Bolu’da depremzede vatandaşlara randevusuz ruhsal destek hizmeti veriliyor

Bolu’üstelik depremzede vatandaşlara randevusuz ruhsal destek hizmeti veriliyor

BOLU Zelzele felaketinin arkası sıra Bolu’ya mevrut afetzedelere ruh bilimsel bindi hizmeti veriliyor. Vatandaşların bu hizmetten randevusuz şekilde faydalandığını belirten İl Keyif Müdürü Muhammed Tehlikesiz Demirkol, “Bu evrede, deli dolu aynı merhem tedavisi, antidepresanlar önerilmiyor uzmanlarca. Ayrımsız matem süreci var esasta. Bu yas sürecini metin ayrımsız şekilde atlatabilmenin en balaban ilacı, kişinin kendini serbest hissetmemesi. Tığ üstelik hem kurumlarımızla hem bile doktorlarımızla esasen hep depremzede ‘Yalnız değilsiniz’ mesajı vermeye çalışıyoruz” dedi.

Bolu İl Afiyet Müdürlüğü tarafından, depremzede vatandaşların bu edisyon günleri atlatabilmesi amacıyla Psikososyal Destek ile Bala Afet ve Titreme Polikliniği hizmete açıldı. Hayata geçirilen poliklinik hizmeti ile afetzede vatandaşlara ve çocuklara ruh bilimsel bindi sağlanması hedefleniyor. Afetlerden etkilenen vatandaşların tedaviden evvel boydak olmadıklarını hissettirmeye çalıştıklarını anlatım fail Bolu İl Esenlik Müdürü Dr. Muhammed Tehlikesiz Demirkol, ölçülü çalışmalar için vukuf verdi.

“Uygun ziyaretlerimizi yaparak esenlik sorunlarıyla ilgilenmeye çalışıyoruz”

Depremzede vatandaşların seçme ihtiyacını karşılamaya özen gösterdiklerini belirten Demirkol, “Valiliğimizin koordinasyonunda Bolu İl Afiyet Müdürlüğü olarak ilimizde mihman ettiğimiz eşsiz misafirlerimize, depremzedelerimize hem kaldıkları evlerde hem birlikte yurtlarda uygun ziyaretlerimizi yaparak, keyif sorunlarıyla ilgilenmeye çalışıyoruz. Bu hem psikoloji hem birlikte bedensel oluşuk olan sıkıntılar veya henüz öncesinde var olan hastalıkların tedavileri sürecini uygun sayın valimizin talimatlarıyla yakın takip etmeye çalışıyoruz. İnşallah onları mutlu edebiliriz ve sıkıntılarını bire bir nebze olsun hafifletebiliriz” dedi.

“Bilcümle depremzedelerimizi destek olmak için hazırlar”

Depremzedelere randevusuz bakım verildiğini ifade fail Demirkol, “Burada hele psikiyatrik ve psikososyal destek haddinden fazla balaban tıpkı ehemmiyet sunma ediyor. Tığ üstelik Bolu İl Keyif Müdürlüğü yerine, Valiliğimizin koordinasyonunda Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Bilimi Araştırı hastanemizde hocalarımızla iş birliği içerisinde çalışıyoruz. Onların hepsine değişik teşekkürname ediyoruz. Psikososyal destek hatlarımız, hareketli facia ve deprem polikliniklerimiz kuruldu. Tıpkısı şekilde İzzet Baysal Can Kuşu ve Asap Hastalıkları Hastanemizde bile yine Doç. Dr. Hülya Ensari hocamızın koordinasyonunda psikososyal bindi hatlarımızda canlı namına bakım veriyor. Bu hatlardan öncelikle bahsedeyim. Heybet hastanemizde İzzet Baysal Can Kuşu ve Asap Hastalıkları Kerem Hastanemizde iki hattımız var. Birisinde 7/24 psikiyatri uzmanımız canlı telefonda WhatsApp hattıyla talep eden bilcümle depremzedelerimizi arkalamak amacıyla hazırlar. Tıpkı şekilde 7/24 akşam saat 00.00’a kadar birlikte gine sabit telefonumuzdan psikososyal bindi amacıyla dahi psikologlarımız çalışkan adına danışmanlık hizmeti vermekteler ve tedavi süreçlerini başlatmaktalar. Randevusuz aynı şekilde hizmetlerimiz bu hastanemizde devam ediyor” diyerek konuştu.

“Bu evrede, etkin ayrımsız derman tedavisi, antidepresanlar önerilmiyor”

Muhammed Emniyetli Demirkol, sözlerine şöyle bitmeme etti: “Bir şekilde Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanemizde birlikte hem yavru amacıyla hem dahi kâmil üzere kıran sadme polikliniklerimiz açıldı. Randevusuz bire bir şekilde bütün depremzedelerimiz de geldiklerinde bakım verecek şekilde planladığımız tıpkısı bakım alabiliyorsunuz. Bu proses içerisinde esasen akut ruhsal gerilim evresi var. Akut stres evresi, şu yaşadığımız günlerde özellikle o bölgeden gelen vatandaşlarımızın yaşadığı ruhsal gerilim. Bu evrede, aktif ayrımsız umar tedavisi, antidepresanlar önerilmiyor uzmanlarca. Ayrımsız yas süreci var esasen. Bu yas sürecini dimdik aynı şekilde atlatabilmenin bildirme koca ilacı, kişinin kendini boydak hissetmemesi. Biz birlikte hem kurumlarımızla hem dahi doktorlarımızla esasen bütün depremzede ‘Yalnız değilsiniz’ mesajı vermeye çalışıyoruz. KYK yurdumuzda üstelik hep bilirkişi doktorlarımızla zarfında psikiyatristin bile olduğu ehlivukuf doktorlarımızla gine yanlarında olduğumuzu, onların üstelik bekâr olmadığını, devletin yanlarında olduğunu göstermeye çalıştık. Bu noktada hele iştiha kaybı, uykusuzluk üzere oluşuk olan problemlere çıkar yol tedavisi veriliyor. Hafif gaflet ilaçları ve iştahı arttırıcılar vs. Onun dışında can kuşu hallerini tabii matem süreci yerine engelleme edilmiyor. Bu 3-6 ay büyüklüğünde bire bir süre. Elan sonrasında tedavi gerekenler da yeniden devam edecekler. Amma elan öncesinde psikiyatrik problemleri sebebiyle deva kullanan ve bu süreçte ilaçlarını boşlama fail, ilaçlarına benzeri şekilde ulaşamayanların de hızlı tıpkısı şekilde tedavilere devam etmesi dahi oldukça cesim”

Share: