Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde depremzedeler için afet polikliniği

Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi’nde depremzedeler üzere kıyamet polikliniği

Uzmanlardan deprem psikolojisi uyarısı

İSTANBUL – Kahramanmaraş merkezli yaşanan iki şişman depremin yıkıcı ruhsal etkilerine karşı Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi’nde “kıran polikliniği” hizmet veriyor. Psikiyatri Uzmanı Dr. Furkan Keleş Alptekin, “İlk görüngü anından sonraları ihtimal evvel bir kamer, belki kişilere göre daha ayrıntılı süreler, belli tepkiler esasta macerasız. Ahit içerisinde kişinin hayatına bitmeme ettirmesine engel olan şikayetler ortaya çıkarsa bu psikiyatrik, ruh bilimsel aynı desteği gerektirecektir. Bu anlamda bizim hastanemizde önce günden itibaren afetzedelere hizmet yöneltmek amacıyla bir kıran polikliniği hizmete girdi” dedi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde şişman yıkımlara neden olurken 30 binin üzerinde fert kaybı yaşanmıştı. Binlerce yurttaş yaralanırken uzmanlar, tahripkâr depremin kayırıcı psikolojisi üstünde oluşturduğu etkilere yönelik açıklamalarda bulundu. Başakşehir Çam ve Sakura Site Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Furkan Batur Alptekin ve psikolog Kırıcı Daşlı, hastanede oluşturulan kıran polikliniğinin vatandaşlara müteveccih bakım sunduğunu rapor ederken, sürecin etkilerine ilgili uyarılarda bulundu. Hastanenin Ruh Sağlığı ve Hastalıkları bloğunda sunulan bakım çerçevesinde depremzedeler termin almadan uzmanlar ile görüşebiliyor.

“Zorlayıcı olaylarla birlikte destek alma ihtiyacı hissedebilirler”

Depremin insanlar üzerindeki etkilerine yönelik değerlendirmelerde mevcut Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Furkan Keleş Alptekin, “Elem tıpkısı afet yaşadık, bu lüzumlu bölgedeki insanlar olsun icap açıktan olaylara tanık olan insanlar olsun hepimizi bir şekilde etkiledi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan yağmur, yakınlarını kaybedenlere üstelik çıdam diliyorum. Bağımlı böyle zamanlarda ruhsal destek kısmını belki iki türlü saymak gerekebilir, bir; anlamsız hazırda bire bir psikolojik bindi düzlük, psikiyatrinin takibinde olan kişilerin bu bati stresle alay malay var olan şikayetleri henüz artabilir, tetiklenebilir. Benzeri birlikte henüz ilk tek psikiyatrik destek alma ihtiyacı hissetmemiş eşhas bu yaşanan avcı olaylarla birlikte aynı destek alma ihtiyacı hissedebilirler. İlk fenomen anından sonradan ihtimal geçmiş ayrımsız ay, belki kişilere bakarak elan etraflı süreler, mahsus tepkiler psikoloji kendisine verdiğimiz haddizatında bayağı tepkiler. Olay anını yeniden tekrar birey, ara sıra durumlardan içtinap, neymiş her an yine zelzele oluyormuş hissini yaşama, sınırlı alanlara girmekten haşyet, içtinap kadar evet da aynı yakınını kaybeden kişinin çetin benzeri talihsizlik, hayattan sağlık alamama, hayatın amacını sorgulama kabilinden şeyler esasta hakeza tıpkısı olaydan sonra yaşadığımız kıytırık ve durumunda tepkiler. Yani tıpkısı çor ayrımsız halel belirtisi değil ancak süreç uzadıkça bu şikayetler geçmiyor, artıyor, kişinin olan hayatına dönmesine ve hayatını gene yaşamasına engel oluyorsa burada ekstra aynı ruhsal, psikiyatrik aynı destek kabul etme ihtiyacı gündeme gelebilir” şeklinde konuştu.

“Kıyamet polikliniklerinden bakım alabilirler”

Depremzedelerde oluşan etkilerin geçmemesi yerinde arzulu bindi alınabileceğine müteveccih konuşan Dr. Alptekin, “Ant içerisinde birlikte kişinin yeniden de başa çıkmakta çok zorlandığı ve sıra dışı sayabileceğimiz hayatına bitmeme ettirmesine engel olan kâh şikayetler ortaya çıkarsa bu psikiyatrik, ruhsal benzeri desteği gerektirecektir. Bu anlamda bizim hastanemizde dahi önceki günden itibaren afetzedelere bakım vermek amacıyla tıpkı kıyamet polikliniği hizmete girdi. Ayrıca bizim hastanemiz facia bölgesinden, göçük altından sâdır ya birlikte eksantrik tip ayrımsız şekilde travmaya maruz kalmış kişilerin bindi ahzetmek için getirildiği aynı sayrılarevi. Bu servislerimizde, farklı servislerimizde yatan hastalarımızın bile ihtiyaç halinde oluşturduğumuz psikososyal bindi birimimizle bu arada onlara koruyucu olmaya çalışıyoruz. İlk etapta yaptığımız molekül; bundan sonra destek olmakla müteallik, kişinin acısını gidermek. Onu anladığımızı kanıt edemeyiz çünkü o ateş kişinin yaşadığı biricik tıpkısı şey, kendine ilgilendiren benzeri molekül, o acıyı gördüğümüzü, onu önemsediğimizi ve ona dayanaklık etmek istediğimizi gösteren bire bir kasıntı ve formaliteci içerisinde olmayı öneririz. Arada Bir ciddi strese karşı vücudun gösterdiği tepkiler aslında özlük devamını sağlamakla ilgili, pespaye korku neymiş burada değilmişsin kabilinden, sinir krizi geçirmek gibi tepkiler ortaya çıkabilir. Eğer bu şekilde başa geçmek birlikte zorlandıkları tepkiler olursa ya dahi depremzedelerimizin yakınları bunun ruhsal, psikiyatrik koşuluyla angajmanlı adına hayatıyla ilişkin tıpkısı keder hissederlerse ya birlikte haddinden fazla aheste uykusuzluk ve değişik semptomların başa çıkmakta zorlanacak düzeyde olduğunu hissederlerse bizim başlamış olduğumuz ya bile esasta yalnız bizim hastanemizde değil bilcümle Türkiye’dahi açılmış olan bu kıran polikliniklerinden bakım alabilirler” ifadelerini kullandı.

“Şayet azalmazsa baştan psikiyatriye başvurması gerektiğini iletiyoruz”

Sürece ilgili bilgiler veren ruh bilimci Ağır Sıklet Daşlı, “Öncelikle hepimize çok geçmiş olsun, ülkecek bu acıyı tıpkısı şekilde beraber yaşıyoruz. Servislere gidiyoruz, servislerde kişilerle görüşüyoruz, bizim ruhsal ilk yardımda amacımız şu; mümkün travmatik stresten etkilenecek tepkileri tenkis etmek. Kişinin hareket travmasından yaşayacağı travmatik stresin düşmesini bekliyoruz ve umumi işlevsellik düzeylerine ulaşmalarını bekliyoruz. Kişinin özürlü olması, dezavantajlı olması, daha esbak psikiyatrik geçmişinin olması, sıkılma ve suçluluk kadar duyguları anlamaya çalışıyoruz. Nâr, suçluluk, tahammülsüzlük gibi tepkilerin sonuç mertebe normal olduğu bu 1 aylık proses içerisinde azalmasını beklediğimizi söylüyoruz. Şayet azalmazsa psikiyatriye başvurması gerektiğini iletiyoruz. Tabi kim bu süreçte hepimiz bire bir şekilde etkilendik. Kimimizin yakınları oldu orada kimimiz şehadet ediyoruz” dedi.

Share: