Bitlisliler iyesiz köpeklerin toplatılmasını istiyor

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde köpeğin ısırması sonucu rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve Ankara’ya gönderilen 3 çocuktan birinde kudurmuş virüsünün belirleme edilmesinin ardından vatandaşlar iyesiz hayvanların toplatılmasını ve bununla ilişkin önlemlerin artırılmasını istedi.

Kentin “akur” vakasıyla gündeme gelmesinden duydukları üzüntüyü dile getiren vatandaşlar, düzenlilik açısından birlikte riziko oluşturan sahipsiz hayvan bilimi zımnında istinkâf etmek yaşadıklarını dile getirdi.

Tatvan ilçesinde canlı Kübra Kurgu, AA muhabirine, Bitlis’ten otama için Ankara’ya gönderilen çocukta kuduruk virüsüne rastlanmasının üzüntüsünü yaşadıklarını söyledi.

Süreci izleme ettiklerini ve çocuğun sağlığına kavuşması için dua ettiklerini tamlayan Miftah, “Bu zehir ve endişe verici ayrımsız sonuç. Dileğimiz ait kurumların önlem alması ve aşılarının eskiden yapılması. İnşallah problemsiz bire bir şekilde kuduz olayı atlatılır ve vatandaşlarda rahat kadir.” dedi.

Duygu Bakire Kılıçarslan sokaktaki sahipsiz köpeklerden rahatsızlık duyduklarını tabir ederek, “Çocuklarımızla rahat tıpkısı şekilde dolaşamıyoruz. Bulaşıcılığı dahi var. Biz çocuklarımızın alışılagelen, umumi aşılarını 2 yaşına kadar yapıyoruz, ortamında kudurmuş aşısının bulunup bulunmadığını bilmiyoruz. Bölgemizde kudurmuş vakalarının olup olmadığı için kemiksiz benzeri bilgiye eş olmadığımız için endişeliyiz. Yetkililerden bu konuda bindi bekliyoruz.” diye konuştu.

Mahalle ve sokakların köpeklerden geçilmediğini, bunun sıkıntılara sefer açtığını söyleyen Mehmet Bayındır üstelik şöyle dedi:

“Çocuklarımız korktuğu amacıyla okula gidemiyor. Belediyeyi aradığımızda aşılarının yapıldığı söyleniyor, veterinerler bile tıpkı şeyi söylüyor ama sonuçta köpekler çocuklara saldırıyor ve çocuklarda korkuyor. Evimizin bulunduğu sokakta 10-15 civarında kapik toplanıyor ve kollar korktukları üzere biz çocuklarımızı okula götürüp getiriyoruz. Çıkmaz köpeklerinin zayıf yahut kuduz olup olmadıklarını bilmiyoruz. Bu konuda yetkililerden henüz aşkın duyarlılık bekliyoruz.”

Ahlat’ta aktif Eyüp Enes Akarsu, kuduruk vakasıyla kentin gündeme gelmesinin zehir olduğunu söyledi.

Yaşanan görüngü karşısında iri çeki yaşadıklarını anlatım eden Su, “Yaralanan çocuklara ivedi şifalar diliyoruz. Yetkililerin üstelik bu konuda duyarlı olmasını istiyoruz. Buradan birlikte sesimizi duyurmaya çalışıyoruz.” dedi.

Sokaktaki zooloji için yetkililerin muktezi önlemleri almasını talip Sedri Akbağ da yaralanan çocukların güdük sürede sağlığına kavuşması amacıyla yakarış ettiklerini aktardı.

Ahlat’taki esnaflardan Refa Gökbulak, “Adilcevaz’üstelik yaşanan vakayı duydum ve çok üzüldüm. Bizim de çocuklarımız var. Bunlar amacıyla adi çok balaban risk oluşturuyor. Hele de geceleyin. Bunun amacıyla tıpkısı dakika önceki hazırlık alınması ve toplatılması geçişsiz. Yetkililerden elan fazla duyarlılık bekliyoruz. İl genelinde birlikte hayvan barınaklarının artırılmasında fayda var çünkü dar ki toplanılmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“Evcil yönetimlere çok büyük amal düşüyor”

Güroymak ilçesinde zinde Çokluk Seyyar, sokak köpeklerinin dallar için zılgıt oluşturduğunu ve bu konuda bilcümle kurumların hazırlık alması gerektiğini dile getirdi.

Adilcevaz ilçesinde alışkan olmadıkları tıpkı olayın yaşandığını anımsatan Gezici, “Tezyifkâr çocuklarımız avare hayvanlar vasıtasıyla ısırıldığı için şu an Hacettepe Üniversitesinde tedavi görüyorlar. Güzeşte yıl bire bir fenomen babamın başına geldi. Başkaca tığ aşılarını parçalanmamış zamanlı akıllıca ayrımsız şekilde yaptırdığımızdan ekolojik ortam değme problemle karşılaşmadık. Yerli yönetimlere bu konuda çok iri amal düşüyor. Hepimiz hayvanları seviyoruz, beis gelmesini istemiyoruz amma sunu azından düzenlilik açısından riziko oluşturmalarının önlenmesini temenni ediyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Taksici Mehmet Birey Susar, iyesiz hayvanların arz çok dava yaşadıkları konulardan biri olduğunu bildirerek, “Kollar sabahleyin okula giderken sokak aralarında saldırıyorlar, çarşı merkezinde daima köpekler dolaşıyor. Arabaların önüne atlıyorlar, insanlara saldırıyorlar. Yetkililerden ilgilenmeleri amacıyla ricada bulunuyoruz.” dedi.

Adilcevaz’birlikte insanı içten üzen tıpkı olayın yaşandığını nâkil Yunus Kızıl, “Aylak köpeklerle ilişkin bire bir sıkıntımız var. Özellikte öğrencilerimizin ve çocuklarımızın sokakta okuldan vürut gidişlerinde sevgili yaşıyoruz. Avare köpekleri sokaklarda gelişigüzel yerde görüyoruz. Buna tılsım alınması gerekiyor. Gerekli önlemler alınsa ihtimal bu hikâye yaşanmayacaktı.” şeklinde konuştu.

Sokakta işlek hayvanların toplatılması üstüne taleplerinin olduğunu tamlayan esnaf Tuncer Nacar, caddelerde, sokaklarda, mahallelerde seçme yerde başıboş hayvanları görmenin benzer olduğunu, bunun asayiş açasından risk oluşturduğunu belirtti.

Vatandaşlardan Halil Guz, “Serencam günlerde köpekler yüzünden haddinden fazla takı çekiyoruz. Yaşımız ilerlemiş olmasına karşın köpekler karşısında savunmasız kalabiliyoruz. Torunlar hangi yapsın. Cüretkâr karşısında elimizden aynı şey gelmiyor. Çocuklarımız için çok endişeliyiz. Çocukları okula gönderdiğimizde sürekli aklımız onlarda. Tıpkı dakika evvel köpekleri toplasınlar.” ifadesini kullandı

Share: