Bire Bir asrı deviren er arkadaşları, 70 yıl bilahare dinamit giderdi

Sakarya’nın Glokom ilçesinde, 100 yaşına giren 3 er arkadaşı, tahminî 70 sene sonra buluşarak anılarını tazelemenin mutluluğunu yaşadı.

Kimliklerinde 1929 yazan ancak 1920 tevellütlü olan 3 asker arkadaşı, Hürriyet ve İhsaniye mahalleleri muhtarlarının öncülüğünde kestirmece 70 sene sonraları baştan ayrımsız araya geldi.

Hasret gideren ve anılarını tazeleyen çeri arkadaşları, “Ölmeden geçmiş görüştük evet bu bize yeter.” diye kalp dolu anlar yaşadı.

Buluşmaya öncülük fail İhsaniye Mahallesi Muhtarı Oğuz Içten, Hakkı Adic amca ile kahvehanede otururken asırlık çınarları bire bir araya getirmeyi istediklerini belirterek, “Hürriyet Mahallesi muhtarını aradık ve üçünü buluşturduk.” dedi.

Hürriyet Mahallesi Muhtarı Topluluk Özkan birlikte 100 almanak varlık süren er arkadaşlarını buluşturmanın çok evire çevire tıpkısı his olduğunu dile getirdi.

Asker arkadaşlarından Cevat Manav, 1950’de İzmit’in Kandıra ilçesinde askere alındıklarını, 10 ay sonra da Ankara’ya gönderildiklerini anlattı.

Birlikte 1952 yılında sedye aldıklarını aktaran Manav, “Köylerimiz ayrıydı, görüşemedik. Birbirimizi çok severdik, telefonla görüşürdük kimi zaman. Buluşmaktan haddinden fazla mutlu olduk.” dedi.

Hakkı Adic ise “Temas çevrim leşker arkadaşlarımı sayıyordum. ‘Acaba salim mı, öldüler mi?’ diyerek nikbet ediyordum. Hepsi öldü, iki emanet kalmıştı. Görünce haddinden fazla mutlu oldum.” ifadesini kullandı.

Buluşmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Mevlüt Elkoca de “Arkadaşlarımız birer birer öldü. Terhis olan gitti, aynı daha görüşemedik. Çokça özlemişim onları. İlk özellikle hatırlayamadım, sonra tanıdım.” diye konuştu.

Share: