Bingöl’de 2 yıl içre 92 birey uzuv bağışı başvurusunda bulundu

– Bingöl’bile 2 yıl süresince 92 kişi organ bağışı başvurusunda bulundu

BİNGÖL – Bingöl’de 2021 yılında 72, 2022 yılı zarfında üstelik 20 kişinin uzuv bağışı başvurusunda bulunduğunu aktaran Ahali Sağlığı Uzmanı Dr. Yeliz Dineri, organ bağışı üstüne vatandaşların henüz hassas olması gerektiğini söyledi.

3-9 Son Teşrin Örgen ve Doku Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde vazifeli Ahali Sağlığı Uzmanı Dr. Yeliz Dineri, uzuv bağışının hanay kurtardığını kaydetti. Ülkede birçok hastanın karaciğer, böbrek, kalp ve sair organların yetmezliğinden nakil beklediğini nâkil Dr. Dineri, “3-9 Son Teşrin Örgen ve Doku Ihsan Haftası yerine kutlanıyor. Bilindiği için ülkemizdeki hastalarda birçok can uykuluk, böbrek, duygu ve sair organların yetmezliğinden mustarip. Bu haftanın anlamına dayanarak biz da vatandaşlarımıza nesiç ve aza bağışının önemini anlatmaya çalışıyoruz. Seçme armağan eskimemiş bir sahn kurtarıyor. Yapabileceğimiz yer iyicene faaliyet hayatta iken nesiç ve organlarımıza bol bakıp elan sonradan bunları bizden sonraları ihtiyacı olan hastalar amacıyla affetmek olacaktır. Bu nesiç yahut uzuv eksikliğinin giderek kimde çıkacağı muhtemelen olmuyor. Bu bizim ailemizden biri bile tür. Tanıdığımız, sevdiğimiz biri da kabil. Benzer olduğu kadar nesiç ve organ bağışına destek olursak benzeri can kurtarmış oluruz, tıpkı aileyi sevindirmiş oluruz” dedi.

2021’dahi 72 dirilik fahri verici oldu

Bingöl’üstelik geçtiğimiz sene 72, bu yıl da 20 vatandaşın hediye başvurusunda bulunduğunu dile getiren Dineri, “Bingöl’dahi 2021 yılında 72 organ bağışı başvurusu oldu, 2022 yılı içre da şuana büyüklüğünde kısaca 20 bağış başvurusu oldu. Bağışlarınız bitmeme edebilir, bu sayıyı yükseltebiliriz. 20 dirilik organ bağışı üzere gönüllü verici oldu. Desteklerin devamını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Share: