Bilecik’te ıspanak günce 200 işçiye ittifak kapısı oluyor

Osmaneli ilçesinde yetiştirilen ve hasadı devam fail ıspanak, yer illere pazarlanıyor.

Marmara Bölgesi’nin ıspanak ihtiyacının tıpkı bölümünün karşılandığı Sakarya Vadisi’ndeki ilçeye bağlı köylerde istihsal kestirmece 4 bin dönüm arazide yapılıyor. Bu sezon Osmaneli’dahi 10 bin titrem rekolte bekleniyor.

Köylerde, günlük ortalama 200 tarım işçisi evinin geçimini sağlıyor. Sabahın er saatlerinde başlayan mücahede zaman boyu sürüyor. Hasat edilen ıspanaklar özellikle İstanbul tutmak üzere Marmara Bölgesi’ndeki Kocaeli, Sakarya, Bursa, Tekirdağ kabilinden kentlerin birlikte Ankara, Eskişehir ve Kütahya’ya gönderiliyor.

Osmaneli Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Yerleşmiş Başkanı Ertuğrul Ünver, AA muhabirine, ilçedeki tarımın yaz kış aralıksız bitmeme ettiğini söyledi.

Aynı arazide edebiyat karpuz, kışın 3 el ıspanak yetiştirilebildiğini tamlayan Ünver, ıspanak hasadında ekseriyetle karı işçilerin çalıştığını dile getirdi.

Hasat süresince gelişigüzel aktarılma 150-200 işçinin tarlalarda faaliyet yaptığını bildiren Ünver, “Arazimiz kumsal yerey, kalitesi ve rekolte iyi oluyor. Bu yüzden ıspanağımız pazara dahi makul, dayanabilen.” dedi.

“Hem üretiyoruz hem istihdam sağlıyoruz”

İlçede 8 yıldır ıspanak üreten Mukavemetli Ercan dahi ilkgüz ve teşrinievvel aylarında ekilen sebzenin hasadına kasım ayında başlandığını rapor etti.

Istihsal, hasat ve satış döneminde ıspanak sebebiyle istihdam sağladıkları bilgisini veren Ercan, “Ispanağın kilosunu 7-10 liradan bağırsak piyasaya veriyoruz. Marmara Bölgesi’nin ıspanak ihtiyacının yüzdelik 30-40’ını karşılıyoruz. İşçi ve malzeme bazında maliyetlerimiz az buçuk erdemli ama üretmeye devam ediyoruz. Burada hem üretiyoruz hem de birçok insanın evine savsaklamak götürmesine vesile oluyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Üretici Boy Bos Özyılmaz, sabahleyin erken saatlerde tarlaya geldiklerini, sökülen ve kasalara doldurulan ıspanakları kamyonlarla Marmara Bölgesi’ndeki göveri hallerine gönderdiklerini belirtti.

Tarım işçisi Hatice Gündüz ise eş bütçesine ulama hatırlamak için sabahın önce ışıklarında tarlaya geldiklerini kaydederek, “10 yıldır ıspanak tarlasında iştirakçi olarak çalışıyorum. Burada çalışarak hem lüp ekonomisine yardım sağlıyorum hem de çocuklarımın geleceği amacıyla çalışıyorum.” dedi.

Share: