarının merkeze severek gittiğinin altını çizen Maslak, ” Herhangi Bir dönem gel deseler ‘hayır’ demezler. Çokça mutlular buraya geldikleri amacıyla. İnanın benden önce uyanıyor, ‘Anne kalk, yemek yiyip gideceğim.’ diyor. Haddinden Fazla rahatım, Cenabıhak razı olsun.” değerlendirmesini yaptı.

Maslak, iki çocuğun bakımının bir tane çocuğa göre daha print olduğunu, çocuklarını merkeze gönderdikten sonradan eş işlerini elan şen yaptığını kaydetti.

“Hangi antlaşma ki Sayın Cumhurbaşkanımız engelli ailelerine değer verdi…”

Dört yavru annesi 57 yaşındaki Gülperi Toygar, otizmli kızı Nursena’nın (22) merkezde 8 aydır eğitim gördüğünü söyledi.

Kızının mutlu olduğunu, onu mutlu görünce kendisinin de yüzünün güldüğünü dile getiren Turgay, merkeze haftada bire bir bölüm geldiklerini, kızının burada daha aşkın ahit eylemek istediğini belirtti.

Merkezdeki eğitimleri nimet olarak gören Turgay, “(Nursena) Burada arkadaşlarıyla diyalog kurmayı öğrendi. Işlik çalışmalarını geliştirdi. Zeki müstevi olduğu için sevinerek geliyor. Burada karı-hempa ortamını hissediyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Toygar, 20 sene ilk hastaneye gittiğinde doktorların, “Çocuğunuzu karşı ve gidin.” deyip kendilerini bap hariç ettiğini anlatarak, şunları söyledi:

“Komşular, kasaba şikayet ediyordu. Toplu taşımaya binemiyoruz, insanlar şikayet ediyor. Önümüzü göremiyorduk. Maddesel durumumuz dahi it canlı parlak olmadığı üzere o ahit ki şartlarda güçlük yaşadık. Bizden öncekiler mahzenlerde öldüler. Hangi ant kim Sayın Cumhurbaşkanımız bize, sakat ailelerine ayar verdi, cümle derece vermek yerinde kaldı. Bundan Sonra tığ mahbes değiliz. Biz imdi hastanelere, kurumlara, okullara gittiğiniz zaman, ‘Hoş geldiniz hanımefendi’, ‘Nursenacığım’ diye hitap ediliyoruz. Çocuklarımızın böyle olmasını istemezdik ama şans…”

Turgay, toplumun mânialı ailelerinin sesini duymasını ve hassasiyetle yaklaşmasını beklediklerini birlikte sözlerine ekledi.

Sevda Karaman üstelik otizmli çocuğu Rıfat ile bu zamana büyüklüğünde kendisinin ilgilendiğini, evladının iki okula gittiğini anlattı.

Aldıkları hususi ders ve eğitimlerden da tam verimi alamadıklarını dile getiren Karaman, oğlunu ergenlik çağı sürecinde sosyalleşmesi amacıyla merkeze getirdiğini kaydetti.Share: