Artvin’de Projede Olmadığı Gerekçesiyle Gaz Borusu Döşenmeyen Çıkmaz Sakinleri Reaksiyon Gösterdi

EREK İSTANBULLU

Artvin’in merkeze sınırlanmış Çamlık Mahallesi Kötü Çıkmaz’ta diri vatandaşlar, projesi olmadığı gerekçesiyle sokaklarına gaz borusu döşenmediğini istikbal sürerek, kıygın olduklarını dile getirdi. Toprak sakini Mecit Özkan, “45 bin liraya kombisini aldık, çöz döşemesini yaptırdık. Bu büyüklüğünde gider ettik gaz gelecek diyerek. Tığ ne yapacağız?” dedi. Tevzi şirketi yetkilileri ise Kötü sokağa doğal gaz bağlanmasının bu yılki envestisman planlamalarında olmadığını aktardı.

Artvin’in merkeze sadık Çamlık Mahallesi’ndeki Kötü Sokak sakinleri, projesi olmadığı gerekçesiyle sokaklarına doğal gaz borusu döşenmediğini belirterek aksülamel gösterdi. Çıkmaz sakinlerinden Mecit Özkan, şöyle konuştu:

“DOĞAL GAZ İÇİN 45 BİN LİRA HARCAMA ETTİK”

“Zahmetli güvenlik mensubuyum, birikimlerimizle geldik burada bir çatı yapalım dedik yaptık. Burada 4 çıngı dairem var üstelik iki tanesi yeğenimin iki tanesi birlikte benim. Bu seneye büyüklüğünde berenarı dümen ettik sabık yıl kömürün zamlanması kim bu senede kömürün tonu olmuş 8 milyon diyorlar. Bu kazanda bile yeryüzü beş altı 3 titrem kömür yanıyor, binada oturan az olduğu süresince haddinden fazla yanıyor. 3 ton kömür birlikte bugün 24 bin teklik yapıyor. Ego 7 bin lira aylık alan birisiyim, 24 bin liralık kömüre bu kışın bu para vermem imkansız kabil tıpkı özdek. Demin bu binada 20 can yaşıyor bütünü ayrımsız durumda benim nitelik neyse ötekilerin durumu birlikte bir, hiçbirinin maddi durumu buna müsait değil. Geçen yıla büyüklüğünde acı tatlı dümen ediyorduk ama bu yıl bu kömürü alacak gücümüz bulunmayan. İki pare dairem var, 45 bin liraya kombisini aldık çöz döşemesini yaptırdık takkadak temel koridorunu yaptıracağız bambaşka bire bir eksiği bulunmayan çıktı. Bu kadar de buraya masraf ettik doğal gaz ati diye. Önceden dediklerine bakarak Çamlık Mahallesi’ne doğalgaz verilecekti, kılükal böyleydi amma şu anki duruma bakarak herif diyor ki; ‘Çamlık Caddesi’ne projede var, Çamlık Caddesi haricindeki yerlere da gaz veremeyeceğim, zira projede yok’ diyor. Yani bu sene bu duruma göre natürel gazın gelmesi imkansız gibi tıpkı şey. Ama biz hangi yapacağız orasını de bilmiyorum. Yetkililerinin bu soruna bire bir dakika evvel ayrımsız çözüm bulmalarını istiyorum.

“ÇAMLIK CADDESİNE ÜSTELIK DOĞAL GAZ VERMİYORLARDI”

Bura Çamlık Caddesi, esasta buraya bile doğal gaz verilmiyordu. CHP Artvin Saylav Hedef Bayraktutan’ın araya girmesiyle burası çözümlendi. Yukarıdaki evlerden başlayarak bu Çamlık Caddesine şu zaman doğal gaz boruları döşendi. Amma bizim aşağıda Izdırap Çıkmaz’ta oturanlara gaz verilmiyor. Gördüğünüz binaya büyüklüğünde ve oradan aşağıya bitim 50 metre tamam, oradan 50 metre aşağıdan 30 metre bu büyüklüğünde açıklık var. Amma gaz bizim binaya şu zaman verilmiyor. Neymiş projede yokmuş, bizim ora Kırıcı Sokağı kalıyormuş. Projeyi yetkililerle konuştuk, firma dedi ki ‘ora bu sene projede bulunmayan projede olmadığı için da malzemeniz birlikte yok bu sene alamayacaksınız’ dediler.

350 METREDE BORUMUZ BULUNMAYAN DİYORLAR.

Buradaki katıksız gazın onların dediğine bakarak evet yukarıdan kötü bu sokağa akla yatkın gidecek ya dahi aşağıdan yukarıya makul. Aşağıdaki yolla ayrımından yukarıya büyüklüğünde 350 metre ama 350 metre borumuz bulunmayan diyorlar projeyi alınmamış. Bu kışa de yetişmez tür değil onların dediğine göre imkansız diyorlar.

Bahtışen Özkan ise “Yalvardık amma oradan buraya getirmediler. Bu kadar dahi anahtar döktük ama yeter kim katıksız gazı kapımıza getirin diyerek borusunu da biz alalım dedik yok dediler” diye konuştu.

“ŞUBATTAN SONRADAN SOBAMIZ YANMADI”

Çıkmaz sakinlerinden Zeynep Demirci ise şunları söyledi:

“Bu binanın genişlik madun katında 5 yıldır oturuyorum burada. Peki gaz ati dediler tığ dahi gaz için hazırlık yapıyoruz, kombisini aldık parası 19 bin liraya andıran tuttu. Tığ şimdi hangi yapacağız? Çocuğum okula gidiyor doğalgaz gelmeyecek diyorlar. Şimdi kömür ahzetmek zorundayız. Eşim hareketlilik teknisyeni, 6-7 bin liralık ancak mahiye alıyor. Kömüre 12-13 bin liralık biz sanmıyorum ödeyebilecek miyiz bu parayı. Yetkililerden bu soğuklar gelmeden tıpkı çaresini bulsunlar, bulamazlarsa hangi tamam yani kışın soğukta geçireceğiz. Geçen sene şubattan sonralari yanmadı sobamız. Çocuğum var 3. sınıfa gidiyor. Haddinden Fazla itici olursa çocuğumu alıp köye gitmemiz geçişsiz köyde çok andıran değil ki.”

ANKA Marifet Ajansı’nın ulaştığı, doğal gaz dağıtım şirketi yetkilileri; Biberli Sokak’a gaz bağlanmasının bu yılki envestisman planlamasında olmadığını bildirdi.Share: