Asrın felaketini zinde kentte avlu kurtaracak tatbikat

Asrın felaketini hayatiyetli kentte maltalık kurtaracak tatbikat

12 bin 500 personelin katıldığı eş anlı tatbikat

KOCAELİ – “Asrın felaketi” namına nitelendirilen 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ni canlı Kocaeli’de, Büyükşehir Belediyesi’nin 12 bin 500 personelinin katıldığı eş zamanlı yer sarsıntısı tatbikatı yapıldı. 5,7 büyüklüğünde deprem senaryosunun gerçekleştirildiği tatbikat, ateşli anlara fon oldu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kamu daire başkanlıkları ve iştiraklerinde katıldığı şişman aynı sarsıntı tatbikatı gerçekleştirdi. İSU Umumi Müdürlüğü Hizmet Binasının merkezi olduğu tatbikata, Büyükşehir Belediyesi’nin ülke genelindeki parçalanmamış birimlerinden 12 bin 500 personel katıldı. Büyükşehir Belediyesi Afet Engelleme Planı’nın işlerliğinin test edildiği tatbikatta, personellerin derhâl tahliyesi, binadan ve enkaz altından dertli istirdat çalışmaları belirlenen süre içerisinde tamamlandı.

İSU Genel Müdürlüğü’nün şekil olduğu tatbikata Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Yazman Yardımcısı Hasan Aydınlık, iştiraklerin umumi müdürleri, daire başkanları ve bürokratlar üstelik zevcelik etti.

5,7 kadar sarsıntı senaryosu

Manevra senaryosu gereği suret üssü İzmit olan 5,7 büyüklüğünde zelzele meydana geldi ve 20 saniye sürdü. Kıran durumlarında işyar personellerin yerini aldığı manevra, mülk genelindeki yekpare birimler ile alay malay yapıldı. İştirakler dahil tamlık Büyükşehir personellerinin katıldığı depremin önce anında çök, oyun ve tutun yaparak hanay üçgeni oluşturuldu. Depremin tezce sonrasında Büyükşehir Belediyesi Facia, Müstacel Format Dalavere Merkezi faaliyete geçirildi. Depremin sona ermesinden belde personel bulundukları binayı boşaltmaya başladı. Toplantı alanına gelen personelden çorlu ve sakat olanlar belirleme edildi. Antrparantez Büyükşehir’in tamam birimlerinden telsiz vasıtası ile oluşan buut için vukuf makbuz. Senaryo gereği İSU Genel Müdürlüğü Hizmet Binası A Blokta hasar oluşması sonucunda bina içerisindeki yaralı personel ile yapı etrafındaki depresyon ve vasıta içerisinde mevcut personel, Kocaeli İtfaiyesi Müdahale ve Önleme Bölüm Müdürlüğü ekipleri tarafından kurtarıldı. İtfaiye ekiplerinin acul şekilde müdahalesi neticesinde kurtarılan ve gaileli olan personel, 112 UMKE Sağlık ekiplerine teyit edilerek, önceki müdahalesinin yapılması sağlandı.

“Tatbikatı başarıyla gerçekleştirdik”

Manevra sonrasında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Gündoğdu, “Tatbikatımızı başarıyla gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Bu tatbikata Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin asıl binası, yerleşkeleri, değişik ilçelerde kâin bakım tesisleri, İSU Umumi Müdürlüğü ve iştirakleri yani Büyükşehir’in kül birimleri katıldı. 12 bin 500 personelimiz var. Tatbikattan tamamının haberi var” dedi.

“Kıran mutfağı mensur ediyoruz”

Genel Sekreter Gündoğdu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yerine göreve geldiğimizden bugüne büyüklüğünde ciddi hasarlı binaların testlerini yaptık. Kilolu hasarlı olanların yıkımını gerçekleştirdik. Bu çerçevede ivedi durumlarda kıpırdak namına bakım vermesi için 2 kıran tırı makbuz. Bildiğiniz üzere Düzce’de zelzele yaşandı amma sabah tığ ışıklar aydınlanmadan Antikkapı eliyle kemirmek tırlarımızla bakım vermeye başladık. Antrparantez itfaiye aracı teşkilatımıza tabiri caizse bir sandık hazırladık. Bu sandık tırın dorsesi şeklinde. Türkiye’nin her durumunda afet olduğunda bir anda ivedilikle arkadaşlarımız oraya anlama edebilmektedir. Bu tırın içinde aletler ve 10 kişinin yatacağı, aşındırmak pişirilebileceği, kişi enerjisini üretebileceği imkanlar var. Yani gittiği beldeye hiç abra kaçınan kabiliyete ehil. Aşındırmak tırlarımız üstelik aynı şekilde günce 15 bin kişiye yemek üretecek kapasiteye topluluk. Bunun dışında Başiskele ilçemiz sınırları içerisinde afet mutfağı düz yazı ediyoruz. 2023 yılında orayı devreye alacağız. Oranın etrafındaki arsaları bile kamulaştırarak bir içtima alanı oluşturacağız. Kıyamet yerinde insanlarımızı orada ağırlayabileceğiz. Facia mutfağımız da devreye alındığında günce 50-60 bin kemirmek ve savsaklamak üretebilecek kapasiteye ehil olacak. İtfaiye teşkilatımızın anahtar takım ve bakımını dahi destekledik. 28 açkı ilave alınacak. Dolayısıyla itfaiye teşkilatımızı dahi güçlendirmiş olacağız. Ego bu tatbikatta emeği geçen hep ekibimize haddinden fazla teşekkür ediyorum”

Share: