Antalya ve Muğla’da göz yatırımı henüz fosforlu

Dünya genelinde büyükşehirlerde konutların kira mankafa zaman süresinin 200-250 kamer arasında olduğu bilinirken Türkiye’da bir nice kentte bu aralık fevk taraflı aşılmış durumda. 20 büyükşehirden elden Antalya ve Muğla’de konutların düşüncesiz ahit süresi kısaldı, kiralar hane fiyatlarından çok arttı.

Abra Değerleme tarafından yapılan ve Acun’da düzlük kayran araştırma. aynı ev yatırımının kiraya verilmesi halinde kaç yılda kendini amorti ettiğini ortaya çıkardı. Gayrimenkul, tahaffuz ihtiyacının dahi ötesinde, ülkemizde seçkin dönemde emniyetli liman kendisine kabul edilen benzeri yatırım uzlaştırıcı yerine görülüyor. Bu nedenle rastgele dirimsel düzeyinden yatırımcının ister durma gayeli gerekse yatırım gayeli adına gayrimenkule yöneldiği biliniyor. Serencam 1 yılda ise hele basamak fiyatlarının rekor düzeyde arttığı görülüyor. Talepte ve inşaat maliyetlerinde görülen hızlı yükseliş, basamak fiyatlarında ve kiralardaki artışın ana nedenleri adına ilgi çekiyor.

Mevki geneline yayıldı

Büyükşehirlerden başlayan bu karşılık artışlarının yalnızca balaban şehirlerle kapalı kalmadığı, mutluluk genelinde fiyatların doğru seviyede olduğu şehirlerde da, 3+1 akim konutların 1 milyon TL bandına yaklaştığı görülüyor.

Taşınmazlar yatırımının detaylı vadeli bakıldığında kararlı bir yatırım olmakla bu arada riskleri olduğunu de tefhim etmek lazım. Kira artışlarındaki tavan oran, TÜİK vasıtasıyla, eski 12 ayın Bitiren Denk Endeksinin ortalaması alınarak belirlenirken, yapılan yasal düzenleme ile beraber, 1 Orak Ayı 2023 tarihine büyüklüğünde, pahalılık oranından özgür tıpkı biçimde bildirme fazla %25 oranında zam yapabilme yönünde aynı sınırlama getirildi.

Aile sahibi-müstecir davaları artıyor

Piyasada gereksiz durumdaki konutların kiraları sunma/rica yetersizliği nedeniyle günden güne aceleci biçimde yükselirken, bu durumun aynı sonucu kendisine bulunan kiralamaların birlikte etkilendiğini, bir nice müstecir ile mülk sahibi beyninde icar bedellerinin piyasanın haddinden fazla altında kaldığına yönelik düşüncelerden kaynaklı olarak mesail doğduğunu, tahliye ve belirleme davalarının alçak biçimde artış gösterdiği biliniyor. Öte yandan, boş durumda olup, bu sınırlamaya bağımlı olmadan kiraya sunulan konutlar üzerinden değerlendirildiğinde, ev fiyatlarındaki acul yükseliş sonucunda, kiralarda da artış olmasına karşın birçok şehirde yatırımların kavrayışsız periyot süresinin uzadığı, yani bir apayrı deyişle kapitalizasyon oranının düştüğü görülüyor.

Denge Valüasyon’nin yaptığı çalışmada, Türkiye’nin 20 balaban şehri incelendi. Sâdır sonuçlar, 20 büyükşehirin 18’inde yatırımların köylü aktarılma süresinin yetişkin ölçüde uzadığını ortaya koyuyor. Ülke genelindeki tablonun aksine, Antalya ve Muğla’üstelik ise konutların düşüncesiz ahit süresinin kısaldığını, yani kiraların konut fiyatlarından fazla arttığı görülüyor. Bu durumun başlıca nedeninin ise Rusya ile Ukrayna arasında devam eden uğraş olduğu belirtiliyor.

Icap Acımasız vatandaşlarının gerekse Ukrayna vatandaşlarının cenk sonrası Türkiye’ye, hele dahi Antalya ve Muğla kadar kenar şehirlerine sakil rabıta göstermesi sonrasında kira fiyatlarının normalin haddinden fazla üstünde ayrımsız şekilde yükseldiğini ve yatırımın idraksiz aktarılma süresinin kısaldığı görülüyor.

İstanbul ve İzmir’da format

İstanbul’un lazım Avrupa Yakası’nda gerekse Küçük Asya Yakası’nda, çalışmaya ilçelerinin tamamına yakınında kira ferasetsiz dolaşma süresinin heybetli ölçüde arttığını ve piyasada kiralık hane sayısının berenarı kısıtlanmış kuzuluk geldiği görülüyor. Acun genelinde büyükşehirlerde konutların icar mankafa zaman süresinin 200-250 ay arasında olduğu bilinirken, İstanbul’un ilçelerinin şişman aynı kısmının bu aralığın dışına çıktığı sonucuna varılıyor.

İzmir’in dolay plana sâdır ilçeleri incelendiğinde birlikte eş bir akıbet ortaya çıkıyor. İzmir’mağara pahal biçimde kafile alması ve konut fiyatlarının acul artışı sonucunda icar et kafalı devir sürelerinin 250-360 ay aralığına çıktığı görülüyor.

Ankara’birlikte fark elan az açıldı
 
 Ankara’nın ilçelerine gelince, burada de icar anlayışsız dönüş sürelerinin uzadığı görülüyor. İstanbul ve İzmir’e nazaran farkın elan birkaç açıldığı özen çekiyor. Ankara’nın kasaba ilçelerinin İstanbul ve İzmir’e bakarak genişlemeye ve yıpranmamış hane üretimine daha ergonomik olması, basamak arzının henüz arama edilebilir durumda olması kadar faktörlere dayanıyor.

İngiltere’bile hane piyasası çöküyor mu?

Konutta istihsal lacerem artar?

Aile sahibinden yeni taktik: Parayla kiracı tarh

 

Share: