Bolu’daki su kaynakları ve havzalar ekiplerce incelenecek

Bolu İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, kentteki akarsu kaynaklarının durumu ve bunları besleyen havzaların incelenmesi üzere toplantı düzenlendi.

Müdürlükten yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı Akarsu Yönetimi Umumi Müdürlüğü öncülüğünde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü salonunda gerçekleştirilen toplantıya, Su Yönetimi Genel Müdürlüğü Ofis Başkanı Maharetli Özcan, İl Ekincilik ve Orman Müdürü İzzet Meram, Başöğretmen Yardımcıları, DSİ 53. Şube Müdürü Kazım Akla Yatkın, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Oğuzhan Kurt, Bolu Ahali Sağlığı Hizmetleri Başkanı Ünal Barutçu ve İl Hususi İdaresi ofis müdürleri ve maharet personelin katıldığı belirtildi.

Türkiye’nin bilinenin tersine akarsu zengini değil, akarsu stresi hayat dolu bir devlet olduğu vurgulanan açıklamada, şu bilgilere kayran verildi:

“Ülkemizdeki akarsu, arazi gibi saf kaynaklar, havzalar ortada kıymet dağılmamış olup doğal kaynakların yönetiminin mıntıka bazında paydaşlarla birlikte yapılması, su kaynaklarının ati nesillerin ihtiyacını bile karşılayacak hacim ve kalitede himaye edilebilmesi için dulda kullanma dengesi gözetilerek sunma kâm yönetimi sağlanması gereklidir. Bu çerçevede çalışmalarını yürüten Ekincilik ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, ilimizde düzenlenen toplantıda akarsu havzaların durumu ve su kaynaklarını ele aldı. 3 kadro kurularak sahada tetkik yapılması, özellikle Gölköy Göleti’ni besleyen Mudurnu ve Abant derelerinden mevrut akarsu kaynaklarında elde edilen veriler ışığında ifade hazırlanması kararlaştırıldı.”

Share: