Bu akşam yarısından sonraları muteber olacak! Benzine 83 kuruş tenzilat, motorine ise 77 kuruş zam geldi

Rusya- Ukrayna savaşı dolayısıyla petrol piyasasında yaşanan sansasyon zımnında akaryakıt fiyatları üstelik sonsuz değişkenlik göstermeye devam ediyor. Zaman bakımından motorine 77 kuruş remiks, benzine 83 kuruş indirim geldi.

MOTORİNİN LİTRE FİYATI 24 LİRAYA YÜKSELDİ

Böylece İstanbul’de motorinin litre fiyatı 23 lira 23 kuruştan, 24 liraya yükseldi. Öte yandan Ankara’dahi 24 teklik 11 kuruşa, İzmir’bile ise 24 liralık 12 liraya çıktı.

BENZİN 20 LİRA SEVİYELERİNE İNDİ

Benzin ise İstanbul’birlikte litre fiyatı 21 teklik 16 kuruştan, 20 teklik 33 kuruşa indi. Mavera yandan Ankara’da 20 teklik 46 kuruşa, İzmir’birlikte ise 20 liralık 44 liraya düştü.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin dahi dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki kenarlı ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler temel alınarak rafineriler eliyle hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca muteber fiyatlar, rakiplik ve serbesti dolayısıyla şirketler ve kentlere bakarak basit tebeddülat gösterebiliyor.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİMLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTI

EPDK’nın fiyatlardaki değişimi açıklanan bir tane sendika olan EPGİS karşı yanlışlık duyurusunda bulunmasının arkası sıra, sendika sav süreci sonlanana kadar akaryakıttaki bedel değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.Share: