Bosna Hersekli öğrenciler Eyüp İmareti lokanta hizmetlerine katıldı

Bosna Hersek’ten gelen üniversite öğrencileri, Mihrişah Aba Odalık Eyüp İmareti’ndeki aşındırmak tevzi hizmetlerine katılarak görevlilere müzaheret etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü, “Manzara deri, Keşfet, Vakfet Deneyimsizlik Projesi” kapsamında 16 Bosna Hersekli darülfünun öğrencisini İstanbul ve Bursa’da ağırlıyor.

Türk dünyalık kültürünün tanıtılmasına müteveccih terbiyevi ve kültürel etkinliklere katılan konuk öğrenciler, gerçekleştirilen işler karşı hikmet kabul etme ve kazanç çalışmalarına kullanışlı adına katılma imkanı buluyor.

Boşnak gençler, aşçı yemeklerini kaplara doldurdu

Aşevinin ambarını ve yemeklerin hazırlandığı mekanları gezerek çalışmalara ilgilendiren hikmet edinen Boşnak çoluk çocuk, peşi sıra aşevinin mutfağına geçerek hazırlanan yemekleri kaplara doldurdu.

Bosna Hersekli üniversite öğrencisi Ahmed Frendi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu tarihi mekanda bulunmanın kendisi amacıyla haddinden fazla balaban bire bir kurum olduğunu söyledi.

Henüz evvel da gönüllü kendisine aşındırmak tevzi çalışmalarında kayran aldığını dile getiren Frendi, “Bu benim üzere eskimemiş bire bir okazyon. Hakeza bir hars varlığında mevcut olmak benim üzere haddinden fazla özel ve koca. İmarethanede bu kadar kişinin tedarik yaptığını görünce çokça bahtiyar oldum.” dedi.

Frendi, projede saha almaktan çevre haddinden fazla mutlu olduğunu dile getirerek, henüz geçmiş bile fahri adına Hırvatistan’daki tıpkı aşevini görüşme ettiğini fakat daha önce bu büyüklüğünde şişman ayrımsız aşçı görmediğini anlattı.

“Görüyoruz kim gerekseme sahibi insanlar bekâr değil”

Bosna Hersekli 4. dershane tanrı bilimi öğrencisi Mubina Suljic Solo, “Vakıflar Genel Müdürlüğünün daveti üzerine Bihaç Üniversitesinden seçilerek buraya geldik. Elan önce da Türkiye’ye gelmiştim amma bu henüz manalı bir ülfet oldu.” dedi.

Finans kültürüne dayalı edindikleri bilgilerin çok değerli olduğunu tabir fail Solo, “Mazi Süleymaniye Cami ve Külliyesi’ni mülakat ettik. Zaman dahi haddinden fazla pir tıpkı yerde Eyüp İmarethanesi’nde bulunuyoruz. Burada görüyoruz ki ihtiyaç sahibi insanlar bekâr değil. Buradaki dayanışmayı görünce haddinden fazla duygulandım. Hassaten tığ dahi burada tıpkı kurban bağışında bulunduk.” şeklinde konuştu.

Solo, iki gündür İstanbul’da olduklarını, proje kapsamında başka yerleri de gezeceklerini ve ziyaretler yapacaklarını, projede emeği sabık yaşama ve kurumlara müteşekkir olduklarını kaydetti.

“Bu projede düzlük kabul etmek bizim amacıyla çokça altın”

Türk dizilerini izleyerek Türkçe öğrenen Bosna Hersekli Amina Becar ise ” Saraybosna’dan geliyorum. Bizim amacıyla burada Eyüpsultan Camii Külliyesi’nde oluşmak zevk ve şereftir. Güzeşte Süleymaniye Külliyesi’ni mülakat ettik, Galata Kulesi’ne gittik. Umarım sonraki günleri dahi haddinden fazla afiyetle geçireceğiz.” ifadesini kullandı.

Proje kapsamında görüşme edecekleri yerlere değinen Becar, “Bu projede saha kabul etmek bizim için çokça kızıl. Bizi bu projede ve Türkiye’da misafir ettiği amacıyla Evkaf Umumi Müdürlüğüne ayrıca teşekkürname ederiz.” diye niteleyerek konuştu.

Daha bilahare Vakıflar Umumi Müdürlüğü ve imaret yetkilileriyle andaç fotoğrafı çektiren katılımcılar, proje kapsamında ziyaretlerine devam etmek için Eyüp İmarethanesi’nden ayrıldı.

Proje hakkında

Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hayata geçirilen “Hayal ten, Keşfet, Vakfet Deneyimsizlik Projesi”yle, Türk tıngır medeniyetinin uluslararası alanda tanıtılması amaçlanıyor.

Bosna Hersek Cumhuriyeti’nde tahsil gören 16 üniversite öğrencisi 25 Eylül-1 Teşrinievvel beyninde İstanbul ve Bursa’da tıngır eserlerinin ve dünyalık kültürünün tanıtılmasına müteveccih eğitimsel ve kültürel etkinliklere katılıyor.

Fatih Şehriyâr Mehmet Kazanç Üniversitesi, Bezmialem Anne Melik Kredi Üniversitesi, Bezmialem Mader Padişah Üniversitesi Hastanesi, Padişah Ahmed Camii, Ayasofya-i Balaban Cami-i Şerifi, Süleymaniye Camii, Üsküdar Semti’ndeki kuş evleri, Yenikapı Mevlevihanesi, Eminönü ve Beyazıt arasındaki Divan Yolu, Gülhane Parkı, İslam Bilgelik ve Uygulayım Bilimi Tarihi Müzesi, Galata Kulesi, Bursa Ulu Camii, Yeşil Cami ve Yeşil Türbe, Genel Görünüm 1326 Bursa Fetih Müzesi ve Muradiye Külliyesi dahi proje kapsamında konuşma edilen mekanlar beyninde meydan alıyor.

Share: