BM Türkiye Mukim Koordinatörü Rodrigez: “Türkiye’nin afetle mücadeledeki ilerlemesi tansık”

Mürekkep Uluslar (BM) Türkiye Mukim Koordinatörü Alvaro Rodrigez, Türkiye’nin dünyada krizlere karşı gösterdiği yaklaşımla insani yardımda liderliğini tanıtlama etmiş ayrımsız devlet olduğunu belirterek “Banal afetle savaşım söz konusu olduğunda Türkiye’nin güzeşte 10 yılda kaydettiği ongunluk şaşırtıcıdır.” dedi.

BM Arsıulusal Taharri ve Kurtarma Meşveret Grubunun (INSARAG) Afrika, Avrupa ve Orta Doğu Bölgesi (AEME) Yer Sarsıntısı Müdahale Benzetim Tatbikatı (ERE SIMEX), Kıran ve Ivedili Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda Ankara’da başladı.

BM Türkiye Mukim Koordinatörü Rodrigez, tatbikatın açılışında yaptığı konuşmada, BM kendisine vizyonlarının krizden etkilenenlere muavenet etmek ve onlara ihtiyaç duydukları insancasına yardımı bulmak olduğunu söyledi.

Önceliklerinin, afetle mücadelede müzaheret kapasitesini güçlendirmek, arsıulusal insani yardımda koordinasyon, anlayış edilebilirlik ve uyumu temin etmek olduğuna belen fail Rodrigez, afet risk yönetiminin BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma İş Birliği Çerçevesi’nin bire bir parçası olduğunu kaydetti.

Rodrigez, dünyada katıksız afetlerin toplumsal ve iktisadi etkilerinin rastgele güzeşte dönüş daha üstelik arttığını belirterek sürdürülebilir kalkınma hedeflerini muvaffak olmak amacıyla afetleri önlemenin ve afetlerin etkilerini azaltmanın daha çok bire bir yeğleme değil zorunluluk olduğunu dile getirdi.

Türkiye’nin dünyada genişlik hareketli sismik bölgelerden birinde vadi aldığını vurgulayan Rodrigez, 2011’deki Van depremini anımsattı.

Rodrigez, herkesin gelecekte yaşanacak belkili afetlere alın tedbir seviyesini artırmak ve afetlerin etkisini asgariye uğratmak amacıyla bu depremden ibret aldığını rapor ederek Türkiye’nin da afetlerle mücadelede kapasitesini pekiştirmek amacıyla iri çabalama harcadığının altını çizdi.

“Türkiye’nin geçen 10 yılda kaydettiği ilerleme şaşırtıcıdır”

Bugün yapılan tatbikatın, insanca yardım sağlayan toplulukların afetle savaşım planlarını sınav etmeleri üzere mükemmel bire bir yıldız olduğuna işaret eden Rodrigez, “Bu antrparantez Türk ve arsıulusal taharri istirdat ekiplerinin etkileşim kurması ve tecrübelerini paylaşması amacıyla ongun benzeri vesile.” dedi.

Rodrigez, Türkiye’nin, dünya genelindeki krizlere yanıt vermesi, krizden etkilenenlerin kim ve nerede olduğuna bakmaksızın bu insanlara ulaşmasıyla yardımseverlikte liderliğini ispatlamış benzeri mutluluk olduğunu vurguladı.

“Banal afetle uğraş söz konusu olduğunda Türkiye’nin geçen 10 yılda kaydettiği feyiz şaşırtıcıdır.” diyen Rodrigez, Afganistan, Pakistan ve Somali’birlikte bulunduğu yıllarda bu durumun yansımalarına tanıklık ettiğini söyledi.

INSARAG İnsani İşler Görevlisi, BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi (OCHA) Orta Doğu ve Yıldız Afrika Bölge Ofisi (ROMENA) Ivedi Kapsam Müdahale ve Hazırlık Bölüm Başkanı Ramzi Dhafer de Türkiye’nin eş sahipliği yaptığı tatbikatın ayrımlı ekiplerin kaynaşması, birbirlerinin tecrübelerinden faydalanması üzere fırsat olduğunu belirtti.

Türkiye’nin 2002’den bu yana INSARAG’a katkıda bulunduğunu belirten Dhafer, AFAD, AKUT’un o tarihten bu yana yapılan çeşitli faaliyetlerde saha aldığını dile getirerek insancasına arkalama koordinasyonuna katkıda mevcut INSARAG katılımcılarına teşekkürname etti.

Dhafer, tatbikata ocak sahipliği yaptığı ve katkıları amacıyla Türkiye’ye de şükranlarını sundu.

Tatbikata Ukrayna ve Rusya’nın dahi olduğu 23 ülkeden takım katılıyor

Tatbikat, Kalecik ilçesinin kuzeyinde 8 Ekim’de saat 09.00’da meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki bire bir zelzele senaryosu üzerinden “Seviye 4” yerine başladı.

Senaryoya bakarak, hareket sonrası Ankara, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı ve Çorum illeri etkilenecek, uluslararası kontrol istirdat kadro desteği istenecek ve uluslararası ekipler, Ankara’da görev alacak.

14 Ekim’dahi sona erecek tatbikata aralarında Ukrayna ve Rusya’nın de olduğu 23 ülkeden grup katılıyor.

Share: