Bacanak Anadol’un NFT eseri rekor fiyata satıldı

New York Rockefeller Plaza’daki Christie’s Açık Artırma Evi’nde yapılan kilitsiz küreksiz artırmada bir tane NFT ürün olarak özen calip ‘Casa Batllo: Hayat Dolu Mimarlık’ye son olarak 1 milyon 100 bin dolar öneri verilirken, komisyonlar ile birlikte satışın 1 milyon 380 bin dolara (21 milyon 160 bin TL) para olduğu açıklandı.
Bacanak Anadol, müzayededen eyyam geçmiş Instagram hesabından yaptığı paylaşımla “Casa Batllo: Tüvana Mimari” adlı eserinin Christie’s Açık Artırma Evi’nin 5 günce Spring Marquee Week akşam ezanı müzayedeleri etkinliği kapsamında açık artırma ile satışa çıkarılacağını açıkladı.

Aktiflik boyunca Claude Monet, Pablo Picasso, Andy Warhol, Jean-Michel Basquiat, Bansky, Georgio Totto O’Keeffe ve Vincent Van Gogh üzere dünyaca ünlü sanatçıların eserlerinin de sarih artırmaya çıkarılacağını tamlayan Yoldaş Anadol, eserinin bu dev isimlerin başyapıtlarının beraberinde satılmasının iri haysiyet olduğunu söyledi.

Barcelona’daki adlı mimar Antoni Gaudi’nin simgesel eseri olan Casa Batllo’nun ön cephesini baştan kasten diri tıpkısı ışık gösterisi ortaya koyan sanatçı Yoldaş Anadol, eserinin aynı zamanda Barcelona’dan asıl zamanlı iklim verilerini dahi kullanarak kelimenin cemi anlamıyla yaşayacağını anlatım etti.

Mimariyi iletişim araçları sanatları ve yapay zeka ile buluşturarak çalışmalarını üreten artist Hempa Anadol, dünyadaki bileşimli zeka sanatının başlamasına ve gelişmesine yardım sağlayan sanatçılardan biridir. İstanbul Bilgelik Üniversitesi Güzelce Sanatlar Fakültesinden yüksek lisans derecesi bulunan Refik Anadol, KÖLE’deki California Üniversitesinde iletişim araçları sanatları alanında ikinci faziletkâr lisans derecesini almıştır.

Share: