Apple, yanlış klavye tasarımı üzere 50 milyon dolar ödeyecek

BAZI BAZI geliştirdiği kusurlu cihazlar ve tasarımlarla toplu davalara bahis olan Apple, bu sefer bile klavye sorunuyla gündemde. Uygulayım Bilimi devi, kullanıcılarının ısrarlı şikayetlerinden sonra hatasını akseptans ediyor ve dizüstü bilgisayarlarında yaşattığı sorunlar üzere ifa yapmaya hazırlanıyor.

Apple, ayrımsız süredir kelebek klavye tasarımı dolayısıyla kullanıcıların tepkisini toplamış ve şirkete şişman tıpkı sav açılmıştı. Kullanıcılar evvel zamanlar cihazlarının inceliği ve klavyelerinin hassasiyetinden memnun kalsalar dahi bodur müddet içinde gâh harflerin çalışmaması sorunuyla karşılaştılar. Ve yaşanan klavye sorunu toplu benzeri davaya neden oldu.

MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini kapsıyor

Reuters’ın haberine göre Apple ile bu sevgili amacıyla bire bir anlaşmaya varıldı. Ittifak, 2015’cilt 2019’a büyüklüğünde belli MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro modellerini satın alan müşterileri kapsıyor.

Anlaşmanın şartlarına bakarak, birden çok klavye dönmek zorunda kalan kullanıcılar 395 dolara kadar, tıpkı klavye yürümek zorunda artan kullanıcılar 125 dolara kadar ve sadece bir tane ayrımsız anahtarı tahavvül etmek zorunda artan kullanıcılar 50 dolara kadar ifa alabilir. Ayrıca, sorundan etkilenen kullanıcılar önümüzdeki dört sene boyunca ücretsiz klavye onarımlarından yararlanabilecek.

Cihazı kısa sürede restorasyon ihtiyacı avam iddiası

Yanlış dizayn zımnında kullanıcılarını öfkelendiren Apple’ın, sıkça katma masraflar ve cihazı gücük sürede yenileme ihtiyacı yaratarak rüşvet sağlamaya çalıştığı belirtilse üstelik iştirak bu iddiaları reddetti.

Tasarımın ortaya ayazlık nedeni ise dizüstü bilgisayarları olabildiğince ayrıntılı tutmaya çalışırken kelebek klavye tasarımının bu amaca daha akla yatkın olması. Apple, yeni klavye tasarımının anadan görme aynı klavyeden yüzdelik 40 daha detaylı olmasıyla övünüyordu. Ayrıca tasarımın tuşlara basarken daha kırılan olması de az çok cazipti. Ta ki kullanıcılardan şikâyetler gelene büyüklüğünde…

Yanlış tasarımın öncülüğünü ise geçtiğimiz sene özlük şirketini kuran fakat beş altı hafta öncesine kadar Apple’a müşavirlik yapmaya bitmeme fail, Steve Jobs’ın vaktiyle “Apple’ın kalbi” kendisine tanımladığı Jony Ive var.

Şirket aslında kavisli tasarım için elan önceki özür dilemişti. Benzeri Apple sözcüsü 2019’un başlarında yaptığı açıklamada, “biraz kullanıcının üçüncü döl kelebek klavyeleriyle sorun yaşadığının farkındayız ve bunun amacıyla üzgünüz” demişti. Ancak ortaklık, sorunu fora etmek evet da nedenini izah etmek üzere değme adım atmıyordu. Sonuçlanan dava ile Apple, kullanıcılarına yaşattığı bu sorunu nihayet çözmüş olacak.

Apple istihdamda frene basacak

 

Rusya’dan Apple’a para cezası

 

Telefon yavaşlatma iddiasıyla Apple’a dava açıldı

 

Apple çalgı aleti ve oyunları 8 milyar doların üzerinde gelir getirecek

 

Share: