Babadağ’da geçen yıl 198 bin 724 kat paraşütü uçuşuyla rekor kırıldı

Muğla’nın Fethiye ilçesindeki 1965 rakımlı Babadağ’dan geçen sene gerçekleşen 198 bin 724 kat paraşütü uçuşuyla tamlık zamanların en yüksek sayısına ulaşıldı.

Ölüdeniz Mahallesi’ndeki Babadağ, seçkin sene makam paraşütü açmak talip binlerce evcil ve ecnebi turisti ağırlıyor. Dağdaki pistlerden paraşütleriyle havalanan tatilciler, Ölüdeniz’in eşsiz manzarasını kuş bakışı strateji fırsatı buluyor.

Babadağ’da 2022’de kat paraşütü ile yapılan atlayış sayısı ayrımsız eski yıla göre yüzde 19 artarak 198 bin 724’e ulaştı. Bu rakamla Babadağ’dan gerçekleştirilen uçuş sayısında rekor kırıldı.

Fethiye Ticaret ve Uran Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, gazetecilere, Babadağ’ın dünyanın önde gelen çekicilik sporları merkezleri arasında olduğunu söyledi.

Bölgede paraşüte ilginin seçkin sabık yıl artarak bitmeme ettiğini dile getiren Çıralı, “Geçen yıl ticari ve sportif atlayışların toplamında Babadağ’dan 198 bin 724 uçuşla kullanılmamış tıpkısı rekora imza atıldı. Babadağ’da rekor konusunda rekor kırılıyor. Geçen yıla nazaran yüzde 19 artışla bu kullanılmamış rekorda emeği olan ilkin makam paraşütü pilotlarımız kalkışmak için bilcümle paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

Çıralı, Fethiye Bunaltıcı Birliği Şirketi kendisine Babadağ’ı dünyanın sunma emniyetli huzur paraşütü merkezi haline değirmek için çalıştıklarını vurguladı.

Uçuşların tecrübeli pilotlar vasıtasıyla yapılmasına önem verdiklerini kaydeden Çıralı, “Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız 2023’te Babadağ’da yıpranmamış benzeri rekora imza atılacağına inanıyorum. Sezonun başlamasıyla kamu misafirlerimizi, dünyaca adlı Ölüdeniz manzarasının tadını doya doya çıkaracakları için Babadağ’ımıza davet ediyorum.” diye konuştu.

Share: