Bal ormanlarıyla bitki örtüsü zenginleşen Karacadağ’da bin ton bal hasat edildi

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa sınırında yer düzlük Karacadağ bölgesinde, Tarım ve Orman Bakanlığınca oluşturulan bal ormanlarıyla zenginleştirilen flora yardımıyla bu sene bin titrem bal elde edildi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Orman Umumi Müdürlüğünce orman köylüsünün gelirinin artırılması çalışmaları kapsamında hesaplı “Bal Ormanları Eylem Planı” çerçevesinde oluşturulan bal ormanlarının sayısı herhangi bir güzeşte sene artıyor.

Şanlıurfa Orman Bölge Müdürlüğü bu doğrultuda sıkıntı alanındaki Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Batman, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’birlikte bal ormanı sayısını hayata geçirdiği projelerle 20’den 27’ye yükseltti.

Bal ormanı oluşturulan alanlardan biri da meralarıyla epey ve kocabaş hayvan yetiştiricileri üzere iri ayrımsız öneme ehil, mütenevvi bitki örtüsüyle da bal üreticilerinin gözdesi konumunda olan Karacadağ bölgesi.

Bitki örtüsünün elan de zenginleştirilmesi ve bu yolla arıcılık faaliyeti yürüten vatandaşların gelirinin artırılması amacıyla bu bölgedeki bal ormanı sayısı dahi 2’den 4’e çıkarıldı.

Toplam 27 bin dekara genişleyen alana nektar haiz kestirmece 2,5 milyon bitkinin ekimi ve dikimi yapıldı.

Son sağım yapıldı

Bal ormanı ile florası zenginleşen alana bu sene getirilen kovan sayısı 100 bine ulaştı. Kovanlara çiçek tozu taşıyan milyarlarca arının faydalandığı bölgede sonuç sağım yapıldı. Bölgeden bağırsak ve aut ahzüita amacıyla bin ton bal temin edildi.

Şanlıurfa Orman Mıntıka Müdürü Anlaklı Bayıcı, AA muhabirine, Karacadağ bölgesinin otlak alanlarının genişliğiyle küçükbaş hayvancılık, nebat örtüsünün zenginliğiyle da arıcılık faaliyeti açısından yetişkin tıpkısı düz olduğunu söyledi.

Bu sene oluşturulan 2 bal ormanıyla Karacadağ bölgesindeki bal ormanı sayısını 4’e çıkardıklarını rapor fail Bayıcı, ormanlara dikilen ve ekilen fidanların çoğunun bal özü taşıdığını vurguladı.

Bayıcı, “Mahlep, alelhusus badem ve akasya türü fidanlar. Bal otu tohumlarını birlikte araziye serpme ve ekme yoluyla arıcılarımızın hizmetine sunmuş oluyoruz.” dedi.

Bu sene yaklaşık 100 bin kovanının bölgeye yerleştirildiğini dile getiren Bayıcı, bölgeden faydalanacak kovan sayısını önceki etapta 200 bine yükseltmek üzere çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Bayıcı, bu nedenle bal ormanları sahasında düz kayran yolların tamamında faaliyet yapıldığını, platformlar oluşturulduğunu anlatım etti.

“Bu balı markalaştırmak zorundayız”

“Bu düz değişik otsu bitkiler ve bizim bile diktiğimiz ve ektiğimiz bitkilerle çok daha ensesi kalın bir floraya cemaat oldu. Dolayısıyla burada üretilen bal kalitesiyle Türkiye’birlikte genişlik gani ballarla yarışacak kapasiteye cemaat. Bu balı markalaştırmak ve Türkiye’ye tanıtmak zorundayız.” diyen Bayıcı, Karacadağ balının bu havza amacıyla çok büyük olduğunu söyledi.

Kurum namına üzerlerine düşen görevi hesabına getirmeye çalıştıklarını dile getiren Bayıcı, bal hasadı fail üreticilere artağan tıpkı sezon geçirmelerini arzu ederek, hedeflerinin henüz nitelikli hizmetle arıcıların daha mutlu aynı şekilde bu alandan ayrılmasını sağlamak olduğunu kaydetti.

“Karacadağ balının namı temas yerde”

Şanlıurfa Katışıksız Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kenan Kaya bile Karacadağ bölgesinin zengin bitki örtüsü sayesinde hem bölgedeki hem da Türkiye’nin farklı yerlerindeki arıcılar tarafından yeğleme edildiğini belirtti.

Türk Besin Kodeksi Bal Tebliğine göre balda prolin miktarının genişlik az 300 miligram/kilogram olması gerektiğine bel eden Kaya, “Karacadağ balının namı herhangi bir yerde. Karacadağ balının prolin değeri 900 miligram. Bu derece yağış ve yağışsızlık durumuna bakarak bin 100’e büyüklüğünde çıkabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kayaç, “Bu yıl yerleşen 100 bin kovandan kısaca bin ton bal hasat ettik. Bu balı hazırlayıp bağırsak ve dış piyasaya göndereceğiz.” diyerek konuştu.

“Bal verimi mutlu edici”

Mardin’in Mazıdağı ilçesinden gelen yetiştirici İnce Süer, cet mesleği arıcılığı 24 yıldır sürdürdüğünü, 15 Haziran’dan bu yana ailesiyle bölgede olduğunu söyledi.

Zorlu sürecin ardından serencam sağımı tamamladıklarını dile getiren Süer, bölgenin arıcılar üzere çok eli nimetli olduğunu, birinci sınıf bal elde ettiklerini anlattı.

Süer, şöyle dedi:

“Burada sezon inat etmek üzere, son sağımı yapıyoruz. Bal veriminde mutlu edici tıpkısı durumla karşılaştık. Bölgeye 15 Haziran’de geliyor, 15 Temmuz’a büyüklüğünde kalıyoruz. Bu yıl bölgenin bitey ensesi kalın olduğundan kalış süresini uzattık.”

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinin rustik Karınca Muhtar Sinan Satmaz ise arıcılığın bölgenin tanıtımı ve kalkınmasına fayda sağladığını belirtti.Share: