Boş olan dairesini 5 yıllığına depremzedelere açtı

Yersiz olan dairesini 5 yıllığına depremzedelere açtı

KARABÜK – Karabük’ün Safranbolu ilçesinde etkili bir yurttaş boşta olan dairesini 5 yıllığına icar almadan, Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen depremden esen yerine kurtulan Sarih ailesine açtı.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7,7’lik ve 7,6’lık depremler 10 ilde nazik yıkıma yol açtı. On binlerce adam hayatını kaybederken beniz bin civarında yurttaş bile yaralandı. Depremzedelerin yaralarının sarılması üzere sakil ayrımsız emek yürütülürken Karabük’ün Safranbolu ilçesinde aktif Mehmet Bal isimli yurttaş üstelik gereksiz olan dairesini 5 yıl süresince icar almamak gibi İmam Yıldızlı ve ailesinin kullanımına açtı.

“Akıbet anda merdivenlerden kendimizi sokağa attık”

Zelzele çabucak yaşadıklarını anlatan İmam Bariz (48), “Binanın sallanmasıyla kalkmam bir oldu sobanın beraberinde zaten torunlarım yatıyordu. Benzeri bağırdım bire bir elimle sobayı tuttum tıpkı elimle torunları kucağıma alıp dışarı çıktım son anda merdivenlerden kendimizi sokağa attık” dedi.

Dışarıdayken çöken binaların olduğunu belirten Engelsiz, “Çevremizde çöken binalar oldu o binalardan benzeri arkadaşımızı kurtardığım vadi üç katlıydı kirişler çökmüştü duvarın arasına sıkışmıştı o soğukkanlılıkla evde araklama vardı makası almamla demiri kesince muadele ile abiyi çıkardık ama hanımı ve çocuğuna koruyucu olamadık” ifadelerini kullandı.

Açık, “Kahramanmaraş’tan Karabük’e vürut sebebimiz sonuçta ben orada kiracıyım ev gitti şuanda bire bir aile bulma lüksümüz namevcut. Çocuklarımızın riski vardı psikolojisi bozuldu kızımın çadırda kalıyorduk. Burada kızım vardı, baldızım vardı bacım onunla oturuyordu. Onların vesilesi ile aktarmalı olarak Ankara’evet geldik oradan üstelik Karabük’e geldik. Burada Esentepe muhtarımız ve Mehmet abi, hayırseverler bize hareket imkanı sağladılar, evlerini açtılar Allah razı olsun” diye konuştu.

Kahramanmaraş Pazarcık ilçesi Narlı beldesinde eşi ve çocukları ile gelişigüzel diri Beyazıt Kanlıkılınç, zelzele takkadak çocuklarını tek katlı evinden dışarı çıkarttığını daha sonra babasını kurtarmaya gittiğini aktararak şunları söyledi: “Babamlar inşaatta kalıyordu. Evleri inşaattı. Binaları canip yatmıştı. Onları çıkarttım. 3 katlı evleri var babamların, mutfağın balkonundan girdim ve yan yatan binadan onları kurtardım ve tığ binadan çıktıktan sonra çatı yıkıldı.”

Babasından kalma evini, depremzede Örtüsüz ailesinin kullanımına verdiğini ve hiçbir sevap rica etmediğini kaydeden Safranbolu Esentepe Mahallesi sakinlerinden Mehmet Bal ise “Bu evimi daha esbak depremde AFAD’a bildirdim. Zelzele evet bile apayrı ayrımsız kıyamet sebebi ile gelebilecek olan vatandaşlarımıza 5 yıl boyunca bedava verdiğimi belirttim. Mahalle muhtarımız Hırslı Eş bu aileyi getirdi. Mahallemizde 5 vatandaşa telefon açtık ve bu habbe içini 5 saatte donattılar. İki günden beri uğraşıyoruz. Asır Çelik haddehanesine gittik ve iyi olsunlar İmam Kemiksiz beye aksiyon üstelik bulduk, zaten kendisi hizmet etmek istediğini söyledi ve devletten tıpkı madde beklemediğini devamlı devletten müzaheret alamayacağını belirtti. Şu an kontak el birliği günü, şu zaman siyasa gayrimümkün. Herkesin bire bir görüşü vardır ama şu anda bu vatandaşlarımıza eş çıkmamız geçişsiz. Vatandaşlarımıza eş çıktığımız sürece Türkiye’nin sırtı yere gelmez. Burası babamdan bize kaldı, doğrusu boştu ve kendi imkanlarımızla vatandaşlarımıza verdik burayı, oturabildiği büyüklüğünde otursunlar kâfi kim gözyaşları dinsin” şeklinde konuştu.

Share: